DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Příznaky svrabu
Popis svrabu
Jedná se o poškození kůže specifickým parazitem, je to tzv. dermatóza vyvolaná členovcem. Patří mezi tzv. epizoonózy.
Svrab můžeme definovat jako svědivé, přenosné, parazitární kožní onemocnění. Svrab je relativně častá dermatóza, která působí menší epidemie v prostředí, kde je předpoklad většího pohybu lidí, v kombinaci s nižší úrovní hygieny. Tak může svrab postihnout lůžková oddělení nemocnic, utečenecké tábory, věznice apod.
Podle odhadů je na celém světě postiženo svrabem okolo 300 miliónů lidí, a je zajímavé, že dochází k cyklickým zvýšením počtu onemocnění každých 15 let. Příčina tohoto jevu je však nejasná, neboť nemůže korelovat s úrovní sociálních a hygienických podmínek. V České republice bylo v roce 1993 zaznamenáno 134 případů na 100 000 obyvatel, což bylo u nás maximum. Tento počet má tendenci klesat: v roce 2005 to bylo už jen 32 případů na 100 000 obyvatel.
Původcem svrabu je samička zákožky svrabové ( Sarcoptes scabiei), což je roztoč řádu Acarina, podřádu Astigmata a čeledi Sarcoptidae. Zákožka, která má velikost asi 300-500 mikrometrů, je obligátním lidským parazitem ( obligátní parazit znamená, že je schopna napadnout pouze člověka).
Zákožka pak v pokožce člověka vytváří chodbičky (přesně řečeno je tvoří v poslední vrstvě kůže, která se označuje jako vrstva rohová- stratum corneum). V těchto chodbičkách samička kálí a klade vajíčka. Na člověku samička přežívá asi 4-6 týdnů a v průměru naklade 40-50 vajíček, jen z desetiny se ale za dalších 14 dní vyvinou dospělí jedinci.
Pro zákožku je charakteristické to, že je mimo organismus člověka velice citlivá na vyschnutí a vlhko. Při pokojové teplotě není schopna pohybu a umírá do tří dnů. Pokud vystavíme zákožku teplotám okolo 50°C, tak zahyne do 10-ti minut.
Rizikové faktory svrabu
Prvořadým rizikovým faktorem je kontakt s již nakaženou osobou, dále je to nízká úroveň hygieny v rodinách, pobyty v zařízeních s větším počtem lidí apod.
Prevence svrabu
Dbát o správnou hygienu, čistotu domova, výměna ložního prádla apod.
Příznaky a projevy svrabu
Pokud dojde k tomu, že se zákožka dostane do kůže člověka, tak vyvolá onemocnění, které se projeví až za 4-6 týdnů - tzn. inkubační doba je měsíc až měsíc a půl. Prvním, a velmi nápadným projevem nemoci je velmi intenzivní svědění, které se dostavuje typicky v noci. Svědění se označuje jako pruritus. To souvisí s tím, že člověk je v noci pod peřinou, a je více zahřán, což zákožce umožní lepší životní vitalitu.
Dále se na kůži, pro svrab v typických lokalizacích, objevují projevy přítomnosti zákožky. Tyto lokalizace jsou: meziprstní prostory rukou, zápěstí, lokty, podpaží, okolo bradavek, pupek, genitál, hýždě a klenby nohou.
Patognomickým příznakem (příznak, který se vyskytuje pouze u této nemoci) jsou chodbičky, které jsou většinou esovitého tvaru, bělošedavé barvy a délky 5-15 mm.
Dále jsou pak sekundární projevy, které mohou zahrnovat ekzematizace pokožky, exkoriace (poranění kůže po škrábání), drobné pupínky apod.
Od této klasické formy svrabu ještě odlišujeme několik zvláštních variant, které mohou způsobit diagnostické rozpaky, neboť nejsou úplně typické co se týče příznaků a výskytu. Jedna forma se vyskytuje u lidí s vysokým hygienickým standartem. U této není natolik zřetelné kožní postižení, zato je přítomno úporné noční svědění. Tato varianta svrabu se označuje jako skabies mytých. Určitou pomoc při diagnóze může být zjištění, že tímto nočním svěděním trpí více členů rodiny.
Další typ svrabu se označuje jako scabies nodularis, ten je charakteristický tím, že jeho lokalizace je podobná jako u klasického svrabu, ale dochází k vystupňované imunologické reakci, takže dochází ke vzniku velkých pupenů a uzlů na kůži.
Poslední variantou je scabies norvegica (neboli scabies crustosa či scabies hyperkeratotica), která se projevuje velkými pupeny a odlupující se kůží. Tato varianta je způsobena velkým množstvím parazitů (v řádu milionů). Postiženy bývají osoby s poruchou imunity ( imunosuprimovaní jedinci), dále lidé, kteří mají sníženou vnímavost ke svědění a mentálně retardovaní. Další rozdíl je v tom, že tento typ svrabu může postihovat hlavu, krk a nehty.
Léčba svrabu
Léčba svrabu zahrnuje likvidaci parazitů, zhojení kožních lézí a dále zavedení hygienických opatření, která mají za úkol zamezit dalšímu šíření parazita. U nás se používá terapie sírou a lindanem.
Síra se používá v masťovém základu: u dospělého pacienta používáme 10-20% sirnou vazelínu, zatímco u dětí se používá 2,5% mast. Tato mast se aplikuje 1× za 24 hodin 3 po sobě následující dny. Lindan se používá podle pokynů výrobce. V USA se používá Permethrin, který je obsažen v některých chryzantémách, a v současnosti přichází na náš trh.
Proto, aby léčba byla úspěšná, je nutno dodržovat zásady zevní léčby. Preparát se má stejnoměrně vtírat do kůže po koupeli na celé tělo, po koupeli však důkladně tělo osušit.
Každý den je nutné měnit spodní a ložní prádlo, to vyprat při teplotě minimálně 60° C, žehlit a 3 dny nepoužívat. Ostatní prádlo či obuv nepoužívat alespoň 5 dní.
V některých zemích se používá celková léčba svrabu, zejména použitím ivermektinu.
Jak si mohu pomoci sám
Udržovat vysoký hygienický standart nejen u sebe, ale u celé rodiny, neboť při onemocnění jednoho člena rodiny často dochází k nakažení ostatních.
Komplikace svrabu
Nemoc je v podstatě dobře léčitelná, nemá klasické komplikace.
Diskuse
Další názvy: scabies, dermatóza vyvolaná parazitem zákožky svrabové, infekce zákožkou svrabovou
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.