Rakovina vaječníku

Přidat zkušenost

Rakovinu vaječníku léčí Onkologie a patří mezi Onemocnění ženského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis rakoviny vaječníku

Rakovina vaječníku představuje velice nebezpečnou nemoc postihující ženské reprodukční orgány.

Vaječník (ovarium) je párový ženský pohlavní orgán vyskytující se v oblasti malé pánve. Oba vaječníky jsou lokalizovány po stranách dělohy (uterus), se kterou jsou spojeny vejcovody (tubae uterinae). Vaječníky ženy v reprodukčním období jsou velké zhruba jako švestka, po menopauze se jejich velikost zmenšuje.

Ovaria plní dvě základní funkce. Produkují pohlavní hormony (estrogeny a gestageny), které regulují menstruační cyklus a komplexně působí na celý ženský organismus. A také ještě slouží jako skladiště ženských pohlavních buněk, vajíček.

Každé vajíčko je uloženo v jakémsi pouzdru, folikulu. Během každého menstruační cyklu roste a uzrává několik folikulů najednou, až jeden z nich zhruba v půlce cyklu praskne (stádium tzv. ovulace) a vypustí vajíčko do vejcovodu. Pokud dojde ke kontaktu vajíčka a spermie, může dojít k oplodnění (fertilizaci) a v děloze se vyvíjí plod.

Rakovina je nemoc, která napadá buňky v různých tkáních lidského těla. Zdravé buňky se neustále regulovaně dělí a udržují si stabilní stav dle potřeb organismu. Kdežto nádorové buňky podléhají neregulovanému a nekontrolovatelnému dělení a tvoří neorganizované shluky, nádory (karcinomy, tumory).

Existují dva druhy nádorů, benigní a maligní.
Benigní nádory (nezhoubné) rostou pomalu v místě jejich vzniku a nemají sklony tendence pronikat a napadat ostatní zdravé tkáně. Na vaječnících vznikají nezhoubné nádory celkem často, označují se jako tzv. cystomy. Jsou v průměru 20-30 cm velké, vyplněné tekutinou nebo hlenem a obalené tenkou slupkou.

Svou nezanedbatelnou velikostí však mohou utlačovat okolní tkáně (střevní kličky, cévy, močové cesty atd.). Léčba benigního nádoru se většinou řeší operativní cestou, kdy se nádorové buňky odstraní a nemoc tak končí. Nezhoubné nádory nepředstavují rakovinu v pravém slova smyslu, protože neohrožují ostatní zdravé tkáně.

Maligní nádory napadají a prorůstají do zdravých tkání, kde tvoří druhotná ložiska, tzv. metastázy. Metastázy mohou expandovat dále do ostatních orgánů krevní nebo mízní cestou. V případě rakoviny vaječníků je charakteristické odlupování částeček nádoru a jejich přichycení na další orgány, například na střevo, dělohu, vejcovody, pobřišnici atd.

Karcinom ovaria se jen zřídkakdy šíří krevní cestou. Ke svému rozšíření využívá zejména mízní cévy, kterými se dostává až do mízních uzlin dutiny břišní, kde metastázuje.

Rakovina se vyskytuje v různých formách s nevyzpytatelnými příznaky a projevy, léčbou a šancí na uzdravení. V případě rakoviny vaječníků se nejčastěji jedná o epiteliální karcinom, který se tvoří z buněk ležících na povrchu ovarií.

Rizikové faktory rakoviny vaječníku

Zvýšené riziko onemocnění rakovinou vaječníku nám může prozradit rodinná anamnéza. Pokud některou vaší blízkou příbuznou postihl karcinom vaječníku, máte i vy zvýšené riziko onemocnění.

osobní anamnéza nám může leccos napovědět. Pokud jste prodělala např. rakovinu prsu, jste náchylnější i k rakovinnému bujení na vaječnících.

Významným rizikovým faktorem je věk. Lze konstatovat, že s přibývajícím věkem roste i riziko onemocnění rakovinou vaječníků. Kritické období nastává zejména po menopauze, což dokazuje i polovina postižených pacientek, které jsou starší šedesáti tří let.

Ve vyšším ohrožení se mohou vyskytovat i ženy, které začaly menstruovat před dvanáctým rokem života nebo ženy procházející menopauzou již v padesáti letech.

Velké riziko s sebou přináší i léky na neplodnost (klomifencitráty). Riziko je ještě vyšší v případě, že se ženě nepodařilo i přesto otěhotnět.

V neposlední řadě rizikové faktory reprezentuje kouření tabákových výrobků a konzumace nadměrného množství alkoholu. Tyto faktory jsou zodpovědné zejména za vznik nádorů mucinózního typu.

Prevence rakoviny vaječníku

V případě karcinomu vaječníku neexistuje žádná účinná prevence, která nám zajistí stoprocentní ochranu. Je tu ale několik možností, které mohou snížit riziko jejího vzniku.

Je dokázáno, že užívání hormonální perorální antikoncepce po dobu minimálně tří let snižuje riziko rakoviny vaječníků o 30-50%.

Ženy, které zvolily jako ochranu před početím podvázání vaječníků, riziko rakovinného bujení snížily až o 67%.

Obecně můžeme konstatovat, že částečnou ochranu zaručuje těhotenství a dostatečně dlouhé kojení (minimálně po dobu jednoho roku).

Studie prokázaly, že ochranné účinky má i strava bohatá na zeleninu.

Příznaky a projevy rakoviny vaječníku

Rakovina vaječníků se dlouho nikterak neprojevuje a nenese s sebou žádné specifické příznaky. Nemusí být objevena ani při běžné gynekologické prohlídce .Právě proto je jen málokdy nádor nalezen včas v počátečním stádiu.

V pokročilém stádiu žena může cítit pobolívání břicha, nadýmání a pálení žáhy.

Nádor mezi tím neustále roste a odštěpuje drobné částečky, které napadají další tkáně (střevní kličky, pobřišnici, povrch jater atd.) a zakládají druhotná ložiska. Tato ložiska produkují tekutinu, která se kumuluje v břišní dutině a tvoří tzv. ascites. Nádorové buňky mohou projít dokonce i bránicí až do pohrudniční dutiny, kde mohou též produkovat tekutinu, tzv. pleurální výpotek.

Pokročilejší stádium je charakteristické zvětšením objemu břicha, bolestí břišní stěny, častým močením (způsobené tlakem, který působí na močový měchýř), zácpou (způsobenou tlakem na konečník), nechutenstvím, zvracením a v některých případech i dýchacími potížemi.

Léčba rakoviny vaječníku

Je třeba, aby se pacientka svěřila do rukou odborníků ve specializovaných zdravotnických zařízeních, nejlépe v tzv. onkogynekologických centrech.

Rakovina vaječníků je léčena kombinací dvou metod, operací a následnou chemoterapií.

Cílem operace je jednak odstranění maximálního možného množství nádorových buněk (tzv. debulking), jednak stanovení přesného rozsahu onemocnění (tzv.staging). Řez je veden od stydké spony až k pupku (v některých případech i nad pupek) pro přehlednější orientaci v celé dutině břišní.

Standardně se odstraňují oba vaječníky a vejcovody (adnexectomie), děloha (hysterectomie), slepé střevo (appendectomie), předstěra břišní (omentectomie) a odběr vzorků mízních uzlin (lymfadenectomie). Ve vážných případech je třeba odstranit i slezinu nebo část střeva.

Někdy se může stát, že je nádor v úzkém vztahu k životně důležitým orgánům a je nemožné jej odstranit bez poškození orgánu (nádor je tzv. inoperabilní). A tak se operatér snaží odstranit alespoň co nejvíce nádorové tkáně.

Chemoterapie představuje boj proti rakovinnému bujení pomocí cytostatik (látky, které mají schopnost likvidovat rychle se dělící nádorové buňky). Cytostatika jsou do organismu dodávána buď v injekční nebo tabletové formě.

Ovariální karcinom je na chemoterapii velice citlivý. Chemoterapie působí systémově. To znamená, že ničí i sekundární ložiska, která ještě nebyla ani objevena. V současné době se při chemoterapii používají cytostatika obsahující sloučeniny platiny (karboplatina,cisplatina) v kombinaci s dalšími cytostatiky (paklitaxel, adriamycin, atd.). Cytostatika jsou podávána v jednodenních i vícedenních režimech. Léčba se opakuje ve čtyřtýdenních intervalech (v tzv. sériích).

Jak si mohu pomoci sama

Při léčbě ovariálního karcinomu je nezbytně důležité, aby pacientka hodně odpočívala, zvláště při náročné chemoterapii, která krade velké množství energie.

Moc o svém onemocnění nepřemýšlejte nebo by vás po chvíli úplně pohltilo. Snažte se zaměřit na běžné činnosti všedního dne. Věnujte se svým koníčkům, rodině a přátelům.

Dodržujte zdravou životosprávu, připravujte si pestrou stravu bohatou na zeleninu a ovoce, snažte se věnovat v rámci možností i nějaké fyzické aktivitě a vyhněte se každopádně jakýmkoli stresovým a psychicky náročným situacím.

Komplikace rakoviny vaječníku

Komplikace nemoci nastávají při samotné protinádorové léčbě, protože ta způsobuje mnohé vedlejší účinky.

Po operaci může dojít k zanícení dutiny břišní (to se však v dnešní době stává zřídkakdy). Častěji dochází k povrchovému zanícení rány, které se však vyléčí pravidelným čištěním a ošetřováním.

Je nutné zmínit, zejména mladším pacientkám, že odstraněním pohlavních orgánů mizí i jejich šance mít vlastní děti. Navíc musí počítat s tím, že po odstranění vaječníků dochází k markantnímu poklesu pohlavních hormonů (estrogenů), což způsobuje nástup menopauzy (projevující se např. návaly horka, pocením) a dřívější nástup řídnutí kostí a onemocnění srdce a cév. Při tzv. substituční (náhradní) hormonální léčbě jsou pacientce tyto hormony dodávány a tak se příznaky spojené s menopauzou zmírní.

Chemoterapie je faktorem, který způsobuje těžké komplikace. Cytostatika totiž neumí moc dobře rozlišovat mezi rapidně se množící nádorovou buňkou a rychle se dělící buňkou zdravé tkáně. Mezi zdravé buňky, které procházejí rychlým dělením, můžeme řadit buňky vlasových folikulů, výstelky trávicí trubice a zejména buňky kostní dřeně, které produkují červené a bílé krvinky nezbytné pro organismus.

Tudíž nejzávažnější problémy způsobují cytostatika tím, že ničí i zdravé buňky lidského organismu. Tento proces se projevuje chronickou únavou, nevolností a zvracením, větší náchylností k infekcím, vypadáváním vlasů atd.

Diskuse

Další názvy: karcinom ovaria, karcinom vaječníku, karcinom ovaria, maligní nádor vaječníku, zhoubný nádor vaječníku

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s rakovinou vaječníku

Máte zkušenost s rakovinou vaječníku?

Měsíc hrůzy s rakovinou Ka15 (09.10.17)

Píšu příběh mojí mamči. Na konci června si mamka začala stěžovat na pálení žáhy a bolest žaludku. Během týdne si myslela, že má zánět močového měchýře, což přisuzovala dlouhému pobytu v bazénu. Šla k obvodnímu lékaři, který ji vyšetřil, udělal testy krve a poslal domů. 28.7. ji poslal domů s tím, že je mladá, zdravá a ať si koupi probiotika.

Ten den ji taťka odvezl do nemocnice, kde jí zjistili tekutinu v břiše. Udělali odběr a 4.8. přišli s výsledkem, že jde o rakovinu vaječníků. Poslali ji domů, že nastoupí na chemoterapii a teprve pak operace. Do týdne jsme ji vezli do nemocnice zpátky, protože začala zvracet a nebyla schopna přijímat žádné jídlo, jen trochu tekutiny. V nemocnici ležela do začátku září. Prošla jednou chemoterapií, která nezabrala. Vzali jsme si ji domů s tím, že je to špatně - vodu měla v břiše, ale i trochu na plicích. Druhý den ráno už jen těžce dýchala a kašlala. Poté zemřela. Nepomohlo vůbec nic. Proto všichni, kdo budete mít nějaké problémy, řešte to hned. Mamce bylo 53 a bylo to šíleně rychlé.

Dvojčata s rakovinou, zůstala jsem sama Hanuf (13.04.15)

Všem, kdo trpí touto nemocí, přeju pevné nervy a milující rodinu,jako jsme měli se sestrou. Začalo to bolestmi břicha, při spaní na břiše to bylo jako když ležíte na tenisáku, zhubla jsem skoro najednou 20 kilo a byla jsem strašně unavená. Šla jsem na pravidelnou kontrolu na gynekologii a tam už mi pan doktor řekl,že mám volnou tekutinu v břiše a útvar 14cm na vaječníku. Poslal mě na vyšetření do nemocnice k Apolináři, kde to opravdu umí řešit. A začal kolotoč vyšetření,krev ultrazvuky, sono a jiné.
Nádor byl za týden zvětšený na 25cm a markery CA125 650

Léčba

Operace byla naplánovaná na 18.7.2013,ale já měla takové bolesti až jsem omdlévala,že mě manžel naložil do auta, které vystlal polštáři,abych tu cestu vydržela. Tam jsem poprosila jestli by mi nepomohli a za dva dny jsem byla na JIPU po operaci(12.7.2013). Potom šest chemo, vždy po třech týdnech. Nyní mám vše v pořádku, na kontroly chodím po třech měsících. Ptáte se proč dvojčata s rakovinou? Protože jsme opravdu byli dvojčata, ale má sestra tuto nemoc nepřežila. Už 1 rok je po smrti, nemoc se jí bohužel vrátila v takové síle,že to její tělo nevydrželo. Já jen doufám, že já to zvládnu. Musím - mám totiž v péči neteř, která mi tu po sestře zůstala.

Co mi pomohlo

Pomohli mi, hlavně při chemo, mamky vývary a krupicová kaše.
Věřte a bojujte na tuhle nemoc-mrchu platí jen to nevzdat. Dnes je mi 44let

Boj moji mámči s nemocí Stetula (15.11.13)

Dobrý den,
chtěl bych vám povědět příbech mojí mámy a její boj s touto nemocí. Její boj začal v roce 2011, když na jaře byla na preventivní vyšetření na gynekologii ultrazvuk a podobně. Lékař konstatoval, že moje máma je v naprostém pořádku. Za cca 1 až 2 měsíce však začala mamce pálit žáha, zvětšovat se břicho a začala se nadavovat. Šla k obvodačce na vyšetření a ta jí začala léčit na žaludeční vředy bez jakéhokoliv vyšetření. Po cca 3 týdnech si mamka vydupala ultrazvuk, bohužel tam ji našli na obou vaječnících nález cca 6 cm nádory. Pak už to mělo rychlý spád, objednání na operaci na gynekologii v Olomouci. Udělali jí laparoskopicky odběr vzorku nádoru a po rozboru jí řekli, že v takovém stavu se to nedá operovat.

Léčba

Mamča asi po 14 dnech nastoupila první sérii chemoterapií 6 cyklů po 3 týdnech. Měla 63 let a artrózu 3. stupně a ta ji způsobovala šílené bolesti kloubů. Po skončení chemoterapie nastoupila na operaci, kde jí vzali vše, co se dá, a čistili střeva od zbytku nádoru. Po zhruba 10 dnech mamku pustili domů s tím, že má přijít za 3 měsíce na kontrolu. Byli jsme štastní, že to vše dobře dopadlo. Mamka se radovala z vnuků a starala se o zahrádku, jenom nadávala, že jí pomalu rostou vlasy.
Bohužel na kontrole zjistili, že se jí zvýšily markry, a mamka znovu nastoupila chemoterapii - teď 9 cyklů. Po týdnu po skončení chemo jí doktorka řekla, že by to mělo být v pořádku. Mamka znovu začala žít a bavit se (byla ráda za každý den). Bohužel loni na podzim ji začalo znovu rychle růst břicho, škytala a navalovalo se jí po kontrole na onko. Řekli, že se nemoc vrátila a že má v břichu rakovinné buňky a ty vytvářejí vodu. Doktorka mamku objednala na další cyklus chemo, bohužel voda se začala vytvářet moc brzy a o víkendu jsem mamce volal záchranku. Ta ji odvezla na onkologii, kde jí vypustili 4 litry vody. Tři dny po té ji nasadili chemo. Každý týden 12 dávek a za cca 14 dní jsem si mamku odvážel domů. Po cca 2 měsících jí břicho zmizelo a mamka zase začala být v pohodě kromě 3 dnů v týdnu, kdy měla šílené bolesti kloubů po chemoterapii.
Po cca 10 chemo jí kontrolovali markery a ukazovali graf, jak se to výrazně zlepšuje, ale ještě to není ono. Za dva týdny po skončení chemo jí doktorka řekla, že i přes chemo se jí markry zvýšily, a poslala jí domů, že jí musí nechat cca 1/2 roku bez chema, jinak by to mohla odnýst ochrnutím. Mamku jsem utěšoval, že to bude dobré, a mamka se upnula na rekonstrukci ložnice a svou zahrádku (chemo skončila v srpnu ). S přibývajícím podzimem jsem začal pozorovat, že se mamce začalo znovu zvetšovat bříško a začala mít problémy s dýcháním.

Prvního listopadu jsem mamku odvezl na kontrolu na onko s velkým břichem a zvracením. Tam ji doktorka řekla, ať si odpočine a že jí příští týden nasadí chemo. Bohužel jsem ji odvážel v sobotu záchrankou do nemocnice. Tam jí chtěli píchnout břicho a vypustit vodu, jenomže jí vyteklo málo. Doktorka říkala, že jsou v břichu shluky rakovinných buněk, které utlačují všechny orgány. Od 10. listopadu leží mamka na kapačkách, nemůže jíst ani pít, dostává jenom kapačky. Doktoři jí zkusili naposledy dát chemo, bohužel vůbec nezabrala. Dnes 15.11. 2013 jsem byl u mamči a má začínající zápal plic, nemůže dýchat, je na přístrojích.

Co mi pomohlo

Nepodceňujte preventivní kontroly a hlavně nepodceňujte příznaky této nemoci. Radši ihned jděte na vyšetření ultrazvukem.

Rakovina vaječníku ve 34 letech prod (02.05.13)

Dobrý den,

při pobytu v nemocnici se zánětem ledvin mi zjistili, že mám cystu na vaječníku, do měsíce jsem šla na operaci.Odstranili mi vaječník a vejcovody.Po dalším měsíci mi oznámili, že na vaječníku byl zhoubný nádor. Příznaky nemám žádné.

Léčba

Byla jsem odeslána na onkologii, kde jsem se dozvěděla z ultrazvuku, že mám i metestázy v pánvi a čeká mě tedy velmi náročná operace, odstranění vaječníku druhého, dělohy, apendixu, předstěny břišní,uzlin. A v případě špatných výsledků i chemoterapie. Operace mě čeká příští týden a abych pravdu řekla, trochu se bojím, ale vlastně se i těším až to budu mít venku. Mám tři děti, takže s tou potvorou budu bojovat za každou cenu.I když operace i chemoterapie asi nebudou příjemné, doufám, že vše dopadne dobře a já se budu moci opět radovat z každodenních starostí i radostí.

Co mi pomohlo

Jediné co bych řekla že pomáhá, je být v klidu a stále věřit. Až se vrátím z nemocnice napíšu jak to dopadlo. Také by mě moc zajímalo, jak jsou na tom ostatní pacientky, které psaly přede mnou. Děkuji a krásný dne bez mráčků přeji všem

Rakovina vaječníků ve 32 letech evrlais (15.07.11)

Dneska jsem se dozvěděla, že mám rakovinu vaječníku. Před 14 dny jsem byla na operaci, brali mi pravý vaječník, měla jsem na něm nádor. Nejdříve mi všichni tvrdili, že to vypadá na nezhoubný nádor a že v mém věku je to nepravděpodobné atd. A dnes když už jsem s tím opravdu vůbec nepočítala, mi volali z nemocnice, že ten nález byl špatný. Ten nádor označují jako granulosa. Příští týden jdu na další operaci, vezmou mi druhý vaječník, dělohu a břišní předstěnu. Řekli mi, že je to v počátku, že možná ani nebudu potřebovat chemoterapii, uvidíme. Naštěstí mám už dvě děti a další jsme ani už neplánovali. Je mi 32 let.

Léčba

Ja jsem žádný problémy neměla, zjistilo se to při pravidelné prohlídce. Jsem ráda, že tam chodím pravidelně. Příští rok už mohlo být pozdě.

Karcinom vaječníků a zkušnost alka-holka (15.03.11)

Já osobně jsem šla k lékaři až v momentě, kdy jsem nemohla usínat na břiše, kdy mě břicho řezalo tak, že jsem měla pocit, že mi tam něco brzy musí prasknout. Pak se mi nafouklo břicho, vzhledem k tomu, že jsem ve svých 40 nebyla nikdy těhotná, byla jsem mírně řečeno vyděšená, co se to děje. Odjela jsem do nemocnice, byla jsem ihned přijata na interně a začal kolotoč vyšetření. Měla jsem vředové obtíže na dvanáctníku, zvýšené markery a putovala na gynekologii. Po sonu se také potvrdil ascites v dutině břicha.

Co mi pomohlo

Byla naplánována operace, při které nebylo možná odebrat veškerou tkáň. Absolvovala jsem chemoterapie, kdy jsem dostávala platinu a taxol. Vlásky do půli zad šly rychle do světa, koupila jsem si parádní dvě paruky a po několika sériích chemoterapie jsem šla na druhou operaci.

Pan doktor a moje onkoložka odvedli dokonalou práci. Je to šest let od operace, kdy jsem nyní na sledovacích kontrolách již jednou za rok, jim mohu poděkovat, že můj život mohl zatím kvalitně pokračovat. Poradím jen jediné. Až Vám lékař oznámí pro Vás zcela šokující zprávu (já ji ve 40 letech fakt nečekala, adoptivnímu synovi bylo šest let a chystal se nastoupit do školy ), po 14 dnech proplakaných nocí mě vzal manžel za bradu a rezolutně nařídil dost. Zcela bez pochybností mi oznámil, že to prostě jako všechno ostatní zvládnu a nebude se dál o tom bavit. Zcela jsme od toho okamžiku moji nemoc ignorovali, jen jsem plnila rozhodnutí lékařů.

I při chemoterapii jsem druhý den jezdila na kole se synem po kraji, i když přiznávám, že tělo se vzpouzelo. Ale pokud budete mít v pohodě nervy, pokud se dopředu nepoložíte, věřím, že se to dá zvládnout. Budu Vám všem, nám všem držet palce a přát hodně zdraví.

O průběhu mé nemoci Nika (16.03.10)

Moje příznaky vypadaly tak, jako bych byla těhotná. Před operací jsem nemohla ke konci dělat vůbec už nic - bylo mi pořád špatně. Dneska jsem po operaci a cítím se dobře. Ale vaječníky bohužel už nejsou. Ale doktoři mi zůstali. Do dnes mi nikdo neřekl, co jsem vlastně měla - až když jsem si to našla na internetu - strašný.

Osobní zkušenost Dasa (12.02.10)

Právě jsem prodělala operaci rakoviny vaječníků. Musím potvrdit,že příznaky byly přesně takové, jak se popisují v příznacích této nemoci. Bolesti v podbřišku, píchání při močení a při stolici jsem už cítila 3měsíce před rozhodnutím jít k lékaři. Kdybych znala popis těchto příznaků, určitě bych šla k lékaři dříve, ale já si myslela, že mám jen namožené břišní svaly z posilovny. K lékaři jsem šla až když jsem měla nafouklé břicho, jak v ranném stadiu těhotenství a velké píchání v podbřišku, kdy mně nádor tlačil na močový měchýř a střeva.

Léčba

Teď už jsem 14dní po operaci a týden po 1.chemoterapii. Necítím se moc špatně, jsem jen hodně unavená a slabá. Zhubla jsem 8kg. Na radu kamarádky jsem týden před operací začala užívat Wobenzym (3×denně 10 tablet), to abych se dobře a rychle zahojila. Po operaci,když jsem začala jíst normální stravu, jsem znovu začala užívat Wobenzym .Myslím, že mi to pomáhá v rekonvalescenci. Na chemoterapie půjdu ještě 5× vždy po třech týdnech, tak uvidím, co to se mnou udělá. Vlasy ještě na hlavě mám, ale asi to už brzy přijde, to padání. Hlavně se ničeho nebojte, já taky věřím, že se vyléčím.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.