DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Popis steatózy jater
Jaterní steatóza je nejčastější metabolickou poruchou jater, což znamená, že v jaterní tkáni dochází ke změnám normálních biologických pochodů.
Postihuje zejména dospělé ve středním věku a výše, ale může postihnout i děti. Mezi nejčastější příčiny steatózy se řadí alkoholismus, zvýšený přívod živin – obezita, porušený metabolismus tuků (lipidů) - hyperlipoproteinémie (sem patří i onemocnění známé pod termínem hypercholesterolemie – tedy zvýšený cholesterol), cukrovka (diabetes mellitus), malabsorpční syndromy (porucha vstřebávání živin, např. po resekcích střev – odejmutí části střeva), špatná výživa (malnutrice) - zejména pak nedostatek bílkovin v potravě, některé léky (tetracykliny, kortikoidy, salicyláty, valproát) a v některých případech se příčinu nepodaří odhalit.
V civilizovaných zemích je hlavní příčinou nadměrný přísun potravy. Ke ztukovatění jater dochází především díky poruše tří pochodů. Těmi je nadměrný přívod tuků (lipidů), mastných kyselin a sacharidů do jater, porucha výdeje triacylglycerolu (forma tuku v krvi) z jaterních buněk do krevního oběhu či zvýšená tvorba tukových substancí v játrech.
Nejčastěji je problém ve zvýšeném příjmu energetických substrátů v potravě, tedy přejídání a nevhodné složení stravy. Velmi často onemocní lidé, u nichž se později projeví cukrovka (diabetes mellitus).
Nemocní nemívají obvykle žádné potíže. Častěji se jedná o náhodný nález v rámci předoperační přípravy nebo sledování pro jiné onemocnění apod. Pokud už se nějaké potíže objeví, souvisejí obvykle se zvětšením jater a zvýšením jejich hmotnosti (hmotnost jater se může zvýšit až 4×) . Takový nemocný si pak stěžuje na tlak v břiše, pocity plnosti, únavnost, sníženou výkonnost, střídání zácpy a průjmu.
V těžších případech (např. u akutní steatózy u alkoholiků, v těhotenství, u tzv. Reyova syndromu – viz dále) se může vyskytnout únava s nevolností a zvracením, žloutenka (ikterus), porucha vědomí až kóma se selháním ledvin, poškozením srdečního svalu, slinivky břišní (pankreatu) a mozkových funkcí (tedy centrálního nervového systému). Počátek takového stavu může být mylně hodnocen jako obyčejná „viróza“. Příčinou smrti není samotné jaterní poškození, nýbrž následně vzniklé komplikace.
Reyův syndrom je metabolické onemocnění, které postihuje děti ve věku od 6 týdnů do 16 let. Obvykle předchází nějaká virová infekce léčená kyselinou acetylsalicylovou (léky jako aspirin, acylpirin). U predisponovaných dětí dojde k poškození mozku a těžké steatóze jater či ještě jiných orgánů. V rámci předcházení tomuto stavu se doporučuje tyto léky dětem nepodávat a nahrazovat je v případě nutnosti paracetamolem (panadol, paralen – s účinnou látkou paracetamolem). Jsou však i popsány jiné případy tohoto onemocnění, které s kyselinou acetylsalicylovou nesouvisí.
Co se týče těhotenské steatózy, je důležité si uvědomit, že těhotenství je pro ženu zatěžující stav. U některých žen může dojít k vývoji steatózy, která po ukončení těhotenství odezní a nijak se během těhotenství klinicky neprojeví. Pokud se rozvine akutní těhotenská steatóza, tedy vážný stav, situace pak není příznivá jak pro plod, tak pro matku a je nutné přerušení těhotenství. V současné době se udává smrtnost 20 %.
Čistá steatóza je plně reverzibilní stav. Tzn., že pokud je vyvolána alkoholem a nedošlo ještě k vývoji cirhotických změn jaterní tkáně (přestavba jaterní tkáně), tak po úplné abstinenci dojde k návratu k normálu. Stejně tomu tak je i u obézních lidí, kteří začnou držet dietu a znormalizují svou váhu.
Rizikové faktory steatózy jater
Rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je zejména zvýšený příjem potravy, nevhodné složení stravy a obezita. Tyto tři faktory jdou obvykle ruku v ruce. Dále pak alkoholismus (který je v našich krajinách asi nejčastější příčinou steatózy), cukrovka, porucha metabolismu tuků (hyperlipoprotinémie), resekce střeva, střevní bypassy (přemosťující operace na střevech, např. z důvodu překážky, nádoru), některé léky jako jsou tetracykliny ze skupiny antibiotik, kortikoidy (léčiva tlumící zánětlivou reakci), salicyláty (léky proti bolesti a horečce – acylpirin, aspirin) a valproát (lék užívaný mimo jiné na epilepsii).
Prevence steatózy jater
Steatóza je víceméně civilizační onemocnění, nejlépe je možno mu předejít snížením obsahu tuků a cukrů ve stravě, snížením tělesné váhy, správnou kontrolou cukrovky (diabetu) a omezením alkoholu.
Příznaky a projevy steatózy jater
Nealkoholická steatóza se obvykle nijak neprojeví a probíhá tedy skrytě. Její nález je tedy náhodný. V některých případech, kdy dojde k výraznějšímu zvětšení jater, může nemocný pocítit tlak, tah či pnutí v pravém podžebří, někdy i bolest. Přidružuje se pocit plnosti, snížení výkonnosti, únava, střídání zácpy s průjmem.
Akutní alkoholická či těhotenská steatóza probíhají závažněji. Zpočátku dominuje únava, nevolnost a zvracení, v pozdějším vývoji se objeví žloutenka, poruchy vědomí, selhávání ledvin, poškození slinivky břišní, srdce a stav může vyústit v koma.
Léčba steatózy jater
Léčba závisí na příčině. Pokud je vyvolána alkoholem, je nutné zanechat pití alkoholu a dodržovat dietetická opatření se snížením tuků ve stravě.
U těhotenské steatózy, která probíhá akutně, je stav buď zvládnutelný nebo je nutné ukončení těhotenství.
U steatóz vznikajících na podkladě obezity či primární metabolické poruchy jater je obvykle vhodné zahájit správnou dietu nejen s cílem snížení váhy, ale také úpravou krevních hodnot tuků a cukrů (u cukrovkářů/diabetiků).
V některých případech jsou indikována tzv. hepatoprotektiva, což jsou léky chránící jaterní buňky před (toxickým) poškozením a zvyšují detoxikační kapacitu jater (jsou předepisovány např. Essentiale forte N a Silymarin).
Jak si mohu pomoci sám
Pokud Vám byla diagnostikována steatóza, měl byste se řídit doporučeními lékaře, tj. jíst střídmě, nejíst příliš tučná a sladká jídla, nepřejídat se a rozhodně zanechat pití alkoholu. Tyto základní kroky výrazně zlepší stav jaterní tkáně.
Komplikace steatózy jater
Možnou komplikací steatózy jater je vývoj tzv. steatohepatitidy, tj. zánětlivého postižení jater. Na tento stav upozorní vyšetření jaterních enzymů v krvi, které jsou zvýšeny, vyšší mohou být i krevní cukry (porušená glukózová tolerance či hyperglykémie), tuky (hyperlipoproteinémie) či ještě kyselina močová (hyperurikémie). Vždy je nutné vyloučit infekční, metabolický a alkoholický původ tohoto stavu.
Steatóza může pokračovat ve vývoj cirhózy, což je vazivová přestavba jaterní tkáně a může se jednat o závažný stav spojený s významnou poruchou funkce jater.
Diskuse
Další názvy: ztukovatění jater, ztučnění jater, tučná játra , jaterní steatóza
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.