Syndrom karpálního tunelu

Přidat zkušenost

Syndrom karpálního tunelu léčí Interna - Revmatologie a patří mezi Onemocnění pohybového aparátu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Diagnostika, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis syndromu karpálního tunelu

Dříve než se dostaneme k samotné podstatě onemocnění, měli bychom si vysvětlit, co se vlastně pod termínem karpální tunel skrývá.

Názvem karpální tunel se označuje úzká štěrbina v oblasti zápěstí, která je ze tří stran obklopena zápěstními kůstkami a ze čtvrté strany na ni naléhá pevný zápěstní vaz.

Tímto tunelem vede do dlaně devět šlach ohýbačů prstů a palce a mediální nerv (n. medianus), který se právě může stát zdrojem bolestí. Nervus medianus inervuje ruku a zajišťuje jak senzitivitu, tak pohyby jemné i hrubé motoriky.

Syndrom karpálního tunelu je jedním z nejčastějších útlakových syndromů. Vzniká permanentním stlačením nervus medianus, k němuž dochází nejčastěji přetížením, úrazem, otokem některé ze šlach, kostní ostruhou, dislokací, či výpotkem, což je příčinou bolestí.

Syndromem karpálního tunelu trpí v České republice cca 35 000 obyvatel a jeho výskyt stále přibývá. Dle výzkumů je jednou z nejčastějších nemocí z povolání.

Hlavními původci vzniku jsou chronické přetěžování zápěstí nebo dlouhodobé vystavení zápěstí tlaku. Nejvyšší výskyt se udává u zaměstnání jako je práce na počítači, hra na klavír, žurnalista a další. Pokud není práce na počítači z ergonomického hlediska v pořádku, dochází k trvalému tlaku na zápěstí, čímž dojde ke zbytnění vazu kryjícího karpální tunel a tím se začne utlačovat nerv.

Může být také důsledkem onemocnění jako zánět žil nebo vazů. Objevuje se také velmi často v těhotenství, neboť pro toto období je charakteristické zadržování vody a tvorba otoků. Celkově je jeho výskyt až 4× častější u žen než u mužů a takřka vždy se vyskytuje na dominantní ruce. Během života se diagnostikuje asi u 4 % obyvatelstva.

Rizikové faktory syndromu karpálního tunelu

Rizikem tohoto onemocnění bývají stále se opakující pohyby ruky a prstů, k nimž dochází například při psaní na stoji, hraním na hudební nástroj, prací na pásu, atd.

Přetížení může vyvolat zánět šlach a vazů, při němž dojde k otoku struktur v oblasti karpálního tunelu a následnému utlačení nervu.

Vznik potíží nebo výrazné zhoršení se zvyšuje v úzké souvislosti s hormonálními změnami. Provází tedy především užívání hormonální antikoncepce, menstruační cyklus, těhotenství nebo klimakterium. Nejčastější výskyt je u žen s nadváhou ve věkovém rozmezí 30-60 let.

Syndrom karpálního tunelu může být také jednou z komplikací systémových onemocnění např. Raynadovy choroby, revmatoidní artritidy nebo diabetes mellitus.
Je prokázáno, že i tato choroba může mít genetické predispozice v rodině, které se mohou a nemusí projevit.

Prevence syndromu karpálního tunelu

Vzhledem k tomu, že nemoc se týká nejvíce administrativních pracovníků, sedících hodiny u počítače, bylo vynalezeno mnoho ergonomických pomůcek, které Vám mohou pomoci se tomuto onemocnění vyvarovat.

Užívají se speciální podložky pod zápěstí, které zajistí, abyste drželi zápěstí v jedné rovině s předloktím. Dále byste si v práci měli dělat pravidelné přestávky na protažení paží, zápěstí, ramenních kloubů a krční páteře. Vhodné je také masírování a protahování prstů.

U dělnických a jiných namáhavých profesí je vhodné používání všech předepsaných pracovních pomůcek a postupů, aby se onemocnění předešlo.

Nikdy však léčbu syndromu karpálního tunelu dlouho neodkládejte, neboť by mohlo dojít k trvalým změnám ve funkci a struktuře ruky a zápěstí.

Příznaky a projevy syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu se nejčastěji manifestuje zpočátku brněním, mravenčením, či pálením prstů na postižené končetině (nejčastěji palce, ukazováku a prostředníku).

Poté může dojít ke ztrátě kožní citlivosti a oslabení těchto prstů, které je provázeno poměrně velkou bolestivostí. Ruka působí nešikovně a svaly předloktí ztrácí svalovou sílu a postupně ochabují.

Nepříjemné pocity se nejčastěji projevují v klidu, mnohdy nemocného budí ze spánku. Bolesti v zápěstí mohou vystřelovat až do ramenního kloubu a hlavy.

Objevuje se také otok a ztuhlost zápěstí. Nemocní mohou mít pocit oteklých prstů, i když otok není viditelný. Intenzita obtíží mnohdy kolísá, ale většinou se postupně symptomy zhoršují.

Diagnostika syndromu karpálního tunelu

Důležitá je anamnéza, na jejímž podkladě lékař zjistí subjektivní pocity pacientů a doporučí zřejmě vyšetření ruky pomocí přístrojové elektromyografie (EMG). Pomocí tohoto vyšetření se změří vodivost nervů a na jeho základě neurolog potvrdí nebo vyvrátí diagnózu karpálního tunelu a zjistí závažnost postižení.

Léčba syndromu karpálního tunelu

Postižení nervus medianus útlakem je zpočátku reverzibilní, ale po dlouhodobém neléčeném stlačení mohou nastat i nevratné změny, proto je vhodné začít s léčbou co nejdříve, popř. se snažit onemocnění výše zmíněnou prevencí předejít. Včasná léčba může do několika měsíců způsobit zmírnění až vymizení obtíží, zatímco chronický průběh trvá roky a ani po tomto časovém období nemusí dojít k vyléčení.

Léčba syndromu karpálního tunelu může být jak konzervativní, tak chirurgická.

Konzervativní léčba syndromu karpálního tunelu


Nejdříve se pacienti pouze snaží vyvarovat činnostem, při kterých dochází k přetěžování svalů zápěstí. Důležitá je přitom změna životního stylu a návyků, vyhýbání se monotónním pohybům a pravidelné cvičení na protažení svalů zápěstí.

Často se také indikuje znehybnění ruky v zápěstí pomocí dlahy, ortézy nebo snímatelné sádry, a to především v noci. Vyloučí se tím většina nepříznivých vlivů působících na nerv a ten má lepší podmínky pro regeneraci.

Samozřejmě jsou na nepříjemné bolesti předepisována různá farmaka, a to především protizánětlivé léky s analgetickým účinkem a přípravky na uvolnění svalového spazmu.

Potíže zmírní i studené obklady, které navíc urychlují samotné hojení.

Doporučuje se dlouhodobé užívání potravinových doplňků. Příznivé účinky má zvýšení denní dávku vitaminu B6 (50mg 3× týdně) a bromelinu (1000mg 2× denně během akutní fáze, 50mg 2× denně při snížení příznaků). Vitamin B6 zmírňuje zánětlivé procesy v nervové tkáni, snižuje vnímavost k bolesti a upravuje krevní oběh. Bromelin je enzym obsažený např. v ananasu a má protizánětlivý účinek, přičemž také pomáhá potlačovat bolest.

Naopak vyvarovat byste se měli nadměrnému solení, neboť sůl pomáhá zadržovat vodu v těle, což vede ke vzniku otoků.

Pomoc může přinést také fyzikální terapie aplikovaná zaškoleným fyzioterapeutem. Bolesti pomáhá tlumit ultrazvuk, diatermie, galvanoterapie, elektrická nervová stimulace, hydroterapie a tělesná cvičení.

Mezi alternativní léčebné metody, které mohou pomoci v léčbě syndromu karpálního tunelu, patří akupunktura, Alexandrova technika, či chiropraxe.

Chirurgická léčba syndromu karpálního tunelu


K tomuto zákroku se přistupuje po tom, co i přes konzervativní léčbu dojde k plnému rozvinutí nemoci, protože léčba nemá dostatečně pozitivní efekt.

Jedná se o nenáročnou operaci, při níž se prořízne příčný vaz v zápěstí, čímž dojde k uvolnění struktur uložených v karpálním tunelu. Řez je dlouhý cca 2,5 cm. Samotný zákrok se provádí i ambulantně, probíhá pod lokální anestezií a trvá cca 30 minut.

Po úspěšné operaci bez vzniku komplikací může jít mnohdy pacient rovnou domů. Úleva přichází do 1-2 dnů a normalizace funkce celé ruky se očekává do několika týdnů, popř. měsíců. Končetina se smí plně zatěžovat po uplynutí doby cca 3 měsíců.

Správně provedený operační zákrok vyřeší problémy definitivně, proto jej není nutné odkládat, neboť se jedná o nejúčinnější způsob léčby tohoto onemocnění.

Pooperační průběh léčby je založen opět na snaze pacienta. Nutné je navštěvovat obvodního lékaře, a to z důvodu kontroly hojení a převazu rány. Vhodná je tlaková masáž jizvy, díky které dochází k většímu prokrvení a odplavení odpadních látek, což přispívá rychlejšímu hojení jizvy a zabránění srůstu struktur měkkých tkání.

Ránu je nutné první týden udržovat v suchu a čistotě, aby se zabránilo vniknutí infekce. V rozmezí 7. - 10. dne po operaci byste se měli podrobit vyndání stehů. Poté nejspíše dostanete poukaz k rehabilitační léčbě, kde Vás naučí všechny potřebné cviky a aplikují některou z výše zmíněných metod fyzikální terapie. Důležité je procvičit pohyby ve všech kloubech, protáhnout zkrácené svalové struktury a postupně začít posilovat ruku při různých manuálních činnostech. Stále nezapomínáme na péči o jizvu. Jemná masáž a potírání jizvy sádlem, indulonou nebo jiným mastným krémem nejen urychlí její hojení, ale má i kosmetický efekt.

Jak si mohu pomoci sám

Pokud máte podezření na syndrom karpálního tunelu, vyvarujte se všech činností, které způsobují zvýšenou bolestivost a zhoršení příznaků. Můžete končetinu chladit a zafixovat v rovnoběžné poloze s předloktím. Fixace se doporučuje především v době spánku, neboť právě noční bolesti jsou pro pacienty nejvíce nepříjemné. S návštěvou lékaře však dlouho neotálejte, neboť by mohlo dojít k irreverzibilním změnám.

Komplikace syndromu karpálního tunelu

V případě, že se nemocný nepodrobí léčbě a onemocnění postupuje, může dojít až k nevratnému poškození nervu. To se projeví ztrátou citlivosti a poruchou hybnosti ruky a palce, který není schopen postavit se proti ostatním prstům, čímž ruka ztratí veškerou manipulační funkci.

Rizika chirurgické léčby se objevují velice zřídka. Objevit se může malý otok, modřina nebo bolestivost v oblasti jizvy. Tyto potíže bývají pouze přechodného charakteru.

Závažnější komplikací je infikování rány nebo poškození některé větve mediálního nervu. Vyskytnout se mohou i přetrvávající otoky, zarudnutí a bolestivost.

Diskuse

Další názvy: syndroma canalis carpi, úžinový syndrom, útlakový syndrom

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s syndromem karpálního tunelu

Máte zkušenost s syndromem karpálního tunelu?

Karpály nejen u lidí pracujících na PC sado113 (29.07.17)

Všude se píše, že tato nemoc postihuje lidi píšící na PC, na stroji atd., ale já jako dělník bych tady rád napsal, že ve svých 27 letech mám problémy s karpálama a nejsem jediný. Kolem třicítky se u dělníků projevují karpály, tak bych byl rád, aby se tu objevil článek i o dělnících, protože co jsem zjistil, tak spousta z nich to podceňuje, protože to prý postihuje jen lidi píšící na PC a léčba je celkem jednoduchá, ale fyzicky dost náročná. Kvalitní rehabilitační pracovník dokáže opravdu pomoct od operace.

Změna stravy pomohla s karpálem Franta292 (14.05.16)

Měl jsem potíže s karpálama několik let (necitlivé 3 prsty), ale v poslední době mě v noci bolely ruce v předloktí a po ránu jsem nemohl sevřít prsty v pěst. Operace je pro mě trvalý a neměnný zásah do organismu, což je pro mě krajní řešení.

Léčba

Rozhodl jsem se vyzkoušet 14denní půst a po něm změnu stravy na bezlepkovou, bez sladkostí a více rybiček, hodně ovoce a zeleniny. Každý týden držím 1 den suchý půst. Po 4 měsících mohu říci, že stav rukou je téměř původní. Ruce bez bolesti, jen při delší práci prsty ještě brní. Shodil jsem 14 kg (14 %). Stále mám však ještě nadváhu, ale pomaličku jdu s váhou dolů. Zmizely i další potíže (sípání na plících, začínající otoky kotníků, kožní problémy…). Práce na PC podle mě nevadí, ale vadí opakované pokládání holých rukou na studenou podložku (psací stůl). Ušil jsem si nahřívací polštářek pod ruce při práci s PC a používám oblečení s dlouhými rukávy. To jsou mé zkušenosti.

SKT Skippczczczcz (18.02.15)

Příznaky brnění rukou poprvé cca před 6-7 lety. V poslední době zhoršení tak, že při kterékoliv jednoduché činnosti (krájení potravin, psaní, držení předmětů ve vyšší poloze, apod.) okamžité brnění, které přecházelo v úplné znecitlivění rukou. Z toho vyplývalo vypadávání předmětů z rukou, nemožnost práce a běžné činnosti. Nesnesitelné svědění dlaní. V noci bolesti, které mě budily. Nepomáhalo už ani protřepávání, ani masáž rukou.

Léčba

Diagnoza na EMG odhalila těžkou formu syndromu karpálního tunelu s doporučením okamžité postupné operace obou rukou. Na prokrvení zápěstí podávány 2× denně kapky Secatoxin forte (pomáhalo, vyspal jsem se). Mám druhý den po první operaci (pravé ruky). Operace bez bolesti, celý zákrok i s přípravou asi 20 minut. Ve zbytku operačního dne a během první noci bolest, která se dala udržet na snesitelné mezi léky proti bolesti. Důležité je držet ruku co nejvýš, i v noci nad úrovní hrudníku. Následující den po operaci výrazná úleva, další den už v podstatě mírná bolest v místě řezu (již bez léků na bolest). Očekávám, že týden po operaci bude ruka bez jakýchkoliv pooperačních známek. Za měsíc jdu na operaci druhé (levé) ruky. Dle zjištění ze svého okolí je tento postup nejlepším řešením.

Co mi pomohlo

Krátkodobě Secatoxin Forte 2×denně 15 kapek. Nic jiného už nepomáhalo. Nejlepším řešením při těžké formě syndromu KT je operace.

Nemoc a bezmoc MonikaJedli (13.11.14)

Dnes je to rok, co mám syndrom karpálního tunelu. Vyšetření EMG mám za sebou. RHB účinek na rok pomohlo. Léky nezabírají. Práci dělám pořád stejnou už pomalu 5 let.
A teď čekám má další EMG vyšetření, neurolog. Ta boles je hrozná. Ale na nemocenskou teď nemůžu jít kvůli penězům. Snažím se to ještě nějakou dobu vydržet, než půjdu na ty vyšetření. Bolí to v klidu, v práci, skoro pořád celý den.

Operace karpálního tunelu annadia (15.08.14)

Velmi nepříjemné brnění pravé ruky, hlavně když jsem měla ruku v klidu. Při jakékoliv zátěži jsem o bolesti nevěděla.

Léčba

Absolvovala masáže, cvičení, léky, bylinkáře i ortézu. Podstoupila jsem pak operaci karpálního tunelu. Sice první tři dny jsem ruku dost cítila, ale již pátý den po výkonu jsem se chopila žehličky a vyžehlila. Nyní po 14 dnech od výkonu se vracím do práce, a to pracuji v kuchyni.

Co mi pomohlo

Pomohl mi pouze chirurgický zákrok.

Příčiny karpálního tunelu Delmor (09.04.14)

Podle mě je příčinou této nemoci opakované pokládání rukou na studenou podložku. Tedy žádná klávesnice ani psací stroj a opakované pohyby. Doporučuji při této práci nějakou tkaninu pod ruce, potítka apod.

Karpální tunely u mě se projevují bolesti u zápěstí v noci, necitlivostí prstů, brnění.

Léčba

Cvičení, masírování.

Co mi pomohlo

Dlouhodobá aplikace výše uvedeného. Problém se časem vrací. Operaci nechci podstoupit.

Powerball na karpální tunel Lukáš3132 (14.02.12)

Před půl rokem mi lékař diagnostikoval syndrom karpálního tunelu. Pravděpodobně byl odhalen v začátku, a proto mi doktor nenabízel ani operaci a rovnou mi doporučil cvičení a rehabilitaci. Na rehabilitaci mi sestra řekla, ať si vyzkouším powerball. Po dvou měsících cvičení na rehabilitaci jsem zůstala už jen u cvičení s powerballem a do dnešního dne mám u karpálu klídek. Mohu powerball doporučit.

Co mi pomohlo

Rehabilitace a hlavně cvičení s powerballem

Operace karpálního tunelu - zkušenost Jirka60 (30.09.10)

Jsem řemeslník - elektrikář. Pracuji hlavně s kleštěmi, šroubovákem, příklepovou vrtačkou, drážkovačkou atd. Kolem 50.roku jsem začal mít typické příznaky: ve spánku buzení bolestí a mravenčením nejprve prstů, rukou, později i ramen až páteře. Nepomáhala změna postele, prášky s vápníkem, hořčíkem, snížená pracovní schopnost narůstala.

Po poradě a vyšetření EMG následovala cílená cvičení i placená do posledního dne před operací v zimních měsících. Hned následující den po zákroku opět cvičení i s terapeutkou. Po třech měsících návrat s „novou“ rukou do pracovního procesu, se stejnou pracovní náplní.

Nyní jsem v očekávání Abrahámovin a ruka stále jede na 100%. Zato druhá (pravá - neboť jsem levák) se začíná projevovat stejným způsobem. Práce je dost, váhám s výpadkem na 3-4 měsíce, doba je na pováženou.

Léčba

Operace, poctivá rehabilitace.

Co mi pomohlo

Poslechnout lékaře, nebát se operačního zákroku, cvičit poctivě a intenzivně hned.

Moje léčba IVANA55 (05.04.10)

Před několika lety mi lékařka na neurologii diagnostikovala tuto nemoc. Mám trvalé brnění prstů na pravé ruce. Bolest nepatrná, někdy otok ruky.
Lékařka mi doporučila operaci. Nešla jsem. Nyní jsem si na internetu přečetla, že je možná léčba a to cvičení, obklady na noc, ortéza, diatermie, ultrazvuk atd… To mi také pomohlo. Ivana

Co mi pomohlo

Cvičení, studené obklady, dlaha

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o sydromu karpálního tunelu