Rhinophyma

Přidat zkušenost

Rhinophymu léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příčiny, Léčba, Jak si mohu pomoci sám, Komplikace

Popis rhinophymy  

Jako rhinophyma (čti rinofyma) se označuje „květákovité“ zduření nosu, které je součástí kožní choroby zvané rosacea nebo také růžovka. Je to poměrně časté onemocnění, postihuje až 10% populace. Projevuje se v kůži obličeje začervenáním, tvorbou žilek a pupínků, které občas zmizí a po určité době se znovu se objeví. Trápí tak postižené pacienty svým kolísavým průběhem, a jelikož je to onemocnění chronické (dlouhotrvající), často dokáže velmi znepříjemnit život. Rhinophyma vzniká v pokročilých stádiích tohoto onemocnění, nos může narůstat do větších rozměrů a bývá značně deformovaný.

Onemocnění se objevuje u mužů i žen (ty jsou postiženy častěji), nejčastěji okolo 30. roku věku. Začíná jako zčervenání kůže nosu, tváří, brady nebo i čela, které je způsobeno rozšířením cév a drobných žilek. Jelikož jde o onemocnění chronické (dlouhodobé), barva se postupně mění ze světle červené na čím dál tmavší. V kůži dochází k zánětům, které se mohou projevovat i hnisáním. Nejspíše v důsledku těchto dlouhodobých zánětů a jiných kožních změn dochází ke strukturálním změnám kůže. Zbytňuje vazivo a také mazové žlázky nosu. Vznikají malé ďolíčky, které se postupně zvětšují a obličej se stává nepravidelným, zhrubělým. Z tohoto důvodu se někdy nemoci říká „akné dospělých“, ale narozdíl od akné zde nejsou ucpané černé póry (komedony) a název je tedy nesprávný. V pokročilém stádiu onemocnění se zvýrazňuje dolíčkovatění a zduření nosu, který získává mohutný, květákovitý tvar, což se nazývá rhinofyma.

Nepříjemnou součástí růžovky je v 60% případů oční postižení, kdy dochází k zánětu spojivek (konjunktivitida), který se projevuje zčervenáním očních bělem, a takto červené oči byly možná také dalším důvodem, proč lidé připisovali nemoc konzumaci alkoholu. Dochází ale i k vážnějším očním komplikacím, jako je poškození rohovky, záněty duhovky a sítnice, které mohou ohrozit nemocného i zhoršením nebo ztrátou zraku.

Rizikové faktory rhinophymy  

Mezi rizikové faktory patří především nadměrná konzumace alkoholu, používání mastných krémů a přípravků obsahujících alkohol, dále pak pití horkých nápojů, konzumace kořeněných ostrých jídel, mytí obličeje horkou vodou, navštěvování sauny, nadměrné slunění.

Prevence rhinophymy  

Prevence rozvoje a zhoršení onemocnění spočívá v omezení až vyloučení vlivů, které způsobují zvýšené prokrvení, neboli rozšíření cév. Pacient postižený růžovkou by tedy neměl pít horké nápoje, alkohol, kofeinové nápoje, neměl by jíst ostrá kořeněná jídla, měl by se vyhýbat slunci a mýt se spíše chladnější vodou. Není vhodné používat mastné krémy, přípravky na pleť obsahující alkohol a lak na vlasy.

Pacienti by se měli vyhýbat pobytu v sauně.

Příčiny rhinophymy  

Dříve se rhinofyma dávala za vinu nadměrné konzumaci piva a vína. Tato domněnka dodnes mezi lidmi přetrvává, je však třeba podotknout, že alkohol sice může působit roztažení cév, prokrvení a tím zčervenání obličeje (červený nos, „bambule“), ale na vzniku růžovky se podílí celá řada dalších vlivů a skutečná příčina je dosud nejasná.

Vliv na vznik onemocnění mají vrozené předpoklady (genetická predispozice), kdy někteří jedinci jsou náchylnější ke vzniku nemoci. Jedná se hlavně o vrozenou poruchu roztažlivosti a smršťování malých cév v obličeji, která se odborně nazývá vazomotorická labilita. Cévy nejsou schopné udržovat stálý průtok krve za různých podmínek a v určitých situacích se nekontrolovaně rozšiřují. Na rozšiřování cév působí různé faktory, mezi které patří i alkohol, ať už aplikovaný zevně nebo konzumovaný vnitřně. Dále jakékoliv záněty v dané oblasti způsobí překrvení kůže, která získá červenější barvu. Jedná se i o zánět, způsobený nadměrným sluněním, který většina z nás už někdy zažila, když jsme dlouho pobývali na přímém slunci a spálili jsme se. Teplo působí také rozšíření cév, proto by se měli pacienti trpící touto chorobou vyvarovat horkým koupelím nebo mytí obličeje horkou vodou. Všechny tyto faktory mohou zvýrazňovat popsanou vazomotorickou labilitu a tak přispívat k rozvoji onemocnění.

Dále se uvažuje o negativním vlivu parazitů, žijících v kožních pórech, zejména roztoče Demodex folliculorum.

V poslední době se ukazuje, že existuje souvislost mezi funkcí trávicí soustavy a vznikem rosacei, zejména porucha přirozené bakteriální mikroflóry způsobená užíváním antibiotik může být vyvolávající faktor. V našich střevech za normálních okolností žije nesmírné množství bakterií, které jsou pro náš organismus prospěšné. Účastní se nejen trávicích, ale i jiných procesů v těle, velkou měrou se podílí i na stimulaci a správné funkci imunitního systému. Při léčbě hlavně širokospektrými antibiotiky může dojít k nechtěnému postižení i této prospěšné střevní mikrobiální flóry, což se může někdy negativně podepsat na správném fungování celého organismu a vzácně způsobit i jiné onemocnění. Poslední dobou se ukazuje, že by tento mechanismus mohl hrát roli i ve vzniku a rozvoji růžovky. S antibiotiky je proto potřeba zacházet velmi uvážlivě a neměly by se užívat, pokud to není opravdu nutné. Jejich správné používání proto patří do rukou lékaře.
Gastrointestinální infekce (infekce trávicího traktu) je další možný faktor, o kterém se uvažuje.

Používání mastných kožních přípravků může podporovat rozvoj kožních změn.

Léčba rhinophymy  

K léčbě růžovky se používají se zejména místní (lokální) přípravky pro vnější použití (krémy nebo gely), obsahující antibiotika jako metronidazol či erytromycin, popřípadě pasty s 5% sírou. U těžších případů je účinná celková terapie tetracyklinovýmu antibiotiky či midazolem, v délce několika týdnů. Mechanismus účinku antibiotik není v tomto případě příliš jasný, nejspíše jde o účinek protizánětlivý.

U rozvinuté rhinofymy připadá v úvahu chirurgická léčba. Rozšířené žilky je možné odstranit pomocí laseru nebo diatermické koagulace, což je metoda využívající elektřinu, která vysokou teplotou doslova „upeče“ a uzavře cévu a tak zamezí jejímu dalšímu rozšiřování a překrvení kůže. U velkých deformit se ke slovu dostává plastická chirurgie, která má obecně dobré výsledky a proměna obličeje bývá často velmi zásadní. To zajisté zvyšuje postiženým kvalitu života, a jelikož i okolí je pak vnímá lépe, je jim umožněno lepší začlenění do společnosti.

Obecným pravidlem je, že přestože je výskyt onemocnění častější u žen, muži daleko častěji nechávají onemocnění dojít až do pozdního stádia, kdy jsou deformity nosu již výrazné a společensky méně přijatelné.

Jak si pomoci sám  

Pacienti mohou pomoci hladšímu průběhu léčby především tím, že se vyvarují rizikovým faktorům a budou dodržovat preventivní opatření.

Komplikace rhinophymy  

Závažné jsou zejména oční komplikace, které mohou při nedostatečné léčbě připravit nemocného i o zrak. Častý bývá zánět spojivek, projevující se zčervenáním a pocitem písku v očích, postupně může dojít ve spojivce k novotvorbě cév, které tam normálně nemají co dělat, a k zánětu a poškození rohovky. Zánět může postihnout i vnitřní struktury oka, konkrétně duhovku či sítnici, s vážnými následky.

Diskuse o rhinophymě

Další názvy: Opilecký červený nos, rhinofyma, rinofyma, růžovka, rosacea, akné dospělých, bambule

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s Rhinophymou?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.