Růži léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis růže, Rizikové faktory růže, Prevence růže, Příznaky růže, Diagnóza růže, Léčba růže, Co mohu pro sebe udělat, Komplikace růže

Popis růže

Růže je nebezpečné akutní infekční povrchové onemocnění kůže, jehož původci jsou v drtivé většině případů bakterie z rodu streptokoků (Streptococcus pyogenes, který může způsobovat i angínu, revmatickou horečku či impetigo), výjimečně i stafylokoků (Staphylococcus aureus, původce mnoha jiných onemocnění po celém těle). Ve velmi výjimečných případech mohou onemocnění způsobit i jiné druhy bakterií jako je Klebsiella pneumonie, normálně způsobující zápal plic, Hemophillus influenzae (způsobuje většinou epiglottitidu či meningitidu u dětí), či Enterobakterie. Historie růže sahá až do středověku, kdy se jí říkalo lidově „oheň svatého Antonína“ podle egyptského léčitele, který byl údajně schopen obtíže léčit.

Onemocnění postihuje častěji ženy, ale u mužů se většinou projeví dříve.

Rizikové faktory růže

Mezi nejzávažnější rizikové faktory patří především nejrůznější druhy poranění kůže, oděrky, škrábance, řezné rány, ty všechny jsou rizikové především pro oslabené jedince, jako jsou lidé s nedostatečně funkčním imunitním systémem, děti s ještě nevyvinutým imunitním systémem či oslabení starší lidé. Častý způsob vniknutí je v meziprstí při napadení kůže plísňovými onemocněními, poraněním od hmyzího kousnutí či štípnutí, u zánětlivých obtíží i skrz místa chirurgických zákroků. Dále vznik růže výrazně usnadňují současně probíhající choroby způsobující problémy s cévním zásobením hlavně dolních končetin, onemocnění žil, hlavně bércové vředy (velice často je erysipel doprovází). Dále jsou riziková onemocnění lymfatického systému. Problémem jsou také různé ulcerace na kůži z důvodu jiných současně probíhajících kožních onemocnění nebo poškození, jako je třeba impetigo, pemphigus vulgaris, popáleniny a další. Zdroj bakterií způsobujících růži na obličeji je většinou v pacientově nosohltanu- velice často se u pacienta zjistí nedávno prodělaná streptokoková infekce nosohltanu či angína, i to je tedy z tohoto hlediska rizikové.

Predispozicí je také nezdravý životní styl, HIV infekce, nefrotický syndrom či metabolická onemocnění jako je diabetes mellitus, cukrovka.

Prevence růže

V rámci prevence je třeba především vyhýbat se rozvoji rizikových faktorů. V první řadě dobře přeléčit faryngitidy, záněty nosohltanu, způsobené streptokoky. Dále je nezbytné hlavně u starších lidí pracovat na léčení problémů s cévním zásobením dolních končetin, především tedy zpomalení krevního toku v dolních končetinách. Pacient by se také měl snažit vyhýbat se nejrůznějším kožním poraněním, a tato již vzniklá poranění poté chránit před infekcí.

Příznaky růže

Erysipel má velmi krátkou inkubační dobu, pouhých několik hodin, příznaky se rozvíjejí tedy velice záhy po proniknutí streptokoků do těla. Je to onemocnění postihující v současné době v převážné většině případů, v asi osmdesáti procentech, kůži na dolních končetinách. Může ale zasáhnout i kůži obličeje (nyní dvacet procent případů, dříve byl obličej hlavní lokalitou obtíží), kde je potom poměrně pravidelně rozšířena v oblasti tvarem připomínající motýla, jehož pomyslná křídla zasahují nad lícní kosti, jeho „tělo“ je pak na kořeni nosu (může připomínat motýlovitý erytém při systémovém lupus erytemotodes- lékař musí správně odlišit). Příznaky a projevy růže většinou vznikají velmi náhle a jsou provázeny celkovými příznaky, jako jsou různě vysoké teploty, zimnice či třes.

Nemoc může ve svých počátcích připomínat běžné onemocnění jako je třeba chřipka.

Nemocný může mít i zažívací potíže, trpět nevolností a zvracet. Postižená kůže má velmi dobře definovaný a zvednutý okraj, je zarudlá, červená, může být i dolíčkovaná jako při klasické celulitidě (má vzhled pomerančové kůry). Kůže je výrazně zteplalá a oblast je zvětšená otokem. Může docházet i k tvorbě puchýřů a při jejich prasknutí i k tvorbě erozí (tzv. erysipelas vesiculosum). Pokud dojde v podkoží k zanícení a vyplnění abscesem, nazýváme ho erysipelas abscendens. Dalšími projevy může být takzvaná purpura, neboli purpurové pláty, které vznikají v důsledku krvácení do kůže. Často jsou postiženy příslušné regionální uzliny, které bolí, jsou zvětšené a hmatné.

Diagnóza růže

Pro stanovení diagnózy většinou lékaři postačí pouhý pohled na kůži a klasické fyzikální vyšetření. Často je na kůži stále patrno místo vstupu infekce. Výjimečně, u imunosuprimovaných pacientů, se vytváří tkáňové kultury, kde předpokládáme, že je možný jiný než klasický streptokokový původce, na kterého by klasický penicilin nemusí být účinný. V takovém případě je vhodné bakterie odebrat z místa vstupu. Jen ve výjimečně nejasných případech je třeba odebrat biopsii kůže a odeslat k histologickému rozboru. Na preparátech je patrný otok, rozšíření cév a přítomnost streptokoků v lymfatické tkáni. V kůži je zánětlivý infiltrát obsahující neutrofily a mononukleáry, často je poškozena i epidermis. V opravdu vzácných případech, kdy růže souvisí i s postižením kloubů a kostí, může být lékař nucen použít i zobrazovací metody jako je magnetická rezonance.

Léčba růže

Specifickou léčbu je třeba zahájit co nejdřív, a to nasazením antibiotik nejčastěji, pokud pacient není alergik, penicilinového typu. Většinou se podávají v podobě prášků perorálně, tedy ústně, v těžších vážnějších případech, kdy je pacientovi extrémně špatně, se penicilin může podávat i intravenózně, tedu injekcí přímo do žíly. V takovém případě je člověk hospitalizován. U pacientů s alergií na penicilin se přistoupí k užití makrolidového antibiotika erytromycinu, použít se mohou i cefalosporiny. Pokud jsou přítomny vysoké horečky, může být nasazeno i antipyretikum, teda látka teplotu snižující. Léčba antibiotiky se většinou nasadí na deset až čtrnáct dní a celkové příznaky jako nevolnost, teplota a podobně odezní již po jednom nebo maximálně dvou dnech. Změny na kůži si většinou vyžádají delší dobu, až několik týdnů k úplnému vyhojení a zklidnění. Tomu můžeme pomoci hojivými chladivými obklady, posléze i masti s ichtamolem. Erysipel se neléčí jizvou, v průběhů léčení je obvyklé a normální olupování kůže, a po vyléčení má kůže zcela normální charakter.

Asi u jedné třetiny všech pacientů dochází k opakovaným recidivám erysipelu, a to proto, že stále přetrvávají rizikové faktory jako je onemocnění žil dolních končetin. Jiným důvodem je to, že samotná růže může způsobit poškození lymfatických cév v oblasti poškozené kůže, a to je základním předpokladem dalších ataků. U takovýchto rizikových pacientů se musí zvážit dlouhodobé preventivní podávání penicilinu. Mnohdy dochází k extrémnímu otoku nohou. Může se přistoupit i k aplikaci hyaluronidázy v podobě obstřiků, čímž se umožňuje lepší odtok lymfy, léčí se poškozená tkáň a ztěžuje se přežívání jistých forem streptokoků v nemocné tkáni. Většinou tyto obstřiky coby prevence vzplanutí atak fungují, nicméně někdy ani ty nestačí a pacient může trpět až dvaceti opakujícími se ataky.

Co mohu pro sebe udělat

Pro pacienta je velice úlevné, pokud končetinu zdvihne do výše, aby ulevil otoku, zánětu i bolesti.

Na zvředovatělou či nekrotickou tkáň pokládáme fyziologické obklady každé dvě až dvanáct hodin.

Komplikace růže

Prognóza pacientů je většinou výborná, většina růží se po aplikaci antibiotik brzy vyléčí. Asi u dvaceti procent pacientů pak vzhledem k přetrvávání rizikových faktorů hrozí recidiva, návrat obtíží, kdy je nutná nová léčba.

Komplikace jsou většinou vzácné, přesto se mohou vyskytnout a je třeba s nimi počítat a dávat si na ně pozor.

Nebezpečnou komplikací plynoucí ze schopnosti bakterií dostat se až do krevního oběhu je vznik bakteriémie. V takovémto stavu streptokoky kolují v krvi a infekce se tak může šířit až na srdeční chlopně, kde působí bakteriální endokarditidy, dále do kloubů či dokonce i kostí.

Další komplikací při extrémním přemnožení bakterií v celém světě je vznik celkové sepse a septického šoku, což je život ohrožující stav vznikající ale především ve velmi vážných a neléčených případech u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Streptokoky mohou také především u dětí vyvolat nebezpečnou poststreptokokální glomerulonefritidu s rozvojem vedoucím až k ledvinnému selhání.

Může dojít i k trombóze sinus cavernosus, což je žilní splav v oblasti mozku, a odtud se dál krevní sraženiny mohou šířit krevně do dalších oblastí a částí mozku.

Výjimečně může dojít k streptokokálnímu syndromu toxického šoku nebo osteoartritickým potížím, to znamená vzniku zánětů šlach, zánětů kostí, tíhových váčků či celých kloubů.

Diskuse

Další názvy: erysipel, streptokoková infekce

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s růží

Máte zkušenost s růží?

Růže - záhadná a strašidelná nemoc Josef Šilhan (05.12.18)

Růže - záhadná a „strašidelná“ nemoc. Poprvé se u mě objevila před 2,5lety na levé noze. Typické příznaky jako je vysoká horečka, malátnost, zarudlá kůže, horké postižené místo, zvracení a v neposlední řadě i nechutenství mě v tu chvíli docela rozhodily. Od té doby mě tato „bestie“ navštívila ještě celkem 6× (t.č. také) a to na obou nohách. Mám na nich nevzhledné tmavěčervené fleky. Léčba je - podobně jako u jiných - antibiotiky v kombinaci s probiotiky a pendeponem v injekční podobě (t.č. nedostupné. Nahrazeno jiným lékem). Erysipel pak jako prevence. Lékaři ani přesně nevědí, proč se to vrací. Někde jsem se dočetl, že snad na to zabírá ostropestřec. Pokud ano, vyzkouším tento druh léčby. Každopádně bych rád, aby se už nemoc nevracela.

Růžovka a ostropestřec Karelpolak (09.07.18)

Chtěl bych se podělit o svou zkušenost s růžovou… Prvotní seznámení s onou růžovkou jsem měl kolem 20, kdy jsem po vypití tvrdého alkoholu zčervenal. Pak se mi to ještě párkrát stalo a dával jsem si pozor a nějak jsem nepil tvrdý alkohol… celkem fajn vše klapalo a po třicítce se růžovka hlásila o slovo víc a víc. Když byla zima tak to bylo peklo, většinou na večer obličej zčervenal a pálil. Cca po 3 hodinách zase klid. Od té doby jsem začal pátrat, co mám dělat. Prvně jsem se zaměřil na krémy. Vyzkoušel jsem celou řadu různých krémů a hurá, výsledek se dostavil. Pomohl mi krém od Biodermy na pleť se sklonem k červenání. Tak jsem si myslel, super vše v normálu.

Ale po další zimě již od podzimu každý den na večer červený jak rak. Tak jsem pátral dál a hodně mi daly články, ať se zaměřím na očistu těla, že problém je uvnitř. A tak jsem do sebe cpal mraky vitamínů atd atd. a pořád stejné. Ale tím, jak jsem stále zkoumal, co by mi mohlo pomoct, tak jsem narazil na ostropestřec. Za ty roky nsejlevnější varianta a taky nejlepší řešení. Sehbal jsem si drcený ostropestřec a začal očistu jater. A pleť mám jak ve dvaceti. ice se při očistě musí podávat 4× denně 1 lžička, ale dá se to vydržet a výsledek u mě je skvělej. Samozřejmě se snažím jíst vcelku zdravě s minimem cukrů. Za ty roky jsem toho zkusil hodně a konečně jsem spokojen. Budu rád, když tohle někdo vyzkouší na sobě a dá info, jak dopadl. Po všech zkušenostech si opravdu myslím, že problém růžovky je opravdu uvnitř těla a na povrchu se jen projevuje.

Léčba

Ostropestřec mariánský drceý, 4× denně 1 lžička cca gramy
Vitamín B
Probiotika
Samozřejmě i nějaký ten krém proti slunci

Zpočátku nenápadná růže v obličeji Ivana Francová. (22.03.16)

V pátek roku 2011 jsem odjela do školy (dělala jsem v té době dálkově VŠ). Večer mě začala šíleně bolet hlava tak, že jsem si jí nemohla ani o nic opřít. Prášky nezabíraly. Ráno jsem zjistila, že mám na obličeji malinkatý červený flíček, který se každou hodinu zvětšoval a pálil. Začala mi být zima a chtělo se mi dost spát. V poledne jsem se omluvila z přednášky a odjela domu. Po příjezdu se mi již táhl rudý flek přes nos pod obě oči a zima, byla mi šílená zima. Teplota mi vyskočila přes 39 stupňů.

Léčba

Vzhledem k tomu, že jsem již od roku 2007 na biologické léčbě, odjeli jsme do nemocnice do bio centra. Ovšem tam jsem prostě neprorazila přes slečnu na příjmu. Odeslala mě na pohotovost do místa bydliště. Takže ztracené dvě hodiny. V nemocnici u nás pan dr odhadl, že mám alergii a nasadil mi kapačky. Ležela jsem na pojízdném lehátku na chodbě a věřila v zázrak. Neustále jsem pana doktora přesvědčovala, ať mě odešle do krajské nemocnice, kam vzhledem k probíhající bio léčbě patřím. V pondělí se zadařilo a třetí den po propuknutí nemoci jsem se konečně dostala na správné místo. Do krajské nemocnice na kožní docházím již soustu let a dalo by se říct, že se již s doktory a sestřičkami důvěrně známe. Ten den mě nikdo nepoznal. Okamžitě mi byly nasazeny kapačky po pěti hodinách, injekce do břicha a chladivé obklady. Po týdnu projevy ustoupily a po dalším týdnu jsem byla propuštěna domu. Brala jsem ještě nějaké prášky, aby se zabránilo návratu.

Růže, bohužel ne pro dámy dfhtr (04.01.16)

Tak přesně 1. 1. 2016 jsem dostal dárek na Nový rok. Tak v 16 hodin jsem cítil něco, jako když máte promrznutý prsty a celkově mi byla nějaká zima, čemuž se divila celá rodina, tak jsem si vlezl do vany a napouštěl fakt horkou vodou, abych zahnal tu zimu.

V tu chvíli mi ale prsty na rukou začaly pálit, jako bych je měl opravdu promrznuté. Když žena sáhla do vany, okamžitě to zastavila a řekla, že jsem blázen. Ok, vylezl jsem z vany, asi do 10 minut zimnice a klepavka jak blázen. To trvalo asi hodinu hodinu a půl, nevím, protože se mi najednou udělalo nevolno.

Pak jsem se dozvěděl, že jsem nějaký horký, ale já teploty nikdy neměl a zdálo se mi, že teplotu nemám. Nikdy bych tomu stejně nevěřil, až na naléhání manželky teploměr a… 39,9 stupňů. To bylo pro mně úplně neuvěřitelný.

Pak přišlo zvracení. Vzal jsem si Paralen Grip 2×, ale asi za cca 5-6 hodin potom mi bylo mnohem lépe. Myslel jsem, že je to chřipka. Ráno mi žena říkala, že co to mám na noze? Ale mně už to bylo jasné. RŮŽE.

Zrovna byla sobota 2. 2., tak na pohotovost, antibiotika. Penicilin nemam rád, tak mi doktor napsal Dalacin C. Jediné, co nebylo za boha k sehnání, byla antibiotická mast, tak mi kamarád dal Framikoin. Tak jsem to promazal, byl sice po záruce 4 měsíce, ale to nevadí. Tak teď mi dopsal doktor ještě Dalacin C a dobírám 2× 2 tablety po 8 hodinách a jako mast Ichtoxyl. Teď tady pátrám po tom, kde jsem mohl toho xindla chytit.

Nehoda při pedikúře Viera 49 (10.04.15)

Kamarátka si zastřihla do palca na nohe pri pedikúre a do rany sa jej dostali streptokoky. Noha opuchla až sfialovela, mala veľké bolesti /astmatička nemôže brať bežné analgetiká/.

Léčba

Na nohu nemohla ani stúpiť, musela ju mať vyloženú nahor. Po týždni brania širokospektrálnych antibiotík bez zjavného zlepšenia, mi napadlo, aby skúsila obklady z dužiny aloe. Za jediný deň výrazné zlepšenie, zmenšenie bolestí, na ďalší deň môže už na nohu stúpiť.

Co mi pomohlo

Obklady z dužiny aloe

Tak jsem v tom s váma lll17 (23.11.14)

Před několika dny jsem nastoupil hekticky do nové práce (brigáda). V pondělí začátek závodů na horském kole, dvoudenní závod, v úterý hned po odpoledním ceremoniálu jsem odjel ke známému slavit narození dcery a ve středu mi volali, že mám přijít k podpisu smlouvy na 16:00, kde mi s ledovým klidem řekli, že si mohu jít pro pracovní oděv a nastoupit na noční (dvě noční za sebou) Tudíž hezky shrnuto: za celý týden naspáno tak cca 5 hodin.

Po první noční jsem cítil bolení kloubů, pálení dolních končetin, zhoršené dýchání, ale nic tak hrozného. Přikláněl jsme se prostě s přihlédnutí k týdennímu harmonogramu k vyčerpání. Ale při druhé noční mi okolo 22:00 hodin otekla noha, že jsme jí měl jak slon + zimnice, teplota, nesnesitelné bolení kloubu a jiné.

Jelikož jsme za celou dobu zvyklí na tyto přiznaky nějak nehledět, pracoval jsem dál. Až ráno mi to prostě nedalo a počkal si od 6:00 do 8:00 na příchod závodního lékaře. Ten mi hned ze začátku změřil teplotu, která byla 38,8°C a po zhlédnutí oteklé nohy mi zdělil, že mám růži. Perfektní páteční celého týdne.

Nechtěl jsem to tam nějak moc rozebírat, ale je možné, že jsme to díky téhle situaci mohl chytit z oblečení… I když jsme se tu dočetl, že možnost infekčního přenosu přes oblečení je jen 7 %.

Léčba

Zatím jen ATB a doufám, že tím končím.

Co mi pomohlo

.....

Pavel1983 (28.09.14)

Jsem muž, v době prvního ataku věk 28 let, značná nadváha.

Začalo to nezajímavě - nějaké to zčervenání na holeni, nepřikládal jsem tomu význam, že je to od ponožky. To bylo v pátek, po 14 dnech silného nevyspání a celkové únavy (starost o matku se zlomenou nohou, mnoho přesčasů navíc v práci, dálkově škola o víkendech a doma jsem si vždy kolem jedné po půlnoci řekl, že si ze života musím trochu užít, tj. filmy a hry až do čtyř ráno).

V noci ze soboty na neděli vysoká horečka (40 stupňů) a masivní třesavka a zimnice. Nikdy mi tak nedrkotaly zuby. Bral jsem to jako hnusnou chřipku. Máma mě v neděli ráno (zase teplota 40 stupňů) vyhnala na pohotovost. Celková slabost, ale postupně se mi ulevilo. Organismus navíc dehydrován - průjmy. Nebýt toho, že bylo léto a já si vzal kraťasy, na pohotovosti by mě odeslali domů, že simuluji - v ordinaci lékaře teplota 37. Pak si všiml lékař červeného fleku na holeni, následovalo pár dotazů, kde jsem k tomu přišel (já neměl potuchy) a hned mě správně diagnostikoval. Navíc jsem dostal kvůli dehydrataci infuzi (což mě srovnalo z hlediska dehydratace).

Léčba

Hospitalizace prohlášena za nutnou, protože jde o první atak + silná nadváha - objem pilulek by musel být velký a nemuselo by to i tak stačit. Penicilin podáván infuzně, po 8 hodinách, dále lék na sražení horečky a dodání fyzioligckého roztoku na dorovnání předchozí dehydratace. Noha pravidelně každý den převázána dvakrát, mazána Ichtoxylem - namastí, sníží riziko přenosu infekce a částečná dezinfekce. Erysipel se mezitím rozšířil z holeně až na stehno, na pohmat zvětšená uzliny v tříslech (cca pondělí, úterý, kdy už jsem byl na penicilinu od nedělního odpoledne), tj. nemoc i tak postupovala dál. Ve středu se zrcadlila i druhá noha - zarudnutí, přestože nešlo o samotnou infekci. Po propuštění z nemocnice doléčení Pendeponem - 3 dávky. Na konci nemoci loupání kůže, jinak v pořádku, nemoc vysledována do plísně mezi prsty nohy a celkového vyčerpání organismu.

Co mi pomohlo

Ichtoxyl, penicilin podáván nitrožilně, či perorálně.
Nejvíce při druhém a třetím ataku pomohla obeznámenost s nemocí a tudíž včasná léčba.

Pendepon nezabral, v nemocnici jsem se se stejnou růži po podobném přepracování v práci objevil po 6 měsících. Tentokrát slabší průběh a včasnější léčení - opět začínalo vše zimnicí - penicilin perorálně, léčba doma, mazání ichtoxylem. Po skončení dotaz na Pendepon - chyběl a nebyl k dispozici.

Rok na to, třetí atak, opět doma, opět zimnice, opět perorálně, opět chyběl Pendepon na dlouhodobé doléčení.

Růže OStopkova (05.06.14)

V pondelok ráno po trojdňovej „šichte“ v nákupnom centre mi z ničoho nič začalo byť chladno a do hodiny som mala poriadnu zimnicu (triašku), do večera skoro 40°C. Pokladala som to za virozu, na druhý daň stále cca 38°C. Už som ale mala citlivú kožu nízko na holennej kosti a bola teplejšia. Lekárka najprv skonštatovala chrípku, ale keď som jej ukázala nohu, bolo jasné: ruža.

Léčba

Dostala som ATB (penicilin), obklady s borovou vodou a striedam ich obkladom s octanovou masťou. Po borovej vode sa musí nechať koža dôkladne vyschnúť!

Růže v nose Brejn (03.11.13)

Ve vstupu nosní dírky se mi dělal jakoby žlutý stroupek a místo bylo velmi citlivé. Rána pořád mokvala. Zevnitř pravé nohy nad kolenem se mi udělala zarudlá skvrna (cca 4 cm v průměru), pokožka dost „hořela“. Ještě se přidala bolest ucha a i na dotek velmi citlivé, zarudlé. Podezření padlo na růži. Nos a ucho se mazalo Framykoinem a k tomu orální antibiotika.

Léčba

Framykoin, antibiotika, multivitamíny.

Počínající růže iriskaj (09.07.13)

Manžel dnes dorazil z práce, nevolnost, horečka, bolest v třísle atd., že prý úpal a šel si lehnout. Jelikož má manžel jednu nohu dost nemocnou (žíly), bere Vesel duo a Detralex. Tak jsem mu nedala pokoj a potom, co horečka neustoupila za nic, jsem ho odvezla na pohotovost - loni měl v noze trombozu, takže obava byla na místě. Tam mu řekli, že má růži, dostal antibiotka. Až tady jsem si něco přečetla navíc, třeba že je to infekční. Ale nikdo mi neporadil, jestli pro něj můžu udělat ještě něco navíc, oblady, masti atd. Jelikož horečky neustupují asi budu muset ráno zajít ještě k našemu lékaři.

Růže po klíštěti baruscininka (19.07.12)

Dobrý den,

ve třinácti letech jsme byli na dovolené. Začalo to teplotami, tak pro mě přijel taťka. Večer jsem už měla 40°C a mamka ihned volala sanitu, která mě odvezla. Strašně mě bolela levá noha, holení kost a druhý den se mi udělal zarudlý flíček, který se zvětšoval. Nebudete věřit, ale jednoho pana doktora napadlo, ať si lehnu na bříško, no a ejhle v podkolení jamce klíště vedle klíštěte. Ještě, že nebyli nějak více infikované. No a z toho se mi udělala růže. Dnes je mi 35let a růži mám znovu. Pro zmněnu na druhé holeni. Včas se to zjistilo, takže beru penicilín již třetí den a lepší se to, takže člověk fakt neví, z jaké strany to na něj skočí.

Začátky růže jan.pufler (08.07.12)

V sobotu jsem jel s přáteli na Ohři a po 2h pádlování jsem dostal zimnici a začala se mi motat hlava. Večer jsem měl teplotu 40,8C a neuvěřitelnou třesavku. V neděli ráno jsem měl teplotu 39C,bolesti v tříslech,fialovou nohu a nateklý nárt.V průběhu neděle se mi vytvořil černý flek od prstů ke kotníku.

V pondělí mi lékař nasadil Neloren ATB 500mg po 6h a ten jsem užíval do středy, během této doby se mi otok zvětšil a vytvořil se flek na lýtku,ale teplota klesla.Vrátil jsem se do nemocnice se zhoršeným stavem nohy než v pondělí. Nasadili mi ATB 1,3g po 8h do žil, po 24h jsem už cítil úlevu.Dále provedeny testy krve na žloutenku,infekce aj.

V nemocnici jsem byl 5 dnů a poté léčba doma, Neloren 500mg po6h. Dále musím zjistit proč jsem měl oslabenou imunitu a proč mě i nadále bolí třísla. Doufám, že se mi podaří tuto infekci zvládnout.

Všem Vám přeji co nejrychlejší uzdravení.

Počáteční příznaky růže psaryk (19.06.12)

Po noční směně a třech hodinách spánku jsem jel pro novou sedací soupravu. Ve večerních hodinách (17 hod.) jsem ucítil, jak se mi zamotala hlava. Bral jsem, že je to z nevyspání, tak jsem tomu nedával nějaký větší důvod. Následně doma už mi nebylo dobře. Měl jsem jet k mamce slavit mé narozeniny, ale dopadlo to vysokými teplotami a bolestí v pravém třísle. Dostal jsem klasický obklad proti horečce a třísla jsem vzal jen jako únavovou bolest z přetížení (fotbalista). V noci přišli horečky, zimnice a bolest kotníku. Horečky jsem měl i třetí den ráno, zimnice přešli.

Kotník (bérec) - centrum růže, zarudnutí, otok, bolestivost. Tříslo - zanícení uzlin a zastavení šíření infekce, zarudnutí + bolestivost.

Léčba

Celkově zatím antibiotika perorálně(ústně), domácí klid a chladivé obklady.
Noha na vyvýšeném místě.

Co mi pomohlo

Probíhající léčba.

Betadine - růže Martin Čenovský (25.07.10)

Dobrý den,

u mě se toto onemocnění projevilo docela nenápadně. Mám nadváhu a pracuji celý život vestoje. Proto mě nějak nepřekvapily červené fleky na holeních dolních končetin. Letos se tyto fleky na levé straně zvýraznily, ale přičítal jsem to způsobu své práce.

Asi před třemi týdny jsem měl jakousi dechovou nedostatečnost (po 30 schodech jsem nemohl popadnout dech), při jakékoli zátěži jsem měl pocit, že mám málo kyslíku. Toto odeznělo a trvalo to tak týden až dva. Potom jeden den večer jsem prodělal příznaky zimnice, což jsem přičítal nedostatečnému oblečení a pozdní hodině. Potom mi oteklo levé lýtko a bolelo to jako když máte svalovou křeč.

Pořád jsem si myslel, že to jsou příznaky zátěže z práce. Minulý týden mi však začalo z malých ranek na holeni mokvat a to už jsem se odhodlal k lékaři, který konstatoval zanedbané onemocnění růže.

Léčba

V současnosti jsem na antibiotikách. Mokvání se zastavilo a otok levé končetiny pomalu ustupuje po kompresním ovazování končetiny. Antibiotika mám předepsané: Curam 1g. Mast na ranky: Betadine. Převazuji dvakrát denně, očekávám ultrazvukové vyšetření cév levé dolní končetiny pro vyloučení trombózy. Bolesti a jiné příznaky v současnosti nemám.

Musím dodat, že jsem odmítl nemocenskou a chodím do práce, což je trend současné doby.

Co mi pomohlo

Tuto kolonku nevyplňuji, zatím nemám k tématu co dodat.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o růži