Svrab léčí Dermatologie a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

 

Popis svrabu

Jedná se o poškození kůže specifickým parazitem, je to tzv. dermatóza vyvolaná členovcem. Patří mezi tzv. epizoonózy.

Svrab můžeme definovat jako svědivé, přenosné, parazitární kožní onemocnění. Svrab je relativně častá dermatóza, která působí menší epidemie v prostředí, kde je předpoklad většího pohybu lidí, v kombinaci s nižší úrovní hygieny. Tak může svrab postihnout lůžková oddělení nemocnic, utečenecké tábory, věznice apod.

Podle odhadů je na celém světě postiženo svrabem okolo 300 miliónů lidí, a je zajímavé, že dochází k cyklickým zvýšením počtu onemocnění každých 15 let. Příčina tohoto jevu je však nejasná, neboť nemůže korelovat s úrovní sociálních a hygienických podmínek. V České republice bylo v roce 1993 zaznamenáno 134 případů na 100 000 obyvatel, což bylo u nás maximum. Tento počet má tendenci klesat: v roce 2005 to bylo už jen 32 případů na 100 000 obyvatel.

Původcem svrabu je samička zákožky svrabové ( Sarcoptes scabiei), což je roztoč řádu Acarina, podřádu Astigmata a čeledi Sarcoptidae. Zákožka, která má velikost asi 300-500 mikrometrů, je obligátním lidským parazitem ( obligátní parazit znamená, že je schopna napadnout pouze člověka).

Zákožka pak v pokožce člověka vytváří chodbičky (přesně řečeno je tvoří v poslední vrstvě kůže, která se označuje jako vrstva rohová- stratum corneum). V těchto chodbičkách samička kálí a klade vajíčka. Na člověku samička přežívá asi 4-6 týdnů a v průměru naklade 40-50 vajíček, jen z desetiny se ale za dalších 14 dní vyvinou dospělí jedinci.

Pro zákožku je charakteristické to, že je mimo organismus člověka velice citlivá na vyschnutí a vlhko. Při pokojové teplotě není schopna pohybu a umírá do tří dnů. Pokud vystavíme zákožku teplotám okolo 50°C, tak zahyne do 10-ti minut.

 

Rizikové faktory svrabu

Prvořadým rizikovým faktorem je kontakt s již nakaženou osobou, dále je to nízká úroveň hygieny v rodinách, pobyty v zařízeních s větším počtem lidí apod.

 

Prevence svrabu

Dbát o správnou hygienu, čistotu domova, výměna ložního prádla apod.

 

Příznaky a projevy svrabu

Pokud dojde k tomu, že se zákožka dostane do kůže člověka, tak vyvolá onemocnění, které se projeví až za 4-6 týdnů - tzn. inkubační doba je měsíc až měsíc a půl. Prvním, a velmi nápadným projevem nemoci je velmi intenzivní svědění, které se dostavuje typicky v noci. Svědění se označuje jako pruritus. To souvisí s tím, že člověk je v noci pod peřinou, a je více zahřán, což zákožce umožní lepší životní vitalitu.

Dále se na kůži, pro svrab v typických lokalizacích, objevují projevy přítomnosti zákožky. Tyto lokalizace jsou: meziprstní prostory rukou, zápěstí, lokty, podpaží, okolo bradavek, pupek, genitál, hýždě a klenby nohou.

Patognomickým příznakem (příznak, který se vyskytuje pouze u této nemoci) jsou chodbičky, které jsou většinou esovitého tvaru, bělošedavé barvy a délky 5-15 mm.

Dále jsou pak sekundární projevy, které mohou zahrnovat ekzematizace pokožky, exkoriace (poranění kůže po škrábání), drobné pupínky apod.

Od této klasické formy svrabu ještě odlišujeme několik zvláštních variant, které mohou způsobit diagnostické rozpaky, neboť nejsou úplně typické co se týče příznaků a výskytu. Jedna forma se vyskytuje u lidí s vysokým hygienickým standartem. U této není natolik zřetelné kožní postižení, zato je přítomno úporné noční svědění. Tato varianta svrabu se označuje jako skabies mytých. Určitou pomoc při diagnóze může být zjištění, že tímto nočním svěděním trpí více členů rodiny.

Další typ svrabu se označuje jako scabies nodularis, ten je charakteristický tím, že jeho lokalizace je podobná jako u klasického svrabu, ale dochází k vystupňované imunologické reakci, takže dochází ke vzniku velkých pupenů a uzlů na kůži.

Poslední variantou je scabies norvegica (neboli scabies crustosa či scabies hyperkeratotica), která se projevuje velkými pupeny a odlupující se kůží. Tato varianta je způsobena velkým množstvím parazitů (v řádu milionů). Postiženy bývají osoby s poruchou imunity ( imunosuprimovaní jedinci), dále lidé, kteří mají sníženou vnímavost ke svědění a mentálně retardovaní. Další rozdíl je v tom, že tento typ svrabu může postihovat hlavu, krk a nehty.

 

Léčba svrabu

Léčba svrabu zahrnuje likvidaci parazitů, zhojení kožních lézí a dále zavedení hygienických opatření, která mají za úkol zamezit dalšímu šíření parazita. U nás se používá terapie sírou a lindanem.

Síra se používá v masťovém základu: u dospělého pacienta používáme 10-20% sirnou vazelínu, zatímco u dětí se používá 2,5% mast. Tato mast se aplikuje 1× za 24 hodin 3 po sobě následující dny. Lindan se používá podle pokynů výrobce. V USA se používá Permethrin, který je obsažen v některých chryzantémách, a v současnosti přichází na náš trh.

Proto, aby léčba byla úspěšná, je nutno dodržovat zásady zevní léčby. Preparát se má stejnoměrně vtírat do kůže po koupeli na celé tělo, po koupeli však důkladně tělo osušit.

Každý den je nutné měnit spodní a ložní prádlo, to vyprat při teplotě minimálně 60° C, žehlit a 3 dny nepoužívat. Ostatní prádlo či obuv nepoužívat alespoň 5 dní.

V některých zemích se používá celková léčba svrabu, zejména použitím ivermektinu.

 

Jak si mohu pomoci sám

Udržovat vysoký hygienický standart nejen u sebe, ale u celé rodiny, neboť při onemocnění jednoho člena rodiny často dochází k nakažení ostatních.

 

Komplikace svrabu

Nemoc je v podstatě dobře léčitelná, nemá klasické komplikace.

 

Diskuse

Další názvy: scabies, dermatóza vyvolaná parazitem zákožky svrabové, infekce zákožkou svrabovou

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s svrabem

Máte zkušenost s svrabem?

Z vlastní zkušenosti... hgfz (10.05.22)

Asi se ode mě nedozvíte nic nového. Jen chci sdělit svůj příběh a pár rad, které vám značně ušetří nervy a čas.
Zprvu bych asi zmínila, že na svrabu není ani tak těžká léčba jako spíš identifikace, ale k tomu se ještě dostanu.

Svrab chytil můj přítel někdy v říjnu. První projevy se objevily na kloubech ruky v podobě červených pupínků a později i cestičky na dlaních. Od února pak kroužil mezi 2 doktorama s tím, že jeden byl přesvědčen o svrabu a druhý o atopickém exému (klasicky :D) V půlce března jsem se začala škrábat i já - pás břicho-záda byl asi ze všeho nejhorší. Sice jsem měla cestičky, ale v tu dobu jsme zrovna žili s tím, že máme ten exem. Takhle bychom se s tím potáceli do nekonečna.

Na začátku dubna jsem si z té chodbičky vytáhla jehlou černou tečku a dala jí pod náš mikroskop. Měla jsem z toho brouka málem noční můry, ale spíš jsem byla šťastná, že po 2 měsících už konečně víme s čím se léčit…

Léčba

Infectoscab jsme oba použili asi 3 krát. Vždy se nám ulevilo asi na 2 dny, ale pak se svědění vrátilo snad ještě s větší intenzitou. Hlavně jsem měla i po 8 hodinách nové pupínky na rukou, ze kterých jsem opět vyšťourala rostoče. Po tom, co jsme doktora přesvědčili, že to skutečně nezabírá napsal nám starou dobrou sírovou mast. Po první aplikaci se mi ulevilo téměř ve všech místech svědění a žádné svědění po léčbě jsem neměla, až na vzniklý exém.

Nezapomeňte na důslednou hygienu. Jen po jednom nevyměnění ložního bylo svědění 3× horší. Oblečení jsem měla v pytlích a nepoužívala 14 dní. Boty jsem měnila po 3 dnech.

Co mi pomohlo

Pokud se toho chcete zbavit co nejrychleji ukecejte svyho doktora ať vám dá rovnou sírovou mast. Ta je sice trochu víc agresivní a otravná, ale rozhodně je spolehlivjší, i podle jiných komentářů.
Léčbu mi výrazně usnadnil MIKROSKOP, který vřele doporučuji! Stačí dětský s 100× zvětšením. Na štěstí je zákožka viditelná i pouhým okem (asi půl milimetru), člověk na to ale potřebuje bystrý zrak. Jen díky němu jsem sama zjistila stav léčby. Prostě pokud se zákožky pod mikroskopem hýbou (a že jsou to docela čipery) tak ho furt máte. Já jsem dokázala dostat svrab vždy jen z rukou - kůže je asi více naplá…

Teď ještě něco k doktorům … ten svrab ani doktor často nepozná - byl na 100% přesvětčen, že to svrab není, chvíli se hádal, IKDYŽ JSEM MU UKÁZALA FOTKU ROZTOČE :D ale pak to uznal…hlavní tedy je co si z toho vyšťouráte, ne jak to vypadá. Ono to má totiž více typů těch pupínků:
Na ruce - chodby a po léčbe Infektoscabem prostě pupínky, dokonce i s vodičkou, ale i z toho jsem svrab vyšťourala, ikdyž jen jednou.
Na zbytku těla - červené pupínky, většinou i dvojtečky.
ALE MŮŽE SE TO LIŠIT!
Hladně to všechno neskutečně svědí.

Na závěr bych asi řekla, že z představy, že bych žila se svrabem půl roku než by ho někdo konečně poznal, jak tu někteří píší, je mi na omdlení. Můžeme poděkovat JENOM tomu mikroskopu (doktor se moc nepředvedl :D), neboť nebýt jeho tak asi dopadneme stejně…

Svrab info, rády Jetstream (09.02.22)

Mě svrabem nakazila TUPÁ, NYNÍ JIZ ex- přítelkyně…která měla to svědění již měsíc nebo dva než jsme se seznámili i nijak to NEŘEŠILA!!!
Doprcis já se bez důvodu škrábat, tak sem na kožním už druhý den!!!
Od prvního dne co jsme se poznali se skrabala, a já ji říkal bez na kožní…
Výmluvy,kecy odkládání atd.no když si teď vzpomenu jak nechutné silně se Drásala a škrábala..a jak chtěla ode mě abych ji škrábal tak je mi na zvracení..samozrejme po měsíci a půl vztahu se na mě projevili příznaky svrabu..Malém mě omyvali…já a svrab…no přítelkyně sem se ihned zbavil, jelikož to 3 Měsíce neřešila a taky měla už dost pokročilou a hnusnou formu a myslím si že se z toho do teď nevyhrabala…
A já naštěstí IHNED začal léčbu, cca po 2 dnech.. od projevů sem vyhledal kožní ambulanci tudíž si myslím že já tam těch brouků (roztočů zákožek) měl cca 10-40 a přítelkyně (ex) třeba 1000- 10000
No začal sem léčbu InfectoScabem a vše vyprat a situace se zlepšovala…po 14 ti dnech mi ještě kožní předepsala sirnou mast ale svědění je již o 95% menší, sirnou mast sem použil jej 1× protože to již nebylo potřeba a naopak mi přišlo že mě to svědí když se namazu tou mastí a ještě v tom spát umaštěný byla hrůza.
Teď se mi po 10ti dnech zdálo že se mi svědění vrací a tak jsem s hrůzou začal mazat sirnou mast ale nové pupinky se již nedělají a svědění již není takové ale je tam.
Nevím jestli to není i umírajícími záložkami, mou psychikou a nebo tím že mám teď díky aplikaci hodně sirné masti podrážděnou kůži

Pomohla sirná mast Zeronym (04.01.22)

Kdo to tu čte, tak moc dobře ví co svrab je. Intenzivní svědění v noci, kdy jsem nemohl spát. Mentalita hodně klesala. Přes den neschopnost se soustředit kvůli nevyspalosti a intenzivnímu svědění. Nejdříve každou nocí navyšující se počet pupínků mezi prsty na jedné ruce. Pak se přidali pupínky i na přirození a noční svědění. Prohledal jsem internet a nejlogičtěji mi vyšel svrab. Doktor mi nedělal žádné testy. V podstatě jsem ho musel přemluvit, že svrab mám! Předepsal mi infectoscab a beloderm (kortikoidy) na doléčení.

Léčba

Kortikoidy nedoporučuji, dokud si opravdu nejste jisti, že jste vyléčeni! můžou vám nemoc ještě zhoršit. Mě infectoscab ani na třetí pokus nepomáhal. Vždy se mi ulevilo tak na dvě noci a pak to přišlo znovu. Hygienická opatření jsem dodržoval. Luxoval, měnil denně povlečení. Dokonce měnil i matrace. Pral na 60° a nenosil pět dnů. Koberce apod. jsem nechal na zahradě v chladu pod celtou.

Pomohla mi až sirná mast. Tu doporučuji, protože jsem na infectoscab měl alergickou reakci a dle studií, které jsem pročetl, může zákožka mít vůči permithinu zvýšenou imunitu. Pokud vám nezabere jeden typ léčiva, zkuste jiný. Neříkám, že zrovna síra bude vaši spásou, ale přijde mi efektivní, že je člověk tři dny namazaný. Potenciální reinfekce je pak menší mi přijde. Před spaním jsem se namazal, druhý den večer omyl a opět namazal. To jsem praktikoval tři dny. Následující týden jsem se pak ještě po večerní hygieně potíral ředěným teatree olejem. Cca 10 kapek na 1dc vody. Příjemně to chladí, voní a podle další studie co jsem přečetl má i účinnek proti svrabu.

Mám doma také mikroskop a podařilo se mi z podezřelých míst vypreparovat živé a pak i mrtvé zákožky. Je to opravdu zážitek, který vám zkazí den, ale díky tomu jsem pak mohl analyzovat, že zákožky umírají po léčbě sirnou mastí.

Vystřídal jsem za tu dobu dva kožní a překvapilo mě, jak neznalí ohledně svrabu jsou. Neochota vás pořádně prohlédnout či špatné porozumění nemoci. Jeden doktor mi tvrdil, že zákožka ve viditelné chodbičce nezůstává, přitom podle odborných textů právě zůstane a lze rozpoznat její místo podle nejtmavšího místa v dané chodbičce. Desinfikovanou jehlou jsem proto místo opatrně rozpíchl a vyškrábal nepatrnou světle hnědou tečku velikosti zrníčka písku - zákožku.

Pokud vám nezabere permithin, jděte po sirné masti nebo obráceně. Pokud ani druhé léčivo nezabere, zkuste rady ostatních komentujících.

Hlavní je vydržet a bojovat! V nočních hodinách jsem na tom byl morálně opravdu špatně, ale věřte, že to bude pryč. Všichni, kteří tu píšeme už to máme také za sebou. A ten pocit, že jste zvítězili nad nechutným roztočem za to stojí. Trvalo mi to dva měsíce se roztoče zbavit. Teď už tři týdny v kuse mohu opět normálně spát a svědění se každým dnem zmenšuje. Držím všem palce a hlavy vzhůru!

Svrab jsem chytil od svého psa členklubuscabies (12.02.20)

Vůbec jsem netušil, že mám svrab. Nejdříve jsem měl totiž takový „kousanec“, vypadalo to jako štípnutí od blechy, na předloktí. Sice to svědilo, ale neškrabal jsem to a namazal si to Fenistilem. Přestalo to, tak na tři týdny. Potom to začalo zase svědit, a to už jsem měl i takovou vyrážku na koleni. Ta už svědila o hodně víc. Přemýšlel jsem, co jsem snědl, podle fotek, které jsem procházel na internetu, to nejspíš měla být alergická reakce na jídlo. Mazal jsem to dál Fenistilem, Bepanthenem, co mi doporučila známá a polykal Zyrtec. No nic moc zázračného se nedělo a já nemohl kvůli svědění spát. Už jsem se odhodlával ke kožnímu, ale dal jsem přednost návštěvě veteriny se svým nemocným psem. Má autoimunitní onemocnění, kdy mu vypadává kromě jiného srst a v těch holých místech se mu udělaly takové krvavé boláky. No a veterinář udělal stěr z těch míst a sdělil mi, že má svrab. Tak jsem se zeptal, jestli je to nakažlivé i pro mě a jestli ty záhadné svědící pupínky s tím mohou souviset. Správná odpověď je ano a ano.

Léčba

Od veterináře tedy obdržel můj pes tabletu (zafunguje během 48hodin) a já mast Infectoscab (použít podle návodu). Dále výrobek Bio Kill k dezinfekci domácnosti. A potom rady, které se tady také opakují a většinou fungují (mně zatím ano). Zásadní likvidace pelechu psa (je s námi v bytě) a vyprání všech míst, kde se pohyboval. Co se týče mé osoby, kromě namazání těla, každý den měnit prádlo i oblečení, stále ho prát a totéž u ložního prádla. Využít klidně silného mrazu k přemrznutí vypraného prádla. A nepolevit alespoň 14 dní.

Co mi pomohlo

Tableta u psa zafungovala opravdu velmi rychle. U mně mast tak účinná nebyla, každopádně mě ale už za dva dny po uklízení, praní, mytí a žehlení všeho možného i nemožného a vystříkání koutů BioKillem začaly méně svědit pupínky, světlat a hlavně jich nepřibývalo. Likviduji stále, peru, co mohu, a ještě jsem přidal na potírání (když mě něco začne svědit) obyčejnou francovku. Od rodičů jsem se totiž dozvěděl, že takto se to dříve řešilo běžně. Takže moje zkušenost mi říká, že budu-li chtít příště něco vědět o svých kožních problémech, nechám si diagnózu stanovit u veterináře. Ti totiž na rozdíl od lékařů lidských, musí rozpoznat příznaky u nemluvících pacientů a jsou daleko pečlivější při zkoumání nejrůznějších projevů. A taky vřele doporučuji na čalouněný nábytek a koberce k praní půjčit si vysavač, který vám je skvěle vypere. Já má doma britský Vax a je fakt super. Takže vydržme a nedejme se a bojujme odhodlaně. Přeci se nedáme. Hodně sil všem nedobrovolným členům našeho klubu!!!!!

Svrab - půlroční boj Scabic (21.02.19)

Normálně do diskuzí nepíšu, ale po půlročním boji s touto zákeřnou potvorou, bych se rád podělil o své zkušenosti.
Vše začalo loni v srpnu, kdy mě začaly svědit stehna. Když jsem si dával 1 + 1 dohromady, došlo mě, že jsem tuhle mršku chytl zřejmě v Praze v MHD, kde jsem byl asi měsíc zpět - kontakt kůže na stehnu (bylo léto a měl jsem kraťase) a sedačkou v hromadné dopravě. Nikdy nevíte, kdo tam seděl před vámi, navíc tahle potvůrka přežije i několik dnů bez hostitele, čili člověka.
No, pokračovalo to několika rozškrábanými boláky na penisu. Zašel jsem si k obvodní doktorce, ta si myslela, že je to nějaká alergická reakce. Po asi měsíci neúspěšné léčby mě přeposlala na kožní, kde tedy první vyloučili pohlavní choroby a další „nádherné“ diagnózy, a vlastně další tři měsíce nevěděli, co to je. Svrab mimochodem vyloučili také, prý jsem měl absolutně atypické příznaky.

Léčba

Psal se předposlední den listopadu, kdy se na to přišlo při kontrole podívat několik kožařů, a konečně byla na světě diagnóza - máte svrab. Napsali mě mast Infectoscab, kterou jsem se hned po návratu domů natřel, a následně čtyř denní rekreaci v nemocnici, kde jsem se dvakrát denně mazal sirnou mastí a bral antihistaminika jak na běžícím páse - údajně měli trochu pomoci od svědění, ale moc to tedy nezabíralo. Po této kůře jsem odjel domů v absolutní euforii, že jsem se toho konečně zbavil. Bohužel za dva týdny jsem byl zpět s tím, že vyrážka je zpátky. Pobyt v nemocnici jsem si tedy zopkoval s tím, že rodičům, u kterých bydlím, jsem podruhé dovezl Infectoscab, kdyby to náhodou chytli ode mě - stačí skutečně sedět na jedné židli a máte to. Následující týdny to chytl otec, a pár dnů na to i matka. Dodal jsem teda další infectoscab, doma se opět vše vydrhlo, vypralo, nechalo klidně i několik dnů v mraze na balkoně, a doufali jsme, že je ta potvůrka na druhém břehu řeky Styx. Bohužel, mě se vyrážka vyrazila po třetí, a taťkovi bohužel také.

Co mi pomohlo

V již absolutním zoufalství jsem hledal na webu i nějaké tipy, jak s ní zkusit zatočit, a ono to fungovalo. Dal jsem do „zavařovačky“ několik domácích chilli papriček (skutečně hodně ostrých), dál trochu hřebíčku, zakapal to pár kapkami Tea Tree olejíčku a zalél to asi třemi dl domácí slivovice. Nechal jsem to asi tři dny na radiátoru, aby se to vyluhovalo, a začal s natíráním celého těla kromě obličeje a vlasů. První pozitiva se objevila asi po 5 minutách od natření, protože jak jsem pozdeji zjistil, kapsaicin obsažený v tom rudém pekle chilli zabraňuje svědění. Jeho negativní stránka je, že při kontaktu s vodou (nebo potem!!!) pálí i na pokožce, ale šlo to přežít. Nejhorší bylo se natřít a obléknout si těsné boxerky, jelikož varlata se bohužel docela dost potí, a oblast „mezi půlky“ také. Asi hodinu jsem měl pocit, jako by mě někdo na zmíněná místanaléval docela hodně teplou vodu, pak se to postupně lepšilo. Další docela nepříjemná věc byla spánek, jelikož to se potíte docela hodně, a např. lem od trenýrek působil docela peklo. Ale za úlevu od svědění to stálo. S úžasem jsem už po dvou dnech zjistil, že vyrážka ustupuje. Natíral jsem se tímto „ohnivým hnusem“ celkem 4 dny ráno a večer, a pak jsem to nechal tak. Přeslékl jsem postel, opět vše vyčistil a vypral, a vyrážka se nevracela a svědění ustupovalo. To samé udělali rodiče a se stejným výsledkem. Nyní je to již měsíc od posledního natření, před několika dny jsem byl na kontrole na kožním, doktorka se jen usmívala, jelikož kůže se mě již dává do pořádku, a jediná věc, kterou ještě musím dělat je ta, že se jednou denně kvůli vyshlé kůži natírám hydratační mastí. Debatoval jsem s ní i o tomto mou stvořeného „driáku“, a řekla mě na to, že capsaicin velmi dobře ničí většinu parazitů, i když na svrab se, neví proč, nepředepisuje. To, že byl vyluhován ve slivovici jen zvýšilo jeho vstřebáváním do pokožky, a to bylo zřejmě to, co naši milou Zákožku zprovodilo ze světa.
Věřte nebo ne, ale nad svrabíkem nakonec zvítězila prakticky jen domácí zahrádka! :-)

Svrab - co mi pomohlo? michlena1 (21.03.18)

Začalo to nečekaně, polechtávaly mě oblasti lemů spodního prádla, suchost pokožky těla po hygieně. Poté dvojice pupínků v oblasti třísel, přecházelo v noční svědění. Toto inkubační období trvalo nejméně tři týdny, navštívila jsem kožní a dostala jsem sirnou mast. Kůži mě dráždila a nevěřila jsem, že zabírá. Problém spočíval v tom, že když jsem namazala celé tělo, dle doporučení, vyrážka se rozšířila do celého těla. Vykoupání čtvrtým dnem jsem pocítila ještě prudérnější příznaky a mast ubývala. Svědění bylo i po namazání, kůže nepředstavitelně podrážděná.

Začala jsem jsem aplikovat solfatan koupel, zinkovou mast a koupání ve třiceti kapkách mms (aktivovaných). Nejprve se mi objevil exém spojený s autoimunitní obranou těla, tedy reakce na zákožku, exém mě vyděsil… přibývala rozdrážděná místa po těle, ale koupele mi pomáhaly. I když pupínků ubývalo, problém byl, že reakce mého těla na zákožku byla velmi iritující a svědila dále a já nevěřila, že je roztoč zabitý.

Stále jsem na sebe plácala sirnou mast dále, ale tu už jsem si z lékařské vazelíny a práškové síry namíchala sama a takto jsem ještě s Kytlichovou mastí absolvovala tři kola léčby zákožky. Bodejťby ne, vždyť tělo stále svědilo. Doléčba je horší než léčba. Postupně jsem se dopracovala k receptu, svědění zklidnit koupelí trochu solfatanu, do toho mms, potírání teatytrioil kapkami na svědivá místa v noci.T ento postup přešel po hledání v půl šálku jedlé sody do koupele a poprášit koupel solfatanem a dále po koupeli vtírat do citlivých oblastí těla leniens či tu vazelínu, občas vetřít gel proti alergiím (neúčinný).

Proti občasnému dosvědění mi zabíral 1,5 procentní peroxid vodíku smíchaný v poměru 1:1 se sodou, a i když podrážděné, svědění ubývalo a jakoby zatáhlo rány a náhle klid i v noci. Tak to snad pomůže… a přes den domazávání suchých míst pokožky těla. Méně je více, vše provádět s citem ke kůži, příliš léčivými produkty nedráždit.

Svrab Cornelia589 (24.06.17)

Někdy v březnu mě začali nekontrolovatelně svědit ruce, bylo to k nevydržení, tak jsem zašla ke kožnímu lékaři, ten řekl, že je to ekzém + kopřivka, dal mi prášky proti svědění a mastičku s kortikoidy.
Po měsíci jsem měla přijít na kontrolu, za ten měsíc, se mi na rukou udělali chodbičky, a v oblasti pupku vyrážka, která byla i v oblasti hýždí, a na stehně.
Když jsem po měsíci přišla na kontrolu a ukázala svou vyrážku, tak se lékař zhrozil a řekl, že si myslí že se jedná o svrab, aby to potvrdil poslal mě do nemocnice na testy. Kde mi 4 minuty rozleptávali 3 místa lihem, a poté seškrábli kůži, po hodině zkoumání to potvrdil i lékař v nemocnici, SVRAB.

Léčba

Napsali mi mast Infectoscab 5%, před natřením se pořádně napařit ve vaně poté se celá potřít a nechat nejméně 10 hodin na kůži.
Poté vše vyprat na 90 stupňů, vyžehlit a na 3 dny zavřít do igelitových pytlů.
Také by se měla přeléčit celá rodina.
Týden jsem myslela že už mám pokoj, jenže po týdnu zase, svědění, vyrážka. Zašla jsem tedy opět na kožní, kde mi tedy napsal sirnou mast (míchají v lékárně), a 3 dny se potírat, nesprchovat se, jen se 1× za den natřít. Napsal mi kontrolku (protože mast neuvěřitelně smrdí), a doporučil zase vše vyprat na 90 stupňů. Tak nevím 2 den se mažu mastičkou. Uvidíme co to udělá.

Co mi pomohlo

Koupila jsem si i tea tree olej, který ředím s vodou a peru v něm prádlo. Přidala jsem i do tekutého mýdla a šamponů.
Proti svědění doporučuji Analergin.
Také mýdlo s obsahem síry.

Již několik let mě trápí svrab Jubina (26.12.16)

Opravdu neviditelné monstrum, které vám dokáže totálně znepříjemnit život, včetně obrovské psychické zátěže!

Asi před dvěma lety jsem to chytla někde mezi lidmi a dodnes s tím bojuji. To je už více jak dva roky! Kožní lékař se podíval na vyrážku nějakým přístrojem a usoudil, že jde spíše o kousance od blechy, protože zákožku svrabovou tam neviděl
a pupínky byly krvavé se strupem. Jednak jsem ale pupínky určitě rozškrábala, když
svědily a možná, že mě mezi lidmi ještě navíc kousla blecha, ale ta zmizí.

Já ale po krátké době měla jasno - svědivé červené pupínky střídavě na různých místech těla, žádné krátké šedivé chodbičky, ale až 15cm dlouhé krvavé čáry, možná moje vlastní škrábance, ale 100% jisté to není. To, co mám, je tzv.svrab mytých a ten je opravdu nevyzpytatelný a těžko diagnostikovatelný. Také není pravda, že právě tento druh svrabu šíleně svědí, ano, občas někde na těle, ale jinak přes den ani v noci nemám velké problémy. Hlavní problém je estetický a i když mám jen vždy několik pupínků, musím s tím tvrdě bojovat, jinak se mi to rozleze ve velkém po celém těle.

Tvrzení, že tohoto svinstva se dá celkem lehce a rychle zbavit, bohužel neplatí vždycky a při léčbě pravděpodobně záleží i na mnoha jiných faktorech, než které nám uvádějí odborníci. Dle mého je výzkum této dotěrné a zákeřné infekce značně zastaralý, povrchní a neúplný.

Mastí obsahující permethrin jsem se v průběhu těch více jak dvou let mazala celá už jistě 10-15×, denně měním lůžkoviny i osobní prádlo, peru a suším vše min. na 70 stupňů, dokonce mám i občas možnost odjet z bytu na delší dobu pryč,
takže ty potvory musí nutně vychcípat tam,kde se na ně nedostanu nebo zapomenu.

Ale bohužel, když už vše vypadá, že to zmizelo, za pár dní se opět objeví jeden či několik pupínků a můžu začít znova nebo spíše pokračovat v boji s větrnými mlýny. Že bych právě já byla tak extrémně náchylná na tuto infekci, že stačí někomu jen podat ruku a už to mám, o tom silně pochybuji. Spíše to zvířátko bude mnohem komplexnější a ve svém životním cyklu a vývoji daleko složitější a odolnější,než
páni experti doposud vyzkoumali.

Ekzém nebo svrab? Niky7777 (18.12.16)

Malé svědivé pupínky, které zpočátku mizely.

Začátkem října se mi udělal malinký pupínek na kotníku, hodně to svědělo, ale vždy zmizelo. Následně se to začalo rozlézat na stehna a lýtka, myslela jsem, že mám jen podrážděnou kůži z holení nicméně šla jsem k doktorovi - kopřivka a léky na alergii.

Stále to nezabralo, šla jsem tedy na kožní - ekzém, predepsany kortikoidy. Šla jsem raději ještě na alergologii - též ekzém, predepsány jiné kortikoidy. Po cca dvou měsících co mě všichni odborníci léčili na ekzém se mi vyrážka šíleně rozlezla hlavně oblasti podpaží, loketní jamky, meziprsti, třísla, břicho, nohy, nemohla jsem spat, opravdu něco šíleného.

Šla jsem tedy znovu na kožní, ale k jiné paní doktorce a ta se úplně zhrozila, když mě uviděla, diagnóza jasná - svrab. Myslela jsem, že mě omyjou já a svrab, to by mě nikdu nenapadlo, člověk se snaží být čistotný jak může a pak tohle. Nicméně jsem byla ujištena, že svrab už dávno není nemocí špinavých lidi.

Pro rozsah jsem byla poslána do nemocnice, kde mě dva dny mazali sirnou mastí. Dostavilo se okamžité zploštělení pupínků a svědění už nebylo tak intenzivní. Doma jsem se ještě pro jistotu namazala infectoscabem, kterým se musela přeléčit celá rodina. Jinak se každý den myju tea tree mýdlem a postižená místa mazu belogentem.

Doma je třeba vysát všechny koberce, čalouněné plochy. Vše jsem vyprala na 60, vyžehlila a nepouživala tři dny. Postel a zkrátka všechno v domě jsem vydrhla desinfekcí, autem jsem též tři dny raději nejezdila. Teď se mi konečně po dvou měsících ulevilo a můžu spát.

Pupínky viditelně ustupují a snižuje se intenzita svědění. Prý svědit to může i několik týdnů po léčbě, takže nezoufejte. Důležité je, aby pupínky pomalu mizely a nedělaly se nové! Opravdu bych tohle nikomu nepřála a je mi zle z našeho zdravotnictví. Opravdu nechápu, jak v dnešní době lékaři nedokážou určit přesnou diagnózu s nechají pacienta dojít do takové fáze.

Pro všechny, kdo máte podezření na svrab - běžte na kožní a nenechte se odbýt - klidně si vyžádejte ster z pupínku a hlavně pevné nervy a dodržení všech pravidel.

Se svrabem bojujeme statečně ashley64 (11.08.16)

Přidávám se do diskuze, abych varovala všechny, kteří mají staré rodiče, u kterých není možná ze zdravotních důvodů každodenní hygiena. Můj otec byl hospitalizován v LDN a po třech měsících byl propuštěn do domácí péče ke své manželce, taky nemocné, která prodělala mozkovou mrtvici a nebyla se schopna o svého manžela postarat, nicméně chtěli být spolu v domnění, že to jsou jeho už poslední dny.

Péče tudíž jim byla zajištěna přes sociální služby a třikrát denně chodily pečovatelky, které otce přebalovaly, koupaly. Maminka osobní hygienu zvládala více méně sama, koupání zajištovaly i jí pečovatelky. Odpoledne po práci jsem docházela do jejich domácnosti já, kde jsem uklízela, prala, nakupovala a starala se o všechny úkony spojené s vedením domácnosti.

Bohužel nás nikdo nevaroval, že u takto postiženého člověka, který je utlumován léky na hlavu (otec trpí středně těžkou demencí), a který už není schopný rozpoznat, že jeho tělo je napadeno parazity, teprve až po dvou měsících se projevilo svědění u mé maminky, která ho krmila, dotýkala se ho. Odpoledne jsem otce krmila já, převlíkala jeho postel.

Můj muž tam téměř nechodil a pokud už, tak jenom něco podal, nebo předal. S péči mi sem tam pomáhala dospělá dcera, která za prarodiči chodila jednou týdně, a to jenom za účelem nákupu většinou. Nicméně se taky jak s babičkou, tak i s dědečkem přivítala.

Kožní lékařkou byl diagnostikován mamince svrab a potažmo i u mne. Já žádné svědění neměla, jediné, co jsem zaregistrovala, tak tři pupínky se mi udělaly na kotníku.
Vzhledem k této diagnoze byla okamžitě zastavena veškerá služba poskytována pečovatelkami, bylo nutno zajistit převoz obou rodičů na infekční oddělení do nemocnice.

Já i můj muž i dcera zrovna proděláváme odsvrabovací kůru, a mohu Vám říci, že jsem nastudovala tolik materiálu, že umím už rozeznat samici, larvy i vajíčka toho odporného parazita. Pokud si nejste jistí, zda ho máte, či nikoliv a je vám trapné jít ke kožnímu, poznáte to tak, že si do horké koupele nakapete olejíček tea tree a 20 minut se koupete. Pak se vydrhnete žínkou a gelem taky s přísadou tea tree. Pak vylézt z vany a nevypouštět vodu, na povrchu po chvilce budou plavat takové jakoby černé tečky. Když vanu vypustíte, některé zůstanou na povrchu dna vany. V tomto případě mažte ihned ke kožnímu, neboť se toho nezbavíte pouze s mastí Infectoscab, pokud jde o lehčí formu svrabu, nebo se sírovou mastí, která se vyrábí přímo v lékárně.

Takže nejdříve se nahřát ve vaně, pak osprchovat, a namazat tou mastí od krku, i za ušima a celé tělo. Mazat se musíte rukami, nepoužívejte rukavice, protože je nutno i namazat samotné ruce, včetně meziprstí jak u rukou i nohou. Lehnete do postele na bílé prostěradlo (bavlněné, které se používá v nemocnici) a ráno uvidíte „tu spoušť“. Hafo mrtvých zákožek svrbových, larev a podobně… Okamžitě převlíknout celou postel, dát to prát na 60 stupňů a jít se vykoupat. Pokud je to lehčí forma, stačí udělat jednou, já už musím opakovat.

Varuji, svrab se přenáší i pohlavním stykem, takže byť partner nemá žádné příznaky svrabu, opravdu aplikujte Infectoscab i na něj. Manžel tvrdil, že ho nemá, přeci jenom jsem ho namazala a když na prostěradle viděl ty prevíty, teprve až pak začal vyšilovat.
Takže okamžitě si vzal dovolenou taky, jako já a odsvrabovací kuru provadíme společně.

Mohu říci, že po téměř třiceti letech manželství nás společná touha se zbavit svrabu velmi sblížila, kdy jeden druhého natíráme tak důkladně, abychom nevynechali jediné místečko na kůži kromě hlavy a obličeje, abychom se toho šíleného parazita zbavili nadobro. Vychovali jsme tři děti, ale takto důkladně jsme se nevěnovali jeden druhému už hoooodně dávno. :-) Pevně věříme, že zvítězíme, ale mám v plánu hodně dlouho používat pouze bavlněná prostěradla, abych nabyla jistoty, že tam nic není.

Svrab - jak na něj melgok (01.06.16)

Vyrážky a svědění.

Co mi pomohlo

Podle mě se dá chytit lehce v tramvaji nebo v metru na sedadlech, kde seděl někdo bydlící na ubytovně nebo s podobnou úrovní hygieny.

Souhlasím s větsinou názorů a v problematice ničení svrabu teplem bych třeba použil „Elektrickou dečku“, kterou bych dal do postele na nechal ji několik hodin zapnutou. Myslím si, že tím teplem se svrab a podobní živočichové jednoduše a účelné zničí v ložním prádle. Možná by se dal použít třeba i parní čistič, kde pára má ještě vyšší teplotu. Samozřejmě ostatní hygienické postupy musí pokračovat.

Obdobný princip funguje v létě, kdy se ložní prádlo dá na sluníčko a pak se v něm nádherně spí. V tomto případě ještě funguje UV záření, které likviduje bakterie.

Svrab a moje zkušenosti rikinko (25.05.16)

Vyrážky, hlavně v oblasti břicha, silné svědění hlavně v noci.

Léčba

Svrab jsem dostal někde v penzionu, protože často chodím s dětmi po turnajích. Je to fakt strašné a otravné, to ví každý, kdo to někdy měl. Chtěl bych se podělit o svoje zkušenosti.

Byl to fakt nekonečný příběh. Když jsem to donesl domů, dostaly to moje děti, ale manželka ne - nevěděl jsem, proč ona ne. Navštívili jsme kožní lékařku, předepsala mi Infektoscab. Po použití se mi ulevilo a i to přešlo, ale jen na týden. Zase jsme to měli zpátky, tak jsme léčbu opakovali a znova se to opakovalo.

Vyzkoušeli jsme sírovou mast, také nic, přitom podotýkám, že jsme proceduru dělali i s očistnými postupy, tj. praní, žehlení, balení věcí do igelitu, dezinfekce, atd. Myslel jsem, že se asi zblázním. Doktorka už tomu nechtěla ani věřit, tak jsem tam přestal chodit, připadal jsem si strašně.

Opustili jsme byt, na týden, a samozřejmě zopakovali kúru. Dětem se ulevilo, ale mně ne, zkoušel jsem i slivovici - nepomáhalo. Nakonec jsem zkusil horkou koupel a sprchu, asi tak 15 minut večer. Je třeba se sprchovat horkou vodou - takovou, jakou se jen bude dát. Dělal jsem to týden, konečně jsem se mohl vyspat, vyrážka zmizela, totální úleva. Přitom jsem nic nepral, nevyměnil peřiny a vlastně jsem svrab zabíjel každý den, i když zůstal někde na oblečení, ale nestihl se rozmnožovat.

Dnes jsem vyléčený, je mi super, sem tam si horkou sprchu zopakuju. Potom jsem i přišel na to, proč manželka svrab nedostala. Ona se totiž horkou vodou sprchuje každý den. Držím všem palce, horká sprcha je na to nejlepší.

Na svrab pomáhá ocet Gusty (12.02.16)

Ahoj, jsem studentka zdravotnické školy. Byla jsem na praxi a začly se mi objevovat na bocích pupínky. Bylo před Vánocemi, tak jsem to neřešila. Trošku to svědilo, ale dalo se to přežít. A proč si taky ničit svátky, že. :-)

No a po svátcích se to dalo vydržet, ale říkám si, radši s tím někam zajdu. Šla jsem ke své praktické lékařce. Ta se na mě podívala a říká: „Máte kopřivku, dáme injekci proti svědění a léky a to bude dobrý.“

Tak jsem dostala injekci, papala tablety ale nepomohlo to. Tak jsem sama v domnění zkoušela vysazovat potraviny, které by mi mohly vadit. Pořád nic, 10. února si říkám, jdu na kožní. Přijdu za lékařkou: „Máte svrab! A poslední dobou ho přibývá.“ Napsala mi recept na mastičku, dala pár rád.

Nejprve jsem zkusila pár babských rad, protože u nás v lékárně neměli mast a pomohlo mi naložit se na 10-15 minut do hodně teplé vody, potom se osušit a potřít octem. Mužů vám říct, že jsem se po 14 dnech jsem se vyspala (v noci jsem se budila, jak mě svědilo celé tělo).

Další den mi došla mastička, ale pro mě začáteční léčba byla stejná. Tentokrát jsem se jen hodně napařila ve sprše, potom ocet, nechat působit, dokud bude štípat. Spláchnout a omýt se normálním sprchovým gelem. Na noc jsem se namazala mastí. A mám dál v plánu někdy v neděli prodělat „octovou techniku“.

Dnes je pátek, dva dny od diagnózy svrabu, nic mě nesvědí. A jsem ráda, že jsem „v klidu“. Doufám, že jsem někomu pomohla. :-)

Zničení svrabu Maykeet (15.10.15)

Tak bohužel i já jsem se stala obětí toho zákeřného a otráveného parazita. Přestěhovala jsem se od rodičů k příteli, kde mě asi po 4 týdnech začaly po vlezení do postele svědět hrozně nohy a poté po i koupeli. Pupínky žádné, pouze velké modřiny, asi po třech týdnech jsem navštívila doktorku, ta mě poslala na vyšetření ke kožní. Svrab vyloučili, a tak mi dali Xyzal na alergii.

Jenže svědění nepřestávalo, ba naopak, intenzita byla větší a větší a po těle jsem měla samý pupínek. Tak opět ke kožní a ta, že mám bohužel svrab. Klasika, napsala mi mast ze síry a doma začala dezinfekce, praní, žehlení a každý den převlékání postele. Po masti se mi na tři dny ulevilo a začal proces úklidu - znovu vše vyprat, pračka se mi nezastavila, vše vyžehlit, znovu ošetřit postele a gauč - vzala jsem to vysavačem a parní kachnou a šup na balkón, věci do pytlů, boty a bundy jsem nechala několik dní venku…

Byla jsem OK rodina i přítel také, i syn - záhadné, že to oni vůbec od začátku neměli. Jenže úleva byla pouze na 14 dní a pak se mi to vrátilo a začalo to nanovo. Někde nastala chyba, ale opět jsem to měla jen já, ač jsem spala u rodičů v posteli a s přítelem u nás doma, kde k nám chodí i syn. Tak zase opět mast, ale ta nezabírala, tak jsem použila slivovici, tea tree, čerstvou aloe vera, sauna a solárko a do dvou dnů byl svrab pryč.

Držím všem palce, je to hodně na psychiku, ale nesmíte se dát!

pupinky sveděni hrozny v noci rybarrybar (03.06.15)

Pracuji jako řidič autobusu a od někoho jsem chytil svrab. Přenos penězi. Po týdnu hrozný svědění, pupínky jako malý bradavičky, praskaly až do krve.

Léčba rychlá - rady mojí babičky. Koupil jsem si domácí slivovici, půl litr, 58% po sprše a důkladným osušení jsem se pořádně namazal kůži v postiženým místě a potom po celým těle, a ejhle, klidná noc. Opakováno denně 4 krát za sebou a je klídek.

Věci vypraný, vyvářka, pokud to šlo, a žehlení a je po problému. Jo, slivovice se u nás v rodině hojně užívala i na jiná bolístka, tak přeji příjemnou léčbu, ne vnitřně, ale venkovně - pořádně vetřít do kůže.

Svrab peterrr (25.05.15)

Strašně svrbenie a vyrážky, jazvy, také ako keby uzliny pod kožou.

Co mi pomohlo

Já som sa s toho dostal úplně za týžden a celkom sám. U lekára som nebol a v
podstate som skombinoval len tri najlepšie rady, co som našiel v tomto fóre.

1 - horúca (ale fakt strašně horúca) kupeĺ. Napustil som si vriacu vanu a ležal
som tam 20 minut aj keď sa to dalo len horko ťažko vydržať.

2 - po usušení som si napadnuté miesto natrel permethrin 5% kremom.

3 - všetko som celý týžden len pral na 60 stupňov a izbu dokladne
vydenzifikoval. Věci som mal normálna v skrini, ne v pytloch jak sa tu písalo.

Dostal som sa s toho v podstate za 24 hodin. Hned po kúpeli som sa namazal tým
kremom. (trochu to štípalo ale dalo sa to vydržať). Večer už to vobec
nesvrbelo. Hned ráno som viděl, že je to ovela lepšie. Úplně vsetko mi to zmizlo
do siedmich dní.

Horuca voda je zázrak a ten krém tiež velmi pomáhá. A este mi aj polovica
ostala.

Svrab zmizí díky vysoké teplotě bantu (19.03.15)

Popisovat nemusím - jde o nepříjemnou, svědivou záležitost.

Léčba

Na počátku jsem mazal Infectoscabem a následně další mastičkou s kortikoidama. Pak se vyskytovaly průběžně svědivé pupínky.

Co mi pomohlo

Pomáhají extrémní teploty, které parazit nepřežije, popř. infekci utlumí - sauna, kryokomora a v domácích podmínkách velmi horká sprcha. Konkrétní lokální místa při výskytu svědivých pupínků je možné spařit horkou vodou (jak jen vydržíte) a během pár sekund budete mít pokoj. Mám s tím zatím dobré zkušenosti. Po horké sprše mám na několik hodin klid a pak aplikuji další. Postupně všechny příznaky mizí.

lucien123456 (28.12.14)

Chytili jsme svarb s přítelem, použili jsme Infectoscab a nejdříve to zmizelo,
avšak po měsíci se vrátil. Dále píšu, co zabralo mně.

Léčba

Poprvé jsme se namazali jen jednou dávkou Infectoscab a nepomohlo to. Podruhé jsem to udělala následovně: nejdříve jsem se namazala první dávkou Infectoscab a nechala ji působit přesně podle předpisů 8 hodin přes noc a nepomohlo to. Tím pádem doporučuji následující postup níže.

Po 5 dnech jsem si dala saunu. Den mě nic nesvědilo a následovně se to rozmohlo ještě více! Nevím, zda to bylo saunou, ale raději ji nedoporučuji!

Byla jsem zoufalá a rozhodla se k zoufalému činu, avšak možná, že pomohl - 7. den od první dávky jsem se ráno pořádně umyla tuhým mýdlem a poté si žínkou natřela celé tělo octem. Šíleně to smrdí v tu chvíli mazání, to jo, ale zpočátku nic na kůži necítíte, na
pokožce jen občas štípání tam, kde jsou pupínky. Řekla jsem si, že nechám působit
přes den, ale po 15 minutách přišlo peklo - neskutečně svědění a a štípání a
celá kůže opuchlá, okamžitě jsem běžela do sprchy a umyla se znovu mýdlem.

Stále jsem byla zduřená, tak jsem se namazala normál krémem a za půl hodiny už vše bylo
ok. Celý den mě poté nic nesvědilo! Neskutečná úleva po týdnu probdělých nocí, kdy se musíte nonstop drbat! Večer jsem si pak nanesla druhou dávku Infectoscab a nechala ji na sobě 24 hodin působit.

Od druhé dávky jsem si každý den po dobu týdne vyměňovala ložní prádlo a vše
oblečení, co jsem ten den měla, jsem každý den prala. Dále jsem spala na jiné
posteli, než spím normálně.

Po těch 24 hodinách působení jsem se umyla a od té doby se mažu několikrát
denně krémem - na velmi suchou, svědivou a podrážděnou pokožku od Neutrogena.
Mažu se s ním již 10. den a a stále občas něco zasvědí, ale pomalu se toho zbavuji.

Co mi pomohlo

A nyní to nejdůležitější: KOUPILA JSEM SI TEA TREE OIL a natírala si s ním po
druhé aplikaci celé tělo asi tři dny a během dne i místa, kde to začalo svědit. Ten
opravdu hodně pomohl! Doporučuji všem! Stojí sice 300 Kč, ale stojí to za
to. Ihned ustoupí svědění a pomalu se začnete zbavovat svrabu.

Dále jsem brala prášky (vitamíny) normál dostupné v lékárně na zvýšení imunity,
pak vitamín B kompex a céčko Long. Doporučuji si před aplikací Infectoscab
zastřihnou hodně nehty.

Snad už budu mít pokoj. Přeji pevné nervy, je to boj.

Léčba svrabu tager (27.11.14)

Zdravím taky jsem chytl svrab v nemocnici v Řecku, kde jsem ležel po bouračce. Přivezl jsem si ho i do Čech.

Léčba

Zkoušel Infectoscab, sirnou mast i šampon na morčata. Nic nezabralo, tak jsem si koupil práškovou síru na síření sudů na víno, lékařskou vazelínu a olivový panenský olej a vyrobil jsem si mast sám, ale silnější.

Co mi pomohlo

Vlastní sirná mast - cca 20% síry, 40% olivový olej a 40% vazelíny. Vše jsem nechal důkladně rozmixovat v mixeru, aby nebyly žádné hrudky. Toto jsem na sebe namazal a čtyři dny to opakoval bez mytí a bez převlékání. Byl jsem sice kompletně po celém těle jako od bláta, ale pomohlo mi to! Recept jsem našel na nějakých anglických stránkách, tak se nebojte sami si tuto mast vyrobit. Neměl jsem žádné potíže s touto mastí. Akorát upozorňuji, že v oblasti obličeje (hlavně okolo očí) musíte být opatrní, protože jsem se kolem očních koutků sírou lehce spálil, ale nebylo to nic viditelného. Přeji hodně štestí a pevné nervy.

Strašné Infectoscab (31.10.14)

Všichni známí se mi smějí, ale rozhodl jsem se podělit o mé zkušenosti. Na kožním jsem byl již třikrát. Dlouho mě svědilo v letním období kolem pupku, tak jsem myslel, že z tepla. V srpnu jsem se začal budit, silné svědění celého těla, drbal jsem se jako blázen. To mě poprvé napadlo, že by to mohl být svrab. Při návštěvě kožního jsem dostal informaci, že to na svrab nevypadá a už nemusím chodit na kontrolu, že to zmizí do 6 týdnů samo. Další měsíc jsem nemohl spát a znovu navštívil jiného kožního lékaře. Paní doktorka mi dala mast Infectoscab, že tím prý nic nezkazíme, pokud to neustoupí, mám znovu přijít. Svědění zčásti ustoupilo, ale pak začalo v noci znovu. Tak jsem navštívil třetího kožního lékaře přímo v nemocnici, kde jsem očekával přinejmenším nějaký rozbor vzorku kůže atd. Opět mi byl podán Infectoscab. Využil jsem jedno balení, vše vydezinfikoval, vypral, používal Aloe Vera, Tea tree oil. Po 2 týdnech svědění ustávalo. Teď je to cca 1 měsíc po léčbě, už mi zbyl někde na těle pouze ekzém, který se prý dělá po té masti. Ale na nohách, rukou, začínají znovu pupínky. V této diskuzi jsem si přečetl příspěvek paní, která tvrdí, že i 3 měsíce po namazání mastí se u ní opět projevily příznaky, ale svrab to prý není. To mě uklidnilo a věřím, že už svrab nemám a nikdy už mít nebudu. Je to opravdu unavující a na nervy. Chci také zkusit zajít do sauny, jak tady píše jeden pán, dále si mažu tělo tea tree oilem, je to příjemné.

Pozor na Biolit Kawka (29.09.14)

Příznaky: svědění, následné škrábání, cestičky na kůži a ohraničené fleky.

Doma se nám vyskytl svrabík, od lékaře jsme dostali Infectoscab a sirnou mast, nic z toho nezabíralo. Na rady ostatních jsem začala na všechno používat Savo, ani to moc nezabíralo, tak jsem tedy vyzkoušela poslední možnost a tou byl Biolit. Svrab se začal ztrácet a my začali mít problémy - dušnost, bolesti kloubů, unavenost, nechutenství, nevolnost - tohle všechno obsahuje otrava Biolitem. Takže pokud skoncovat se svrabíky touhle metodou, je nejlepší nechat pokoje minimálně 3 dny větrat a po tu dobu se přestěhovat jinam. Z vlastní zkušenosti doporučuji použít Biolit jen v úplně poslední možnosti, otrava je velice nepříjemná.

Léčba

Dle doktora.

Co mi pomohlo

Biolit, ale pozor na otravu!

ertepleee (28.09.14)

Pokud vystavíme zákožku teplotám okolo 50 °C, tak zahyne do 10 minut. Co si třeba skočit do sauny?

Co mi pomohlo

Sauna.

A byl tam... Pindulinapipi (14.08.14)

Před léty jsem tuto nemoc měla také a musím říct, že mám v Plzni báječného kožního lékaře, který mrkl a potvrdil podezření na svrab. Nejdřív jsem řvala jako Milka, protože nejsem žádná šmudla, ale pak jsem zjistila, že to nemusí být jen ze špíny a pustila se do boje. Co šlo vyprat na devadesát, to jsem vyprala, desinfekcí jsem vše přečistila, zbytek věcí jsem zabalila do pytlů, pořádně oblepila a nechala takto měsíc, nebo dokonce 6 týdnů, zavřené. Potvora tam nemá z čeho žít a chcípne. Na tělo jsem dostala od pana doktora jakousi mast či co to bylo a musím říct, že to pomohlo. Jen kudy jsem šla, tudy za mnou padaly šupinky. Tenkrát ještě můj malinký, asi 4letý, syn se chtěl mazlit, pochovat a já nemohla. Bála jsem se, že ho nakazím. Celý tento proces trval cca 4 dny a pak už bylo po všem. Dodnes jsem svrab opětovně neměla, tak předpokládám, že se mi podařilo ho zlikvidovat nadobro. Myslím, že je zapotřebí s každou nemocí zabojovat tak, aby se člověk cítil jako vítěz a ono to pak jde. Pokud budu stále na pochybách, že se mi to vrátí, tak se mi vrátí, jenže to já nejsem. :-)Myšlenka je velmi silná a člověk si to dokáže pak přivolat sám!

Co mi pomohlo

Pozitivní nasazení v boji proti potvoře.
Nějaká tinktura a prát na devadesát, zbytek, co nejde, zabalit do pytlů!

Zkušenosti se svrabem Joss (11.05.14)

Svrab jsem chytil od svého kamaráda, který ho chytil bůhvíkde. Stalo se tak, když mi bylo sedmnáct. Následně svrab zachvátil i mou matku a jejího přítele. Měl jsem příznaky, které zde popisují jiní - takové červené řetízky tvořené malými kapičkami (boláčky uvnitř s vodičkou). Nejvíce jsem měl zasaženy ruce, boky a méně pak břicho a nohy. Neumíte si představit, co to s vámi udělá po psychické stránce, a to prosím pěkně mi bylo ještě sedmnáct. :) Zrovna jsem se těšil ze společnosti jisté slečny, což jsem pochopitelně radši omezil.
Následně jsem celý byt vytřeli Savem, vyluxovali a znovu vytřeli matrace. Tenkrát nám byl naordinován Jacutin, kterým jsme se všichni po srpchování natírali. Docela to pálilo. Šaty jsme dali pytlů, to, co jsme měli na sobě, jsme samozřejmě s výjimkou spodního prádla měnili jen málo a za týden cca jsme to také zavřeli do pytlů. Asi po týdnů nastala úleva od svědění a zhruba po třech týdnech radikálnější ústup. Zřejmě poslední svůj souboj do posledního muže svedla zákožka v době, kdy už jsme si mysleli, že je po ní, a to čtvrtý týden od zahájení léčby. To o sobě dala zřejmě v poslední agonii vědět. Pak svůj souboj s Jacutinem definitivně prohrála. Rozhodně na tento zážitek nezapomenu. Zvláště na svědění, drbání a nepříjemné dotazy ostatních, co že to mám na ruce za pupínky.

Co mi pomohlo

Jacutin

Tak jsem s ním zatočil david22 (07.04.14)

Klasika - začalo to od kotníků a svědilo a svědilo, když to bylo nad koleny, tak jsem si vyrobil úplně jednoduše sirnou mast doma, protože v lékárně bez úspěchu. Po dvou dnech všechno zmizelo - jen malé stopy. Jsem na sebe pyšný.

Léčba

Sirná mast domácí výroby, dva dny.
Všechno nošené vyprat a nepoužívat dva dny.

Co mi pomohlo

vlastní sirná mast

Léčba svrabu doma pinakle (05.02.13)

Dost často cestuji vlakem a MHD. Za posledních pět let jsem již byl třikrát napadem svrabem. Prvé dvě léčby jsem absolvoval v nemocnici mazáním sírovou mastí s kladným učinkem. Po třetí léčbě v nemocnici sírovou mastí, jsem po měsíci opět cítil svrbění po celém těle hlavně navečer a pod peřinou. Již při pocitu, že půjdu znovu do nemocnice na čtyři dny jsem začal urputně hledat, jak svrab zničit bez návštěvy nemocnice. Mám již na svrab oslabenou imunitu, a tak jsem svrabem lehce napaden. Samozřejmě čistota, praní, žehlení, převlékání každý den bylo samozřejmostí! Veškeré rady jako Savo koupel atd. atd. jsou zbytečné a bez úspěchu. Pomůže jenom sirná mast (vyrobená specielně pro nemocnici) a věc, kterou jsem osobně absolvoval s kladných úspěchem.

Okamžité odstranění svědění vyvolané svrabem Phussion (18.06.12)

Já jsem měl nedávno také jednu zkušenost se svrabem. Dostal jsem se z toho za 2 týdny, ale dalo mi to zabrat. Takže bych jen chtěl poradit těm, kteří to teď čtou a mají problém se svrabem. Já jsem se z toho dostal i bez toho, abych šel k doktorce, no musel jsem pobíhat pár lékáren, dokud jsem sehnal sírovou mast. Nakonec jsem ji sehnal, tak jsem si tou mastí každý den mazal celé tělo. Bylo to dost nepříjemné usínat s pocitem, že máte na sobě páchnoucí mast. No vydržel jsem to. Sírová mast samozřejmě pomáhala, přesto mě po namaštěným a zalehnutí pod přikrývku začali šíleně svědit nohy. Nedalo se to vydržet a musel jsem se škrábat, i když jsem nechtěl.

Pak mě napadla jedná věc, že ​​si to svědivé (už i mírně otěru) místo namažu alkoholem (já jsem měl nějakou 50% pálenku). A to byla věc, která má zachránila. V momentě, kdy jsem si to natřel alkoholem, začalo to trochu pálit, ale v momentě to přestalo svědit. Nevíte si ani představit jakou radost a úlevu mi ten nápad s alkoholem udělal. Takže tímto chci vám ostatním jen poradit, aby pokud se chcete okamžitě zbavit svědění, tak použijte alkohol - nějakou silnou pálenku. Nevím sice, jestli ten alkohol ty zákožky zabíjí (pravděpodobně ano, nebo je alespoň opije), no vím, že to svědění v momentě přestane. A pokud náhodou začne zase trochu svědit, tak to třeba zase natřít alkoholem, dokud to svědění nepřestane úplně.

Hlavně mějte pevné nervy a samozřejmě nejlepší asi bude, pokud navštívíte kožního lékaře, který vám předepíše buď sírovou mast, nebo účinnější zbraň, která je pouze na předpis, většinou s obsahem permethrinu. Během cca 14-ti hodin by měly být zákožky zničeny - aspoň ty na vašem těle av kůži. Ty zákožky na posteli, na oblečení a pod. třeba buď odstranit (vyprat při vyššími teplotami), nebo změnit pokoj a nechat tu pokoj se zákožkami v karanténě (nevyužívat ji) na cca 5 dní, aby ty zákožky zemřeli hlady. Pak by už mělo být vše OK.

Léčba

Co mi pomohlo

Samoléčba svrabu Mujer (13.01.12)

Svrab jsem dostala od koupených morčat. Než jsem přišla na to, co vlastně morčata trápí, měla jsem obsypané prsty na rukou, mezi prsty a na zápěstí.

Léčba

Morčata jsem vykoupala v ředěném Neocidolu (přípravek pro zvířata) a umyla se s ním taky. Převlekla jsem postele a vyprala na 60° oblečení a vše látkové, co jsme v bytě měli a bylo po problému.

Co mi pomohlo

Neocidol

Biolit na svrab rendis 2 (03.01.12)

Mě dnes doktorka zdělila, že mám svrab a přítel taky. Jsem z toho na nervy, jen mě udivuje, že má dcera to vůbec nemá. Vůbec nechápu, kde jsme k tomu přišli, když je byt po kompletní rekonstrukci a nový nábytek. Dostali jsme mast a všichni jsme se natřeli.

Jak tady čtu, tak je to dost zdlouhavé léčení, píšete tu o savu a mě doktorka řekla, že mám koupit biolit na lezoucí potvory s desinfekcí a všechno tím postříkat.

Nová nákaza svrabem 7bohyna72@azet.sk (30.12.11)

Dobrý večer,

ani nevím, jak začít. Má kožní lékařka mi zjistila, že mám atopický ekzém. Mazala jsem se mastmi, které mi udělali v lékárně. Protože to nepřecházelo, navštívila jsem po třech týdnech lékaře znovu, ale jiného. Ten mi pověděl, že jde o svrab a od té chvíle mám pocit, že mám v těle něco, co tam být nemá. Dostala jsem masti s kortikoidy, Infestoscab 5% a na chvíli jsem měla pokoj, ale už to mám zase zpátky.

Léčení rodiny po nákaze svrabem Smska (10.12.11)

Nakazila jsem se od mámy, která pracuje v domově důchodců. Nejdříve jsem se drbala v noci a po pár dnech se mi na předloktí udělala nenápadná vyrážka. Neřešila jsem to. Nebylo to tak strašné. Po 14 dnech se drbal i přítel, a tak jsme zakročili. Doma máma měla ještě sirnou mast, a tak jsme se tři dny dvakrát denně mazali. Po tu dobu jsme se nekoupali, jen lehce sprchovali.

Léčba

Dvakrát denně se mazat sirnou mastí. Denně jsem převlíkala ložní prádlo. To vyprala, vyžehlila a nějakou dobu nepoužívala. Oblečení, co jsme měli ten den na sobě, jsme dali do pytle, ven vymrznout a pak postupně prali, žehlili. Po třech dnech jsem cítila úlevu. Už to nesvědilo, jen v noci a myslím, že to bylo spíš tou mastí. Vysprchovali jsme se v horké vodě a kartáčkem a antibakteriálním mýdlem. Pak jsem šla na hodinu do sauny, po které skoro vše zmizelo. Následující den koupel v savu a večer namazat sirnou mastí, ale to už jsem nikde nic nepozorovala.

Další den opět koupel v savu, ale to nevím, zda je správné - do večera jsem měla okolo krku obtisk trička. Mám tam vyrážku jako hrom z podrážděné kůže, takže už se radši ničím nemažu. Mezitím napařovací žehličkou propařovat peřiny, sedačky, prostě vše.

Co mi pomohlo

Sirná mast, koupel v savu, sauna(až po třídenní léčbě, jinak to budete roznášet), napařovací žehlička, výměna prádla a oblečení.

InfectoCcab na svrab patross (05.12.11)

Začalo to jako ve všech zde uvedených případech. Byli jsme na chatě na horách a po návratu se mi do měsíce začaly objevovat malinké pupínky po celém těle. Z počátku jsem tomu nevěnoval pozornost, ale když mně v noci začalo budit úporné svědění, zašel jsem ke kožní lékařce. Té to bylo jasné hned a naordinovala mi „klasiku“, mast InfectoScab 5%.

Po aplikaci se mi skutečně hned ulevilo, úporné svědění hlavně v noci však neustupovalo a když jsem přišel za 14 dní na kontrolu, akci jsem musel zopakovat. Po dalších 14 dnech jsem všechno opakoval znovu (mast, praní všeho, co vyprat lze na 60°C, zvýšená hygiena).

Léčba

Vyléčen ještě zdaleka nejsem,ale i tak si myslím,že je všechno na dobré cestě.Kdo to zažil,tak ví,co tato nemoc udělá se sebevědomím nemocného.Kdykoliv se někdo z mých kamarádů kdekoliv podrbal,už jsem v tom viděl infekci.Naštěstí se nikdo z mého okolí nenakazil a snad už ani nenakazí.Nevěřil bych,že v dnešní době je ještě něco podobného možné „chytit“.

Co mi pomohlo

Myslím si,že ze všeho nejvíc mi pomohla aplikovaná mast InfectoScab 5% a napařovací žehlička.Propařoval jsem s ní pravidelně všechno prádlo,polštářky,postele,sedáky na židlích,polštáře na gauči a křeslech,prostě všechno,co propařit šlo.2× týdně jsem chodil do páry a zůstával tam,co nejdéle to šlo.Pračka jede téměř pořád na 60 st.Peru každý den použité prádlo a žehlím pomocí propařování.Všem postiženým přeji brzské vyléčení a pevné nervy.

Desinfekce po svrabu Nakažení v PLB v Praze (18.11.11)

Nakazili jsme se svrabem v psychiatrické léčebně návštěvami u příbuzných. Primářka léčí pacienty se svrabem sedativy, aby svědění zaspali a rukavicemi, aby se neškrábali. Tuto nakažlivou nemoc způsobuje mikroskopická zákožka svrabová. Je těžce rozpoznatelná pro všechny, i pro kožní lékaře. Na tmavé kůži není často nic vidět. Celá naše rodina se nakazila, jen jeden člen nikoli.

Měli jsme červené skvrny hlavně po škrábání, sem tam velké pupeny a abnormálně důkladně zkoumejte místa na těle s nejjemnější kůží, např. prsty, vnitřní i vnější lokty, podpaží, prsa, břicho, u genitálií, hýždě, vnitřní stehna, spodek stehen, kotníky, pod koleny. Všude můžete na světlé kůži vidět mini dírky menší než 1 mm a ty jsou ucpané vaší sraženou krví jako špuntem. Zákožky se totiž občas prokoušou na povrch kůže ze svých chodbiček, v nichž kladou vajíčka a kálí. Nemoc je provázená bodavým, úpěnlivým, nesnesitelným svěděním. Když se postavíte k topení, kamnům nebo vlezete pod peřinu, začnou zákožky řádit jako čerti. Většinou nejsou na krku a na hlavě.

Ještě po vyléčení máme stále sekundární nemoc - vyrážku malých pupínků, nikoli těch velkých pupenů od zákožek. Svědí to stále dost nepříjemně a téměř po celém těle, ale ne tak neskutečně intenzivně bodavě. Máme ale pocit, že nejsme vyléčeni (avšak dírky na kůži už nemáme). Také se nám po léčbě hned udělali malinké bradavičky (jako ty virové) na různých místech těla, asi rovněž sekundární projev.

K léčbě svrabu jsme použili hlavně mast na recept INFECTOSCAB za doplatek 84 Kč (338 Kč). Bez receptu nelze nic koupit, vše údajně zakázali, aby byla infekční choroba evidována v evropské statistice. Pak jsme použili SOLFATAN - prášek se sírou na koupele z lékárny volně prodejný (65-69 Kč), se sírou prý je ještě pudr - asi tekutý, a pak i mýdlo, tak to by bylo dobré zkusit. Dále jsme použili SAVO a jiné dezinfekční prostředky na tělo (slabý roztok) a na dezinfekci všeho vč. oděvů. A rovněž Genciánovou violeť (protibakteriální), kterou jsme natřeli nejvíce napadená místa. Nejlepší je ale strčit vše včetně bot do igeliťáků a dát na mráz na balkon, na dvůr, do mrazáku. Zákožka nepřežije zmrznutí. Vše navíc stále větráme a čekáme, až za 2-4 dny zákožka chcípne. Nejlepší je vše vyprat a vydezinfikovat, postele alespoň ničím nezakrývat, ani prostěradlem, postříkat dezinfekcí (SAVO, též prodávají přímo různé roztoky na veterině proti roztočům atd., např. KADOX, nemusíte sami ředit SAVO) a odjet mimo domov, třeba na chatu, k příbuzným, a vrátit se za 3-4 dny, kdy by měly být zákožky mrtvé. A v zimě nechat byt vymrznout, netopit, nechat otevřená okna, pokud můžete.

Léčba trvá dlouho, několik týdnů i měsíců, jelikož asi většina lidí má po mastičce na svrab zase jinou vyrážku, o níž píše na tomto webu další vyléčená osoba, že si vyrážku maže namíchanou mastí z lékárny. My sekundární vyrážku zatím ničím nemažeme, ale asi budeme muset, neboť nás to svědění tak obtěžuje, že se nemůžeme na nic soustředit.

Masti při léčení svrabu akda (03.09.11)

Také máme se svrabem své zkušenosti. Před čtyřmi lety měla manželka na prstech příznaky svrabu, mě se objevily fleky. Střídavě jsme navštěvovali různé kožní lékaře, oběma nám naordinovali různé masti s kortikoidy. Trvalo to měsíce, účinek byl přechodný, příznaky nezmizely. Protože lékaři mi neřekli, že je to svrab a já byl přesvědčen, že je, koupil jsem si mast Jacutin. Sám jsem se tím natíral a večer jsem s natřenýma rukama hladil ženě ručky. Nevěděla, že to není jen o tom, že ji mám rád. Příznaky u nás obou zmizely. Později jsme je objevili na mladší dceři, která často chodila do matčina pokoje. Chodila si tam hrát a pak měla na tvářích štípance. Když byla máma pryč, celý pokoj jsem vydesinfikoval a zapálili jsme sirné svíčky.

Uplynuly roky, tento rok máma měla na prstech příznaky svrabu a na mé tváři se znovu objevily štípance. Po podezření jsem si obstaral mikroskop a hledal. Pak to bylo jasné. Protože Jacutin ž neexistuje, obstaral jsem si svrabicidní preparáty ze zahraničí a Stromectol. Všechno jsme desinfikovali a prali při vysokých teplotách. Máma tvrdila, že byla u lékařky a že je v pořádku. Lékaři nám ale tvrdí, že svrab do vlasů a na tváře nejde. Možná už mám ale jen podrážděnou pleť. Máma si teď častěji máčí nohy ve vodě se savem. Pokud se ještě objeví štípance, natíráme si je sirnou mastí. Je to ale těžké, protože mámu nikdo na světě nedonutí k řádné každodenní hygieně. Po debatě dostávám od bratra jen urážky, že jsem to určitě odněkud přinesl. Pracuj ale přes internet, a tak se svrab rozhodně nešíří.

Léčba

Léčení kortikoidy

Co mi pomohlo

Stromectol, Novascabin, sírová mast, SAVO, hygienické dezinfekční kapesníčky a utěrky

Svrab a koupání krakonoš (23.01.11)

Také jsem se v poslední době zhruba před měsícem a půl začal v noci budit a škrábat na rukách, kde se objevily červené skvrny a ty hlavně v klidu a mírném teple svědily. Asi po týdnu když těch skvrn začalo být víc a i na nohách, tak jsem navštívil kožní ambulanci s tím, že jsem již měl podezření, zda to skutečně není svrab. Lékařka to potvrdila a dostal jsem mast se sírou a musel si dvakrát denně mazat celé tělo.

Doktorka doporučila se nemýt a vydržet to čtyři dny a pak přijít na kontrolu. Já jsem to ale porušil tím, že jsem se dočetl, že tato nemoc nemá ráda vlhko a velké teplo, a proto jsem si hned druhý den lehl zhruba na dvacet minut do co nejteplejší vody (co tělo sneslo) a pak jsem ještě použil mýdlo a celé tělo namydlené vydrbal jemným kartáčem. Samotného mě překvapilo, jak to za dva dny zapůsobilo. I samotná lékařka se divila ústupu postižení.

Po kůře s mastí se sírou jsem dostal novou mast, která pomohla zahojování poškozených míst po napadení a škrábání a nyní jsem již v pořádku. Doba léčení mě tedy trvala necelé dva měsíce. Jaké složení mast na další léčení byla nevím, protože byla dělaná dle receptu v lékárně. Opravdu největší účinek na léčbu měla ta koupel, což mě potvrdila i lékařka, když jsem ji to vše řekl, co jsem prováděl.

Snad tato má zkušenost pomůže v léčení dalším. A není se prý za co stydět, ona prý tato nemoc není jen ze špíny, jak si někteří myslí, ale je prý také z nadměrné hygieny.

Léčba

Svědění hlavně v klidu a v noci.

Co mi pomohlo

Pomocí teplých koupelí, za použití mýdla a jemného kartáče a masti se sírou. Po čtyřech dnech upuštění od této masti a další mast, která mě byla namíchaná dle receptu v lékárně.

Svrab u člověka - opatření hodule (10.11.10)

Začalo to zcela nenápadně - pár pupínků na těle. Vzhledem k tomu, že jsem matka dvou malých dětí ani ve snu mě nenapadlo, že mám svrab. Domácnost mám naprosto čistou, dokonce většina lidí o mě tvrdí, že se dá ze země i jíst.

Pupínků přibývalo a nejvíc to svědilo v noci, někdy jsem nemohla ani spát. Po asi 14 dnech se začal drbat i starší syn, a tak nezbylo nic jiného než navštívit kožní. Po sdělení diagnozy mě málem museli křísit. Napadený byl i mladší syn, protože se oba rádi válí v mé posteli. Kluci měli pár pupínků a já byla slitá skoro celá. Manžel se nenakazil, což nechápu.

Léčba

Lékařka mi napsala InfectoScab 5%krém 3 tuby - na jednu je doplatek okolo 30,–korun, jinak stojí 339,–. Večer osprchovat, půl hodiny čekat a pak se důkladně natřít - všude. 8 hodin nejlépe přes noc nechat působit. Po probuzení nejprve sundat ložní prádlo až potom osprchovat a řádě umýt mýdlem. S malými dětmi super nervák, aby bylo všechno správně a potvůrky nezaútočily znova. Veškeré prádlo jsem přepírala na 60°. Na 4 člennou rodinu fuška.

Dál jsem každý den prala oblečení, co jsme měli na sobě, ložní prádlo a ručníky .Několikrát po sobě jsem vysála sedačky, koberce a vše, co se dalo.

Co mi pomohlo

Pomohl mi krém InfectoScab a abnormální hygiena - prát, vysávat a převlékat vše, co se dá a stále dokola. A hromada trpělivosti a síly.

Svrab u člověka - zkušenost VX (25.09.10)

Povím Vám o svém boji se svrabem. Chytil jsem svrab v červenci 2010 patrně v jednom hotýlku v severních Čechách. Dlouho jsem netušil, co to bylo. Začalo mě svědit na vnitřní straně kotníku a pak to postupovalo nahoru na lýtka, stehna, pak paže, ruce. Problém byl že jsem žádné červené fleky na kůži neměl ani jinak na kůži nic vidět nebylo.

Nejprve jsem to pokládal za poštípání hmyzem, pak jsem měl podezření na muňky, ale nic pohyblivého jsem nikde neviděl. Typicky přes den to moc nesvědilo, ale jak jsem vlezl do postele večer, tak to za chvíli začalo svědit, hrůza. Všechno povlečení jsem vypral a přidal bělící SAVO Perex na vybělení a dezinfekci prostěradla postupně se to ale zhoršovalo. Tak jsem měl podezření, zda to není alergie na to savo, nebyla.

V srpnu se začal drbat i spolubydlící, tak jsme přemýšleli, co by to mohlo být, někde na internetu jsem se dočetl, že svědění celého těla je příznak hepatitis C, ale vyšetření to neprokázalo. Byli jsme zase na začátku. To už se mi objevili na loktech, lýtkách a stehnech malé červené tečky ani ne milimetr v průměru od toho, jak jsem se pořád škrábal. Pořád jsem se prohlížel, ale kromě těch teček z rozškrábání nikde nic nebylo. A svědění se stále zhoršovalo.

Spolubydlící naštěstí objevil na zápěstí takové vlasové trhlinky a na konci malá černá tečka. Konečně to bylo jasné. Na sobě jsem nic takového neměl, ale svědilo to stále.

Léčba

Hledal jsem na internetu jak s tím nejlépe zatočit. Hororové historky se nefunkčním Jacutinem a alergií na sirnou mast mne odradili od pokusů s těmito preparáty. Tady na fóru někdo doporučuje STROMECTOL, začal jsem hledat na internetu kde by se to dalo koupit a nakonec jsem koupil po internetu generickou verzi 12 tablet 12mg cena 60 USD ~ 1000 Kč, užívá se to jedna tableta denně a lze koupit i menší 3mg tablety např. pro dítě, doporučuje se dle váhy pro člověka cca 60-70kg tableta cca 12mg denně. Účinkuje to i proti jiným vnitřním parazitům, kteří se v čechách naštěstí nevyskytují. Tablety z http://www.emedoutlet.com/…tol/275.html dorazili za 7 dní. Svědění bylo ale příšerné a hororové historky ohledně měsíců léčení mne vyděsili, tak jsem hledal ještě mast chtěl jsem s tím bojoval pro jistotu na více frontách. Dočetl jsem se že v zahraničí se mast jmenuje Elimite nebo Permethrine viz. http://www.genericsmed.com/…m-p-812.html pro dospělého člověka by měla stačit jedna tuba vzhledem k ceně cca 6USD a poštovnému cca 15USD jsem jich objednal několik z http://www.buy-pharma.com/…m-p-812.html Léky byly tedy objednány ale příjdou nejdřív za týden a pořád to svědí tak co teď ? V jedné internetové diskusi jsem se dočetl že pomáha koupel v chlóru a svědění přestane okamžitě. Hledal jsem tedy produkt, který chlór obsahuje a dal by se použít. Dají se koupit tablety do bazénů ale bohužel se to prodává ve větším množství a bazén nemám tak co pak s nimi. Napadlo mne vyzkoušet omývat se v SAVO Originál, dle návodu to obsahuje sůl a aktivní kyslík. Na chlór se to přemění jen kontaktem s kyselinou takže by to nemělo být tak dráždivé na pokožku. Z toho svědění jsem byl tak zoufalý že jsem se rozhodl to zkusit a zničit ty potvůrky za každou cenu. Nalil jsem tedy do kýble teplou vodu a přidal přiměřeně SAVO. Svědění přestalo skoro okamžitě, podráždění žádné a i ten zápach pokožky jako by z bazénu nebyl nijak hrozný. Tak jsem to opakoval několik dnů po sobě ráno a večer a opravdu to pomohlo. Sice se svědění v následujících dnech sem tam vracelo ale dle diskuzí je to normální, protože kůže je narušená a svědí i když jsou potvory mrtvé. Také jsem vyvařil veškeré prádlo i ložní prádlo, co nešlo jsem nechal několik dní na slunci na balkoně. Ložní prádlo jsem také cca po dvou dnech měnil vydezinfikoval savem podlahy a několikrát vysál koberce. Svědění výrazně ustoupilo i když občas to ještě někde zasvědí. Rozškrábané červené tečky se rychle hojí. Přeji všem hodně zdaru v boji s tímto parazitem, kterého jak je vidno může být velmi obtížné identifikovat zvlaště u lidí s vysokým hygienickým standartem.

Co mi pomohlo

Savo Original, tablety STROMECTOL, Generický Ivermectin 12mg, Mast Permethrine 30mg.

LÉČBA SVRABU ZDENA (21.12.09)

Těžko se mi svěřuje s takovou nemocí, byla jsem z toho v depresi, ale chci tímto upozornit na zákežnost této infekce. Chodily jsme s maminkou každý týden za její sestrou do domova důchodců v Unhošti, kde nás nikdo neupozornil na tamní výskit svrabu. Asi po dvou měsících, kdy jsme předpokládaly u maminky, které je 85 let, poštípání tplicemi, jelikož to bylo v letních měsících jsme šly k lékaři.

Po návštěvě kožního oddělení nám byl zdělen ortel - „svrab“, mě se vyskytl jen nepatrně, ale co následovalo po likvidaci svrabu jedovatou mastí, která hubí zákožku svrabovou, to bych nepřála nikomu. Ještě dnes po uplynutí 3 měsíců se u mě vyskytují svědivé pupínky, na které používám dělanou mast s framikoinem.

Jelikož jsem se každý den sprchovala, byla jsem lékařkou upozorněna, že přehnaná hygiena není na místě, abych nenervoala a byla trpělivá, nemoci již nemám, ale výskyt svědivých pupínků je u každého idividuelní. Takže kdo touto chorobou trpí, buďte trpělivý a nepoužívejte mast, která svrab hubí několikrát za sebou. Svrab již nemáte, ale prodlužujete si o další měsíce svědení, pálení až svrbění.

Léčba

V počátku to vypadalo jako poštípání hmyzem/tiplicemi.

Co mi pomohlo

Trpělivost.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o svrabu