Škrkavka dětská

Přidat zkušenost

Škrkavku dětskú léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Diskuse, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Diagnóza, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis infekce škrkavkou

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) způsobuje onemocnění askaridózu. Latinský název askaridózy je ascariasis.

Je to velmi časté onemocnění, neboť podle Světové zdravotnické organizace ( WHO) je nakaženo škrkavkou přes jedna miliarda lidí. V některých státech se odhaduje, že 50% jejich obyvatel je nakaženo škrkavkou.

Škrkavka je typickým zástupcem hlístic ( latinsky Nematoda). Škrkavka dále patří mezi červy. Škrkavka je 10 až 30 cm dlouhá. Její tělo má nažloutlou nebo narůžovělou barvu. Dospělci škrkavky obývají v klasickém případě tenké střevo člověka. Samičky po oplození kladou velký počet vajíček, které odcházejí se stolicí do vnějšího prostředí.

Ve vnějším prostředí se během dvou až tří týdnů vyvine ve vajíčku larva, a tím se stává vajíčko infekční. V případě pozření vajíčka hostitelem se v jeho střevě líhne larva, která se uvolní a proniká střevní stěnou, kde se dostává do krevního a lymfatického oběhu.

Krví se dostává přes srdce až do plic, z plic vstoupá průdušnicí nahoru do hrtanu a dále do hltanu, kde se po polknutí dostává opět do zažívacího traktu (tenkého střeva). Tenké střevo, což je typická lokalizace dospělců škrkavky dětské, je cílovou stanicí této hlístice.

Škrkavka je kosmopolitní organismus (je rozšířena po celém světě). Žije především v tropech a subtropech, ale běžně ji nacházíme v mírném pásmu. V České republice jsou stále hlášeny případy této infekce. Zajímavostí je, že na praseti parazituje morfologicky neodlišitelný druh Ascaris suum. Oba tyto druhy parazitů jsou pokusně vzájemně přenosné jak na člověka, tak na prase.

Člověk se nakazí škrkavkou při konzumaci potravin a pití nápojů, které jsou kontaminovány infekčními vajíčky. Charakteristické pro tyto vajíčka je, že si uchovávají schopnost infikovat svého hostitele po dlouhou dobu, minimálně po několik měsíců a nevysychají, jako vajíčka jiných parazitů.

Rizikové faktory infekce škrkavkou

Rizikové faktory můžeme odvodit především ze způsobu infekce škrkavkou. Důležitá je hygiena a kultura stravování. Tyto prvky mají zajistit, aby nedošlo ke kontaminaci potravin a nápojů.

Prevence infekce škrkavkou

Účinnou prevencí je zamezit kontaminaci potravin a nápojů. Požívat jen čistou a dobře tepelně upravenou potravu.

Příznaky a projevy infekce škrkavkou

Infekce škrkavkou se projevuje různými příznaky v závislosti na tom, zda larvy migrují tělem nebo zda jsou červi již ve střevě.

Migrující larvy, které se dostávají do plícních kapilár, poškozují plicní alveoly (plícní sklípky). Tato fáze infekce se projevuje lehkými horečkami, kašlem, tvorbou plicních infiltrátů, výskytem krve ve vykašlávaném hlenu, bolestí za hrudní kostí a eosinofilií (zvýšený počet eosinofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek).

Počet eosinofilních granulocytů stoupá právě při parazitárních onemocněních.

Migrující larvy se krví mohou dostat do nejrůznějších orgánů a způsobovat tak potíže. Napadenými orgány mohou být ledviny, dále pak mozek, oko, mícha a podobně. Symptomy těchto stavů vyplývají z lokalizace migrujících larev.

Dospělí červi působí při silnějších infekcích koliku ( prudká, záchvatovitá, kolísává v čase - bolest) a další gastrointestinální potíže.

V případě velmi silných infekcí mají červi schopnost pronikat do vývodů žlučovodu a slinivky břišní nebo do slepého střeva. Tímto pohybem mohou vyvolat celou řadu zánětlivých onemocnění. Je to, například, cholecystitida, což je zánět žlučníku, dále cholangitida (zánět žlučových cest), pyogenní jaterní abces (ložisko hnisu v játrech).

Další skupina postižení spočívá v zánětech slinivky břišní a slepého střeva. Při silných infekcích může dojít k tomu, že červi pronikají až do úst nebo do análního otvoru.

Masivní infekce škrkavkami může způsobit obstrukci střeva, což může být život ohrožující stav. V některých případech červi pronikají střevní stěnou a způsobují záněty pobřišnice.

Diagnóza infekce škrkavkou

Diagnózu infekce škrkavkami prokáže lékař tím, že nalezne vajíčka ve stolici.

Léčba infekce škrkavkou

K léčbě se používá několik typů preparátů. Zaprvé se používají benzimidazolové preparáty – mebendazol (firemní název Vermox) a levamizol (Decaris).

Za druhé jsou to tetrahydropyrimidinové přípravky – pyrantel (Combantrin) a pyrazínové léky – piperazin (Helmirazin).

Jak si mohu pomoci sám

Nejúčinnější formou pomoci je prevence, v případě subjektivních potíží vyhledat lékařskou pomoc. Obecně lze doporučit obecné chování nemocného člověka : pobyt na lůžku, klid apod.

Komplikace infekce škrkavkou

Nejzávažnější komplikací je průnik škrkavek do mozku a míchy. Můžou zde vznikat záněty s postižením centrálního nervového systému.

Dále je to tzv. ileus verminosus, což je obstrukce střevní. Takto postižený člověk zvrací, dochází k iontové a vodní nerovnováze, metabolickému rozvratu a případně až ke smrti.

Diskuse

Další názvy: askaridóza, ascaris lumbricoides, ascariasis, škrkavka, nákaza škrkavkou

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s škrkavkou dětskou

Máte zkušenost s škrkavkou dětskou?

škrkavka Adriad (18.02.14)

U dcery jsem objevila škrkavku při přebalovani v řitním otvoru. Byl to šok. V té době si prošla rtg, sono střev a následně klystýrem, protože trpěla už dlouhodobě úpornou zácpou, měla teploty a neprůchodnost střeva. Nikoho nenapadlo, že by to mohl být parazit. Po nálezu jsme dostaly k užívání Vermox, který ji odčervil, ale bohužel ji zůstaly velmi nepříjemné vzpomínky na vyměšování a s tím jsme se potýkaly ještě půl roku potom.

Léčba

Vermox

Co mi pomohlo

Při léčbě chronické zácpy nám hodně pomohl přípravek Forlax, který upravil konzistenci stolice tak že, se dcera přestala obávat jít na velkou. Ostatní Běžně podávána projímadla bych nedoporučovala.

Likvidace škrkavek frekvenčním přístrojem monátko1 (08.08.11)

Škrkavek se můžete zbavit velmi rychle zapperem, frekvenčním přístrojem, který zlikviduje potvůrky velmi spolehlivě. Máme s tím velmi dobré zkušenosti a likviduje nejen tuto havěť. Bohužel se u nás velmi podceňuje antiparazitální léčba. Roupi, které ještě před třiceti lety běžně léčili, se nyní neřeší. Dokonce vím o případu chlapce, kterému měli udělat vývod kvůli neprůchodnosti střev, pak se zjistilo, že to způsobili tito paraziti.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.