Stafylokoková intoxikace

Přidat zkušenost

Stafylokokovou intoxikaci léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Popis otravy, Rizikové faktory, Prevence otravy, Příznaky otravy, Léčba nemoci, Jak si pomoci sám, Komplikace

Popis stafylokokové otravy

Stafylokoková enterotoxikóza, neboli otrava z potravin, bývá typickým problémem letních měsíců. Bakterie zvaná Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), pomnožená v jídle, produkuje toxin, který je schopen v průběhu několik minut až hodin po požití nakaženého jídla vyvolat akutní potíže.

Epidemie této otravy vznikají v České republice nejčastěji ve školních jídelnách, na školách v přírodě a na putovních táborech, také ale mezi návštěvníky lahůdkářství, bufetů, cukráren a prodejen zmrzliny.

Rizikové faktory stafylkokové otravy

Zlatý stafylokok je běžná bakterie nacházející se všude kolem nás, bývá součástí mikroflóry ústní i nosní dutiny až u 40% lidí. Je to zároveň nejčastější původce hnisání drobných kožních poranění. Kromě toho způsobuje také hnisavé záněty vlasových váčků, nehtů, kostní dřeně, prsní žlázy, zápaly plic a také vytváří abscesy (ložiska hnisaného zánětu) kdekoliv v těle.

Bakterie je velmi odolná, přežívá i v chladném prostředí, a umírá až při teplotách nad 60˚C.

Zlatý stafylokok je schopen produkovat velká množství toxinů, znám je třeba toxin způsobující syndrom toxického šoku, který může nastat při těžké infekci. Některé druhy bakterie produkují jed zvaný termostabilní enterotoxin. Výraz termostabilní znamená, že je odolný vůči teplu- zneškodnit ho lze až po více než 30-ti minutách varu. Lidé bývají k jeho účinkům velmi citliví, k otravě postačuje malé množství toho jedu (účinky se dostavují při požití již 4μg jedu na kg hmotnosti).

Zdrojem nákazy bývá člověk s hnisající ránou na kůži, která přijde do kontaktu s jídlem. Vzácným zdrojem nákazy však může být i mléko od krávy s neošetřeným hnisavým zánětem vemena.

V nakažené stravě se bakterie silně pomnoží a vyprodukuje velké množství toxinů. Nejnebezpečnější potraviny z hlediska kontaminace bakteriemi jsou: maso a uzeniny,* mléko a mléčné výrobky* (sýry, smetany, šlehačky, pudinky, krémové zákusky, kondenzované mléko), a také majonéza. Ke pomnožení bakterií může dojít také i v původně nezávadné potravině, která byla kontaminována až druhotně, při kontaktu s jinou, nakaženou potravinou.

Prevence stafylokokové intoxikace

V prevenci otravy je důležité důsledné dodržování hygienických opatření při manipulaci s potravinami. Jedná se jednak o preventivní opatření, která spočívají ve školení pracovníků v potravinářském průmyslu, a taktéž dodržování nařízených postupů při přípravě, přepravě a uskladňování potravin.

Potraviny je nutné skladovat při teplotě běžné v lednici (4˚C), nebo naopak, při teplotě vyšší než 60 stupňů. Také je důležité omezit přímý kontakt s potravinami na minimum. U pracovníků v potravinářství jsou pravidelně prováděny kontroly a při infekcích kůže jsou dočasně vyřazeni z přímé práce s potravinami.

Nejdůležitější ale zůstává důkladná tepelná úprava potravin, která dokáže zlikvidovat i toxin již nacházející se v potravině.

Po propuknutí epidemie stafylokokové otravy, je nutno dodržovat jistá represivní opatření. Obvodní lékař, který zachytí infekci u nemocných, je povinen ji hlásit hygienikovi pro danou spádovou oblast. Následně se identifikuje společný zdroj nákazy, tedy kontaminovaná potravina, kterou všichni postižení zkonzumovali, a odeberou se z ní vzorky. Vzorky se také odebírají ze stolice a zvratků postižených, a přešetří se všechny osoby podílející se na přípravě daného pokrmu.

Příznaky stafylokokové intoxikace

Po konzumaci potravin obsahujících stafylokokový enterotoxin, se první příznaky objeví průměrně za 1-6 hodin.

Jed stimuluje nervový systém ve střevě, prostřednictvím něhož dochází k podráždění centra pro zvracení v mozku, což vyvolává nejdříve nechuť k jídlu, zvýšené slinění, nevolnost a zvracení. Dráždí také nervová zakončení ve střevní sliznici, a vyvolává tak bolesti a křeče v břiše, urychlení peristaltiky a průjem. Stolice bývá vodnatá, může obsahovat hlen, v žádném případě však není s příměsí krve. Všechny tyto příznaky nastanou velmi rychle, reakce na otravu bývá prudká a náhlá. Dochází ke ztrátám tekutin, které se mohu projevit poklesem krevního tlaku. To se projeví zrychlenou frekvencí srdce, někdy bolestmi hlavy, a dále zvýšenou únavou a spavostí.

Tělesná teplota se u samotné stafylokokové intoxikace nezvyšuje- je to důležitý příznak, pomocí kterého lze tuto otravu odlišit od vážnějších střevních infekcí. Někdy ale mohou být potraviny kontaminovány i jinými bakteriemi, které mohou vyvolat v organismu i vznik horečky.

Ačkoliv bývá nástup a celkový průběh otravy velmi dramatický, příznaky obvykle ustoupí v průběhu 24 hodin a téměř nikdy není nutná hospitalizace. Většinou je postižený hned na druhý den úplně v pořádku, bez žádných dalších obtíží.

Léčba nemoci

Terapie stafylokokové enterotoxikózy se opírá zejména o včasnou rehydrataci postiženého. Většinou stačí pít větší množství tekutin (3-4l za den), přednost mají neslazené čaje a minerální vody. Jenom výjimečně, hlavně u starých lidí, kteří trpí vícerými závažnými onemocněními, a u malých dětí, které jsou obecně citlivější ke ztrátě tekutin, může přijít v úvahu nutnost hospitalizace. Na infekčním oddělení se nitrožilně podají rehydratační roztoky a ošetří se případné další komplikace.

Nemocný má setrvávat v klidu na lůžku zejména v první den, ale je zakázána větší fyzická námaha ještě aspoň dva dny po otravě.

Doporučuje se organismus po nejbližší dny nezatěžovat těžkou stravou, povoleny jsou dietní potraviny jako dětské piškoty, rýžová kaše bez obsahu mléka, suché pečivo.

Jak si pomoci sám

V případě otravy stafylokokovým toxinem se doporučuje hlavně hodně pít. Při otravě ze stravy konzumované ve veřejném stravovacím zařízení, je nutné nahlásit infekci obvodnímu lékaři, který pak udělá další opatření směrující k omezení jejího šíření.

Všechna poranění kůže, i ty zdánlivě malá a bezvýznamná, je nutné řádně ošetřit, vyčistit, vydezinfikovat a zakrýt, aby se v žádném případě nemohla dostat do kontaktu s potravou.

U průjmů se nedoporučuje užívat žádné léky, které způsobují zahuštění stolice (obstipancia). Pro rychlé odeznění příznaků je totiž nutné toxin co nejdříve vyloučit z těla ven. Při užití protiprůjmových léků by pouze docházelo k jeho hromadění ve střevě a k prodloužení doby trvání nepříjemných příznaků.

Komplikace intoxikace

Otrava stafylokokovým toxinem mívá obvykle nekomplikovaný průběh a zůstává bez dalších následků. Komplikace mohou nastat při neposkytnutí včasného zavodnění organismu, zejména u osob s jiným onemocněním. Ohroženi jsou hlavně starší lidé, kteří mají i více nemocí současně, a kteří často mívají nedostatečný stav hydratace. Náchylnější na vznik komplikací jsou také malé děti, zejména v kojeneckém věku.

Při intenzivní otravě a dehydrataci může docházet ke svalovým křečím, ke snížení tělesné teploty pod normální hodnotu, a výrazné snížení krevního tlaku může vést až ke kolapsu organizmu.

Další názvy: otrava z potravy, stafylokoková enterotoxikóza, otrava stafylokokovým toxinem

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s stafylokokovou intoxikací

Máte zkušenost s stafylokokovou intoxikací?

Naučit se s tím žít Tomáš Zradička (16.12.14)

Je mi 33 let, od svých 11 let mam problémy se zlatým stafylokokem. Vyvolává různé záněty, nejčastěji dýchacích cest a kůže (impetigo). Na kůži se zprvu objeví malý vřídek nebo puchýř. Na končetinách v podobě malého zarudlého pupínku podobného akné (beďar), v tříslech plošným zarudnutím a mokváním, na rtech v podobě puchýře s čirou tekutinou, různě po celém těle hnisavé vřídky většinou 2-5 mm velké se zarudnutím okolo.

Nejčastěji se u mě vyskytuje na vnitřní straně stehen, na krku a za ušima.
méně často na rtech, v tříslech, na zádech (většinou okolo páteře). Nejčastěji se objeví malé rudé pupínky bez zánětu, které, když se neporuší (drbání), tak do pár dnů mizí samy. Pokud se objeví zanícený vřídek, tak je to horší. Zkoušel jsem léčbu (nespočetněkrát) bez fyzického odstranění zánětu, to mělo za následek zvětšování se, natékaní okolo vřídku, rudnutí, hřátí Masti od lékařů bez efektu. V takovém případě se léčba protáhla i na měsíc a zůstaly jizvy.

Osvědčilo se mi odstraňování zánětu (vymačkáním - důležité dodržovat přísnou hxgienu - dezinfikovaný nastroj pro otevření zaníceného místa (vyvařená jehla a septonex), vatové tampony na setření hnisu (opět septonex nebo líh nebo jakákoliv desinfekce), antibakteriálně ošetřené ruce (antibakteriální mýdlo nebo septonex). S odstraněným hnisem se vřídky nezvětšují a hojí se během 3 až 5 dnů bez zjizvení, je potřeba často desinfikovat a osobně používám tea tree oil, který vysušuje ranku.

Ranku je třeba vysušovat, ne mastit. Sucho a desinfekce. Při pocení ranky mokvají, déle se hojí, tudíž důležitá je zvýšená hygiena nejvíce v letnim období.
Když se objeví na rtech ve formě puchýřku s čirou tekutinou, neporušovat, jinak se velmi rychle šíří. Neporušený puchýřek většinou zmizí do 2 dnů. V případě zasažení rtů nebo obličeje není dobré se holit, velmi snadno se rozšíří po obličeji (u mě nejvíce na bradě).

Léčba

odstraňování hnisu ze zanícených oblastí - 3 dny až týden podle velikosti

zarudlé pupínky (nerozdrbat jinak se zanítí) - mizí samy do 3 dnů nebo se zanítí

v tříslech (objeví se jednou za pár let) - 14 dnů až 1 měsíc

Nejdůležitější je zvýšená hygiena a hlavně nesahat a nedrbat postižené oblasti jinak se roznáší. V létě klidně sprchovat 2× denně, pot narušuje i téměř zhojená místa, pak se může malý vřídek hojit i měsíc…

Co mi pomohlo

hygiena, sucho, tea tree oil
trpělivost a silné nervy, aby se člověk nedrbal
když s něčím bojujete přes 20 let, nezbývá nic jiného, než se s tím naučit žít
včasná a častá desinfekce drobných poranění

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.