Syndrom toxického šoku

Přidat zkušenost

Syndrom toxického šoku léčí Infekční lékařství a patří mezi Akutní, život ohrožující stavy

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Riziko, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak si mohu pomoci sám?, Komplikace

Popis syndromu toxického šoku  

Syndrom toxického šoku je poměrně vzácné život ohrožující onemocnění, které zvláště v posledních letech přichází do povědomí zejména s používáním vaginálních tampónů. Příčin vzniku může být ale velké množství a onemocnění může postihnout nejen ženy, ale i muže a děti.

Jedná se o onemocnění vyvolané bakteriemi - zejména stafylokoky (stapfylococcus aureus), ve zvláštních případech pak i streptokoky (steptococcus pyogenes). Pokud se tyto bakterie dostanou do našeho těla, začnou produkovat do svého okolí toxické látky, které náš organismus poškozují. Tyto toxické látky jsou produktem bakteriálního metabolismu, mají za cíl poškodit hostitelský organismus a v určitých případech ho mohou i zabít. Označujeme je jako toxiny nebo toxické bakteriální proteiny (dříve byl používán spíše název exotoxiny). Protože jak bakterie, tak i toxiny, které produkují, do těla nepatří, jsou rozpoznávány imunitním systémem a pomocí specifických protilátek likvidovány a neutralizovány.

V případě toxického šoku je toxinem zejména TSST-1 (toxin toxického šokového syndromu), který je produkován stafylokoky (stapfylococcus aureus). Ve chvíli, kdy se začne objevovat v těle, je detekován imunitním systémem - bílými krvinkami (leukocyty). Bílé krvinky - stejně jako řada dalších buněk - mají na svém povrchu specifická místa (receptory), na která se může navázat pouze určitá látka (v našem případě toxin toxického šokového syndromu). Ve chvíli, kdy je tato látka detekována v těle navázáním toxinu toxického šokového syndromu na vazebná místa bílých krvinek, je spuštěna imunitní odpověď a naše tělo se začíná bránit celou řadou reakcí. Jednou z nich je i produkce chemických látek - cytokinů, které mají za úkol regulovat imunitní reakci. Protože je ale toxin toxického šokového syndromu vnímán bílými krvinkami jako velmi nebezpečný, dochází k nadprodukci cytokinů a ty pak vyvolávají některé příznaky syndromu toxického šoku. Sám toxin toxického šokového syndromu má pak pyrogenní vlastnosti (vyvolává zvýšení teploty působením na centrum regulace teploty v mozku), poškozuje některé funkce vnitřních orgánů a nevratně poškozuje povrch ledvinných kanálků.

Syndrom toxického šoku se téměř v polovině případů vyskytuje u žen během menstruace nebo krátce po ní.

Rizikové faktory syndromu toxického šoku  

Syndromem toxického šoku mohou onemocnět muži i ženy. Toto onemocnění může vzniknout jako komplikace prakticky při jakémkoli stafylokokovém nebo eventuelně streptokokovém onemocnění - záněty urogenitální soustavy (ledvin, močového měchýře), záněty kostní dřeně, různá vnější poranění, která jsou těmito bakteriemi infikována (puchýře, ranky, popáleniny apod.). Nejčastěji můžeme onemocnět v nemocničním prostředí nebo po kontaktu s člověkem nakaženým stafylokokem nebo streptokokem. Tento člověk buď tuto nákazu má a je léčen nebo může být pouze nosičem. To znamená, že se u něho žádné příznaky nevyskytují, ale může kohokoli jiného nakazit. Ohroženi jsou i pacienti, kteří nemají vytvořené dostatečně vysoké hladiny antitoxinu (látky působící proti toxinům). Dále jsou ohroženi lidé oslabení například chřipkou, otevřenými ranami, těhotné ženy…

Prevence syndromu toxického šoku  

U rozsáhlejších chirurgických výkonů se může u pacientů zjišťovat, zda nejsou nositeli některé této bakterie, jako prevence postoperačních komplikací. Protože tyto bakterie ale můžeme potkat prakticky kdekoli (můžeme je nosit na neumytých rukou), je velmi účinnou prevencí mytí rukou (např. před zavedením vaginálního tampónu). Dalším preventivním opatřením je i omezení používání vysokoabsorpčních tampónů, protože tyto tampóny jsou v těle obvykle delší dobu, a bakterie mají tím pádem více času na rozmnožení do co nejvyššího počtu. Proto je také důležitá častá výměna tampónů během menstruace (výměna by měla nastat mezi 4 - 8 hodinami). Je také vhodné používat tampóny s co nejvyšším zastoupením bavlny. Jak již bylo uvedeno, polovinu případů toxického šokového syndromu tvoří menstruující ženy a dívky. Proto by měly být zejména v tomto období zvýšeny hygienické nároky.

Příznaky syndromu toxického šoku  

Prvním příznakem tohoto syndromu bývá náhlé zvýšení teploty nad 38,9 ºC. Viditelným příznakem jsou potom různé vyrážky, petechie (malé jehlovité červené tečky na kůži), erytém (červené zbarvení kůže) a enantém (vyrážka na sliznici). Postižení mají hypotenzi (snížený krevní tlak), často se u nich vyskytují zažívací problémy jako průjem a zvracení a mohou pociťovat bolesti svalů. Může docházet i k překrvení sliznic (nosní sliznice, sliznice hrtanu, pochvy). Po 1 až 2 týdnech od začátku nemocnění obvykle začne olupování pokožky plosek nohou, obličeje a trupu. Nemocní si také často stěžují na zvýšenou lámavost vlasů a jejich vypadávání, někdy také na lámavost nehtů.

Léčba syndromu toxického šoku  

Protože se jedná o bakteriální onemocnění, je nejdůležitější nasadit pacientovi co nejdříve správná antibiotika. Aby byla podána správná léčba v optimálních dávkách, je nejprve nutné provést odběr bakterií z ložiska (např. z postižené sliznice, z krve), jejich kultivace (bakterie se v laboratoři umístí na živnou půdu, kde se rozmnoží tak, aby byla snadná jejich identifikace) a nakonec rozpoznání, o který druh bakterie se jedná. Jak již bylo napsáno v úvodu, syndrom toxického šoku je život ohrožující onemocnění, proto je důležité, aby byla doba mezi odběrem bakterií a výsledky co nejkratší.

U stafylokokového onemocnění se podává antibiotikum oxacilin, u streptokokového onemocnění penicilin.

Jak si mohu pomoci sám?  

V tomto případě je nejlepší pomocí včasné vyhledání odborné lékařské pomoci. Během léčby je pak možné konzumovat acidofilní mléko nebo různé druhy jogurtů, které podpoří antibiotika. U některých druhů antibiotik se ale nedoporučuje pít obyčejné mléko, protože vápník, který je v něm obsažen, snižuje vstřebávání léků.

Komplikace syndromu toxického šoku  

Toto onemocnění má mnoho příznaků, které se při nedostatečné nebo vůbec žádné léčbě zhoršují. K přetrvávajícím příznakům se přidávají poruchy vědomí, dehydratace, poruchy funkce jater a ledvin a s nimi spojené další obtíže. Protože se jedná o život ohrožující onemocnění, může dojít až ke smrti pacienta.

Diskuse o syndromu toxického šoku

Další názvy: Toxický šok, stafylokoková spála, toxic shock-like syndrom, TTS, toxický šokový syndrom, STŠ

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Syndromem toxického šoku

Máte zkušenost s Syndromem toxického šoku?

Syndrom toxického šoku při užívání tampónů smoula94 (13.08.11)

Vysoké horečky, zvracení, průjmy, vyrážka.

Léčba

Začalo to jako střevní chřipka, prvně jen zimnice, nevolnost a teploty, jenže teploty se zvyšovaly až na 40,4°C a prášky nepomáhaly, šílené průjmy a zvraceni. Po dvou dnech jsem se nemohla postavit, točila se mi hlava a naskočila mi vyrážka. Když mi nepomáhaly prášky ani ledové obklady, odvezli mě na pohotovost, kde měli hned podezření na STS. Tak poslali tampón na testy a mě dali na JIP, kde do mě nastrkali spoustu hadiček.

Ten den odpoledne mě odvezli na ARO, kde mi nasadili antibiotika. Měla jsem zánět srdce, otravu krve a další a nemohla jsem zvednout ani hlavu a skoro dva týdny jsem nic nejedla, nedovolily mi ani pít, jen mi na druhý den dali do pusy kostku ledu. Rty i jazyk jsem měla úplně vysušené a popraskané.

Po čtyřech dnech jsem byla stabilizovaná a po šesti dnech mě odvezli zpět na JIP, kde jsem byla ještě dva dny. Pak mi vytáhli centrál a napíchli antibiotika na ruku a poslali mě na normální pokoj, kde jsem strávila dalších pět dní. Potom jsem musela být další tři měsíce bez fyzické zátěže a dojít na pár kontrol.

Rozhodně to není nic příjemného, nejlepší je, pokud to není nutné, se tampónům vyhnout. Prý jsem přežila vlastní smrt. Přijela jsem do nemocnice za pět minut dvanáct.

Co mi pomohlo

Antibiotika

Začátek toxického šoku xenopus (19.05.11)

Ráda bych se podělila se svojí zkušeností se syndromem toxického šoku. Všechny příznaky popsané v článku naprosto sedí. Nejdříve jsem se cítila rozlámaně, jako při chřipce. Pak jsem dostala úporný průjem a zvracela jsem co 5 minut, následoval přesun na pohotovost, kde mi píchli injekci a poslali mě domů.

Doma jsem se nemohla už ani posadit, strašně mě brněly prsty na rukou a nohou, nos a brada a špatně se mi dýchalo. Pak pro mě přijela záchranka a odvezli mě do nemocnice. Tam jsem je upozornila, že menstruuji a používám tampóny, mladá paní doktorka dostala podezření na TSS a ptala se mě, jestli nemám nějaké hnisavé zranění. Nevím jak, ale vzpoměla jsem si na pupínek v nose, který mě hrozně bolel a pořád jsem si ho ďoubala. Paní doktorka provedla stěry a poslala je na rozbor do Prahy.

Po 2 hodinách mě převezla rychlá na JIP, kde si se mnou absolutně nevěděli rady. Nevěřili, že mám TSS a vymýšleli různé jiné teorie. Pak už si 2 týdny skoro nic nepamatuji. Z vyprávění vím, že mi postupně selhávaly orgány a díkybohu přišly výsledky z Prahy, kde se potvrdil TSS a začala léčba antibiotiky. Do týdne už mi bylo úplně dobře.

Takže u mě vyvolal onemocnění pupínek v nose, ve kterém se pomnožil S. aureus a krevním splavem se vesele dostal rovnou do mozku. Proto nedoporučuji dloubat se v nose.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.