Steatóza jater

Přidat zkušenost

Steatózu jater léčí Interna - Gastroenterologie a hepatologie a patří mezi Onemocnění jater

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis steatózy jater

Jaterní steatóza je nejčastější metabolickou poruchou jater, což znamená, že v jaterní tkáni dochází ke změnám normálních biologických pochodů.

Postihuje zejména dospělé ve středním věku a výše, ale může postihnout i děti. Mezi nejčastější příčiny steatózy se řadí alkoholismus, zvýšený přívod živin – obezita, porušený metabolismus tuků (lipidů) - hyperlipoproteinémie (sem patří i onemocnění známé pod termínem hypercholesterolemie – tedy zvýšený cholesterol), cukrovka (diabetes mellitus), malabsorpční syndromy (porucha vstřebávání živin, např. po resekcích střev – odejmutí části střeva), špatná výživa (malnutrice) - zejména pak nedostatek bílkovin v potravě, některé léky (tetracykliny, kortikoidy, salicyláty, valproát) a v některých případech se příčinu nepodaří odhalit.

V civilizovaných zemích je hlavní příčinou nadměrný přísun potravy. Ke ztukovatění jater dochází především díky poruše tří pochodů. Těmi je nadměrný přívod tuků (lipidů), mastných kyselin a sacharidů do jater, porucha výdeje triacylglycerolu (forma tuku v krvi) z jaterních buněk do krevního oběhu či zvýšená tvorba tukových substancí v játrech.

Nejčastěji je problém ve zvýšeném příjmu energetických substrátů v potravě, tedy přejídání a nevhodné složení stravy. Velmi často onemocní lidé, u nichž se později projeví cukrovka (diabetes mellitus).

Nemocní nemívají obvykle žádné potíže. Častěji se jedná o náhodný nález v rámci předoperační přípravy nebo sledování pro jiné onemocnění apod. Pokud už se nějaké potíže objeví, souvisejí obvykle se zvětšením jater a zvýšením jejich hmotnosti (hmotnost jater se může zvýšit až 4×) . Takový nemocný si pak stěžuje na tlak v břiše, pocity plnosti, únavnost, sníženou výkonnost, střídání zácpy a průjmu.

V těžších případech (např. u akutní steatózy u alkoholiků, v těhotenství, u tzv. Reyova syndromu – viz dále) se může vyskytnout únava s nevolností a zvracením, žloutenka (ikterus), porucha vědomí až kóma se selháním ledvin, poškozením srdečního svalu, slinivky břišní (pankreatu) a mozkových funkcí (tedy centrálního nervového systému). Počátek takového stavu může být mylně hodnocen jako obyčejná „viróza“. Příčinou smrti není samotné jaterní poškození, nýbrž následně vzniklé komplikace.

Reyův syndrom je metabolické onemocnění, které postihuje děti ve věku od 6 týdnů do 16 let. Obvykle předchází nějaká virová infekce léčená kyselinou acetylsalicylovou (léky jako aspirin, acylpirin). U predisponovaných dětí dojde k poškození mozku a těžké steatóze jater či ještě jiných orgánů. V rámci předcházení tomuto stavu se doporučuje tyto léky dětem nepodávat a nahrazovat je v případě nutnosti paracetamolem (panadol, paralen – s účinnou látkou paracetamolem). Jsou však i popsány jiné případy tohoto onemocnění, které s kyselinou acetylsalicylovou nesouvisí.

Co se týče těhotenské steatózy, je důležité si uvědomit, že těhotenství je pro ženu zatěžující stav. U některých žen může dojít k vývoji steatózy, která po ukončení těhotenství odezní a nijak se během těhotenství klinicky neprojeví. Pokud se rozvine akutní těhotenská steatóza, tedy vážný stav, situace pak není příznivá jak pro plod, tak pro matku a je nutné přerušení těhotenství. V současné době se udává smrtnost 20 %.

Čistá steatóza je plně reverzibilní stav. Tzn., že pokud je vyvolána alkoholem a nedošlo ještě k vývoji cirhotických změn jaterní tkáně (přestavba jaterní tkáně), tak po úplné abstinenci dojde k návratu k normálu. Stejně tomu tak je i u obézních lidí, kteří začnou držet dietu a znormalizují svou váhu.

Rizikové faktory steatózy jater

Rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je zejména zvýšený příjem potravy, nevhodné složení stravy a obezita. Tyto tři faktory jdou obvykle ruku v ruce. Dále pak alkoholismus (který je v našich krajinách asi nejčastější příčinou steatózy), cukrovka, porucha metabolismu tuků (hyperlipoprotinémie), resekce střeva, střevní bypassy (přemosťující operace na střevech, např. z důvodu překážky, nádoru), některé léky jako jsou tetracykliny ze skupiny antibiotik, kortikoidy (léčiva tlumící zánětlivou reakci), salicyláty (léky proti bolesti a horečce – acylpirin, aspirin) a valproát (lék užívaný mimo jiné na epilepsii).


Prevence steatózy jater

Steatóza je víceméně civilizační onemocnění, nejlépe je možno mu předejít snížením obsahu tuků a cukrů ve stravě, snížením tělesné váhy, správnou kontrolou cukrovky (diabetu) a omezením alkoholu.

Příznaky a projevy steatózy jater

Nealkoholická steatóza se obvykle nijak neprojeví a probíhá tedy skrytě. Její nález je tedy náhodný. V některých případech, kdy dojde k výraznějšímu zvětšení jater, může nemocný pocítit tlak, tah či pnutí v pravém podžebří, někdy i bolest. Přidružuje se pocit plnosti, snížení výkonnosti, únava, střídání zácpy s průjmem.

Akutní alkoholická či těhotenská steatóza probíhají závažněji. Zpočátku dominuje únava, nevolnost a zvracení, v pozdějším vývoji se objeví žloutenka, poruchy vědomí, selhávání ledvin, poškození slinivky břišní, srdce a stav může vyústit v koma.


Léčba steatózy jater

Léčba závisí na příčině. Pokud je vyvolána alkoholem, je nutné zanechat pití alkoholu a dodržovat dietetická opatření se snížením tuků ve stravě.

U těhotenské steatózy, která probíhá akutně, je stav buď zvládnutelný nebo je nutné ukončení těhotenství.

U steatóz vznikajících na podkladě obezity či primární metabolické poruchy jater je obvykle vhodné zahájit správnou dietu nejen s cílem snížení váhy, ale také úpravou krevních hodnot tuků a cukrů (u cukrovkářů/diabetiků).

V některých případech jsou indikována tzv. hepatoprotektiva, což jsou léky chránící jaterní buňky před (toxickým) poškozením a zvyšují detoxikační kapacitu jater (jsou předepisovány např. Essentiale forte N a Silymarin).

Jak si mohu pomoci sám

Pokud Vám byla diagnostikována steatóza, měl byste se řídit doporučeními lékaře, tj. jíst střídmě, nejíst příliš tučná a sladká jídla, nepřejídat se a rozhodně zanechat pití alkoholu. Tyto základní kroky výrazně zlepší stav jaterní tkáně.

Komplikace steatózy jater

Možnou komplikací steatózy jater je vývoj tzv. steatohepatitidy, tj. zánětlivého postižení jater. Na tento stav upozorní vyšetření jaterních enzymů v krvi, které jsou zvýšeny, vyšší mohou být i krevní cukry (porušená glukózová tolerance či hyperglykémie), tuky (hyperlipoproteinémie) či ještě kyselina močová (hyperurikémie). Vždy je nutné vyloučit infekční, metabolický a alkoholický původ tohoto stavu.

Steatóza může pokračovat ve vývoj cirhózy, což je vazivová přestavba jaterní tkáně a může se jednat o závažný stav spojený s významnou poruchou funkce jater.

Diskuse

Další názvy: ztukovatění jater, ztučnění jater, tučná játra , jaterní steatóza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s steatózou jater

Máte zkušenost s steatózou jater?

lečba steatozy tony.nen (07.11.20)

tak mám sice první stupeň ale elastografie jater po 4 letech ukázala zhoršení tuhosti, tedy že to pokračuje směrem k druhému stupni, nepiju alkohol, nekouřím, jím rozumně, je to nejspíše metabolické, protože mi nefungují enzymy druhé fáze detoxikační, GSTT1,GSTM1 null, ale lékař Vám řekne že to tak má hodně lidí a neřeší to. Takže mi nezbývá než čekat na třetí stupeň a to Vám nejspíš řeknou proč jste s tím nepřišel dřív.
takže v ČR beznadějné.

Problémy s játry a žlučníkem iavet (04.09.15)

Bolí mě podžebří, jsem unavená, plná, mám zvětšenou slinivku. Dostala jsem léky na odvodnění jelikož jsem měla nateklé kotníky, že jsem se nedostala do bot. Nyní mám ještě echogenitu a žlučník prostornější a větší počet odrazů - 12 mm. Struktura pravidelná a uzliny nejsou zvětšeny.

Závěr od lékaře: Cholecystolithiasis, větší počet konkrementů v lehce zvětšeném žlučníku. Lehce zvýšená echogenita jater, nejspíše steatóza. V těhotenství jsem před více než 20 lety měla těhotenskou žloutenku a předčasný porod.

Dlouhodobé vyčerpání bez příčiny Corb (03.06.15)

Dobrý den,

dlouhodobě mě obtěžovala těžká únava, problémy s imunitou (časté „škrábání v krku“ nebo potíže s močovými cestami), svědění kůže a dlouhodobě naběhlá bolestivá uzlina v třísle. Krevní testy jsem měl bídné, zvýšený cholesterol, cukr, jaterní testy těžce nad normální hodnotou. Navíc mi objevili zvýšené protilátky proti EB viru (asi nevědomě prodělaná mononukleóza, kterou se nedařilo doléčit). Na sono vyšetření břicha mi byla diagnostikována steatóza jater.

Vyšetřující lékařka mě hned do začátku preventivně vyděsila hrozící cirhózou jater a zákazem prakticky všech potravin, které mě napadly. Na internetu jsem nacházel jen články o klasické jaterní dietě (kde se moc neřeší příjem cukrů) s výčtem skupin potravin, které se nemají jíst. Ale co se jíst má, nebylo nikde. A to je také důvod, proč jsem se rozhodl sem napsat. Snad tím pomůžu lidem, kteří domů přišli se stejnou diagnózou jako já a neví si rady.

Léčba

Hlavní je se zbytečně nestresovat a veškeré změny dělat postupně. Při skokové změně stravování má člověk stejně daleko větší nutkání „hřešit“ a tím častěji dietu porušovat. Jedinou změnou, která by mela proběhnout ze dne na den, je vypuštění alkoholu a smažených jídel.

Léčím se necelé 2 měsíce, a zdá se, že úspěšné - dnes mám veškeré hodnoty krevních testů v normálu, což nasvědčuje i zásadnímu zlepšení stavu jater. Cítím se celkově lépe a dříve bolestivou uzlinu už nenahmatám.

Tuk z jater je podle mého nutné „vyhubnout“. Důležité je ale jak. Ne redukcí množství potravy (pokud dosud nebyla zásadně přehnaná), nýbrž jejím složením a aktivním cvičením. Při pouhé redukci množství příjmu tělo jen připravíme o živiny, minerály, vitamíny apod. a játrům nepomůžeme.

Můj jídelníček je založený na libovém mase (krůta, kuře, naprosto libové vepřové) a jeho náhražkách (tofu, sojové maso, tempeh apod.) s kupou dušené kořenové zeleniny. Maso dělané nejlépe na vodě, nebo v páře, maximálně zatažené na pár kapkách olivového oleje, ale nikdy až „dozlatova“. Z příloh (krom zeleniny) červená čočka, rýže, celozrnné těstoviny (nebo alespoň z tvrdé pšenice). Snížil jsem příjem cukrů (krom ovoce ráno) a v případě nutnosti lehce doslazuji stévií. Zcela jsem vypustil uzeniny (až na libovou šunku s alespoň 95% masa). Mléčné výrobky jsem zásadně omezil a nahradil kysanými. Jím bílé jogurty (do 2,5 % tuku), tvaroh, lučinu apod. Z mléčných nápojů podmáslí, které má nejnižší obsah tuku. Sýry jsem také zredukoval a jen na ty s 20 % a méně tuku v sušině. Většinou je doporučováno zredukovat i množství cibule, česneku a pálivého koření. Já jsem zásadně omezil cibuli (opravdu mi nedělá dobře) a česnek v jídle pouze vyvařím a pak vyndám. Neodpustil jsem si ale chilli, na které nedám dopustit. Sice játra dráždí, ale na druhou stranu snižuje množství tuku, cukru a cholesterolu v krvi + zrychluje metabolismus. Zcela jsem přestal pít slazené limonády, výjimečně si dopřeji nealkoholické pivo (třeba Bavaria, nemá ani to 0,5 % alkoholu a dá se pít). Zcela jsem také vypustil veškeré pšeničné pečivo (jím pouze žitný chléb, ale daleko méně než dříve).

Co mi pomohlo

  • Aktivní cvičení (podle mého nutnost)
  • Redukce tělesné hmotnosti (v mém případě z 87 na 78 kg při 183 cm)
  • Dieta, která ulehčí játrům a sníží příjem tuků a cukrů
  • Flavobion (přírodní a bez receptu dostupný lék z ostropestřce za cca 220 Kč)

špatné testy Mirek Sl. (25.09.13)

Po překročení čtyřicítky jsem se cítil pořád unavený, pálila mě kůže a byl jsem jako bez energie. Partnerka mne dokopala k doktorovi na prohlídku s odběrem krve. Neznám tu lékařskou hantýrku, ale zvýšený cholesterol a nebezpečí tuku na játrech, říkala doktorka.

Léčba

Nasadila mi dietu a řekla mi, ať si koupím něco s ostropestřcem v lékárně a za tři měsíce se přijdu ukázat, jestli to bude na léky.

Co mi pomohlo

Beru ostropestřec zatím měsíc, takže u doktorky jsem ještě nebyl, ale objektivně se už cítím líp, nejsem tak vyčerpaný a také mně už nesvědí kůže, takže mám naději. Samozřejmě mám dost omezený jídelníček, občas uletím na něčem, na co mám fakt chuť, ale snažím se to držet, takže mi držte palce:)

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o steatóze jater