Tenisový loket

Přidat zkušenost

Tenisový loket léčí Interna - Revmatologie a patří mezi Onemocnění pohybového aparátu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Diagnostika, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis tenisového lokte

Tenisový loket je ve skutečnosti onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu, které postihuje cca u 3% populace. Toto onemocnění se vyskytuje u mužů i u žen ve stejném měřítku.

V přechodu šlachy na kost jsou patrné zánětlivé změny, lokalizované na vnější stranu dolního hrbolku kosti pažní (radiální epicondylus humeru). Přetíženy bývají především svaly natahující zápěstí (extenzory zápěstí) a svaly obracející ruku dlaní vzhůru (supinátory).

Tyto bolesti se označují za tenisové zřejmě z důvodu častějšího výskytu u sportovců, ale vzniknout můžou při jakékoliv činnosti, kdy dojde k přetížení.

Řadí se mezi entezopatie, což je označení pro patologické změny při úponech šlach, vazů a kloubních pouzder do kosti. Nachází se v oblasti úponu natahovačů ruky a prstů, přičemž největší bolestivost se udává při kontrakci natahovačů předloktí (extenzorů), při pohmatu na zevní hrbolek kosti pažní (radiální epicondylus), při otočení předloktí dlaní vzhůru (supinaci), při stisku ruky, při odporu proti zápěstí (odporová extenze) a při odporu proti třetímu prstu (odporová extenze).

Ačkoliv je toto onemocnění lékaři považováno za drobnou indispozici, může mít pro pacienty velice vážné následky. Příčinou vzniku tenisového lokte je nejčastěji přetížení, ale může se objevit i po různých úrazech nebo v souvislosti s poruchou v oblasti krční páteře.

Existují dvě formy tohoto onemocnění, a to akutní a chronická.

Akutní vzniká při často nezvyklé nebo fyzicky náročné, jednorázové práci (štípání dříví, nahazování omítky, psaní na počítači….), při níž dochází k funkční poruše. Přetíženy bývají svaly otáčející ruku dlaní vzhůru, natahovače zápěstí a prstů a dvouhlavý sval pažní (m. biceps brachii), které se upínají na zevní hrbolek kosti pažní.

Chronická forma je vyvolána dlouhodobým přetěžováním, toxickými, či metabolickými vlivy nebo přejde v tuto fázi v důsledku nesprávné léčby akutního stavu. Obtíže trvají déle než šest týdnů a může již dojít ke strukturálním změnám, jako jsou jizvy nebo degenerativní změny.

Rizikové faktory tenisového lokte

U akutní formy jsou rizikové jakékoliv dlouhodobé, fyzicky náročné činnosti, na které nejste zvyklí. Pokud chcete dělat nějaký sport, vánoční úklid, a podobně nepřehánějte to s intenzitou a délkou trvání. Dokonce ani práce u počítače, klikání na myš a psaní na klávesnici nemusí být bez následků.

Rizikové faktory chronické formy tenisového lokte můžeme ovlivnit například snížením tréninkové zátěže a začleněním různých kompenzačních cvičení (u sportovců), popř. změnou pracovních návyků (u lidí pracujících manuálně a jednotvárně). Například je výhodné měnit ruce v průběhu činnosti nebo střídat se s kolegy na různých stanovištích. Po rozvinutí strukturálních změn dochází k poruše prokrvení a látkové výměny a svaly začínají atrofovat.

Prevence tenisového lokte

Důležité je vyhýbat se náročným jednostranným činnostem. Pokud se věnujete nějakému sportu, dbejte na odborné vzdělání trenéra a důkladné protažení všech svalů.

Po skončení tréninku jsou vhodná relaxační cvičení a protažení. Jako prevence se dají používat i epicondylární pásky, které se aplikují při činnostech, kde jsou svaly předloktí zvýšeně namáhány.

Nad prvními projevy tenisového lokte byste rozhodně neměli mávnout rukou. Ihned je nutné omezit veškerou činnost, která způsobuje bolesti a navštívit ortopeda!

Příznaky a projevy tenisového lokte

Prvním příznakem je bolest při pohmatu na zevní stranu loketního kloubu. Další nepříjemné pocity se rozvíjí při úchopu, nošení břemen (nákupní taška, dítě, atd.) a později i při zvednutí hrnku či drobného předmětu. Bolesti mohou vyzařovat do předloktí, prstů, paže nebo až do ramenního kloubu.

Charakteristické pro tenisový loket je, že v klidu bolesti ustupují a s námahou se opět vrací. Mnohdy lidem s tímto onemocnění častěji vypadávají předměty z ruky a postupně klesá svalová síla.

Jedním z příznaků může být také otok zevní strany loketního kloubu, zarudnutízvýšená teplota v této oblasti.

Pacienti drží loket v mírném pokrčení (semiflexi) a to způsobí omezení pohyblivosti. Při podvědomém šetření jedné končetiny navíc začnou vznikat náhradní pohybové mechanismy, které mohou způsobit další potíže, např. s krční páteří.

Diagnostika tenisového lokte

První co bude lékaře zajímat po tom, co vkročíte do jeho ordinace, bude určitě anamnéza. Otázky budou směřovat na Vaše zaměstnání, sportovní činnost a koníčky, kterým se věnujete. Dále si pohmatem vyšetří bolestivost na zevní straně loketního kloubu a zřejmě provede stress test 3. prstu. Tento jednoduchý test spočívá v pokusu natáhnout prostředník proti odporu. Pokud je tento test pozitivní, vyvolá výraznou bolest v oblasti loketního kloubu.

Tenisový loket mohou napodobovat onemocnění jako úžinové syndromy, cerviko-brachiální syndrom, úrazy, systémová onemocnění či nitrokloubní tělíska, proto je nutné provést další vyšetření. Běžně se užívá rentgen loketního kloubu, který může odhalit různé ostruhy, výběžky či změnu kalcifikace.

Vyšetření ultrazvukem může zviditelnit otok, degenerativní změny či ruptury, ale nejdokonalejší metodou zobrazovací techniky užívané k diagnostice tohoto onemocnění je bezesporu magnetická rezonance.

Léčba tenisového lokte

Ačkoliv se nejedná o složitou léčbu, je velice zdlouhavá a neobejde se bez aktivní spolupráce pacienta. Způsoby léčby se rozděluje na léčbu konzervativní a operační.

Konzervativní léčba


Pokud Vám lékař indikoval tento druh léčby, je nutné dodržovat klidový režim a končetinu rozhodně nepřetěžovat.

Pokud se i přesto rozhodnete pracovat, či sportovat, měli byste omezit činnost, která způsobuje bolestivost, a to například užíváním ortézy nebo epikondylární pásky, které částečně klouby stabilizují a ulehčí práci šlachám v daném místě.

Pro snížení bolestivosti se doporučují také ledové obklady nebo šátkový obvaz a u velice bolestivých tenisových loktů se dokonce může indikovat i sádrová dlaha. Takovéto znehybnění by však nemělo trvat příliš dlouho, neboť při něm dochází ke zkrácení, kontrakturám až atrofii svalů.

Zřejmě největší roli v konzervativní léčbě hraje fyzioterapie. Ta se zaměřuje především na udržení, popř. zvýšení kloubního rozsahu, protažení svalů a znovu obnovení svalové síly. Aplikují se také různá cvičení, která urychlují proces hojení. Kromě těchto manuálních technik se využívá také metod fyzikální terapie. Indikovány bývají nejčastěji ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie i kryoterapie.

Kromě toho se však nemocný neobejde ani bez léků. Lékaři předepisují různá analgetika ve formě pilulek i mastí. Pokud je tato terapie neúspěšná, přistupuje se k léčbě kortikoidy a obstřiky.

Operační léčba


Tato forma léčby se indikuje u chronických stavů po neúspěšné konzervativní léčbě nebo po vniku recidiv.

Při operaci se většinou přistupuje k celkové anestezii. Samotný zákrok trvá asi 30 minut a doba hospitalizace se pohybuje kolem 3 dnů. Po operaci je ruka fixována asi 14 dnů v pravém úhlu a ihned po sejmutí dlahy je nutné začít s rozcvičováním. V tomto okamžiku je opět důležitá fyzioterapie. Nejdříve je nutné protáhnout zkrácené struktury a navrátit plný rozsah v loketním kloubu a poté se již přistupuje k obdobným cvikům jako v konzervativní léčbě. Pracovní neschopnost se pohybuje kolem 2 měsíců a po 3-4 měsících by měla být již končetina zcela v pořádku.

Přesto ale nezapomínejte na péči o jizvu. Vhodné je denní promašťování, které urychlí zhojení, a masírování jizvy, které zabrání srůstům strukturálních vrstev v nejbližším okolí jizvy (kůže, podkoží, fascie, sval, periost).

Jak si mohu pomoci sám

První zásadou je omezit veškerou činnost, která vyvolává bolestivé podněty. Samozřejmě si můžete koupit běžně dostupné analgetikum, ale rozhodně byste neměli odkládat návštěvu lékaře.

Komplikace tenisového lokte

Nejvíce komplikací se objevuje v souvislosti s konzervativní léčbou. Analgetika mohou způsobit zažívací obtíže, masti zase nepříjemnou vyrážku a obstřiky mohou zavléct bakteriální infekci.

Bez rizika však není ani operační léčba. Výjimečně může být při zákroku poškozen některý ze svalů, což způsobí následnou poruchu hybnosti. Může také dojít k obrně, krvácení, zánětu, špatnému hojení, či vzniku hypertrofických nebo keloidních jizev.

Při šetření jedné končetiny může dojít k přetížení krční páteře.

Diskuse

Další názvy: entezopatie, laterální epikondylitida humeru, zánět zevního epikondylu kosti pažní, syndrom úponových bolestí

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s tenisovým loktem

Máte zkušenost s tenisovým loktem?

Horor v práci klisninemoci (23.11.18)

Nebudete věřit, co se mi stalo. Jako každý jsem jako obvykle pracovala, ale udělala jsem osudovou chybu – opřela jsem si loket o židli a hle, tenisový loket byl na světě. Hrůza pravím.

Léčba tenisového lokte Jose1966 (14.03.18)

Zdravím, po 14 dnech strašlivých bolestí Injekce u ortopeda, přímo do bolavého místa, pak samoléčba - mazání frankovkou 4× denně se zamotáním lokte do obinadla, po 16 dnech znovu ostřih a je to.

Tenisový loket zdenkazdenka (16.05.17)

Dobrý den,

měla jsem kdysi dávno takové bolesti loktů na obou rukách, že jsem neudržela ani hrnek. Vyzkoušela jsem všechny masti, které měly pomoci od bolesti a nic.

Pak jsem chodila na elektro a nějaké elektro vyhřívání a po tom mě to bolelo ještě víc a muselo se s tím skončit.

Až mi jedna sestřička poradila, ať si nechám napsat jodovou koupel(nechápu, proč mi to nedali hned)ob den jsem tam vkládala oba lokty a myslím, že jsem měla 10 van a musím zaklepat, do dneška mám klid.

Hlavně musejí být ruce v klidu a opravdu nic těžšího nedělat. Nemocenskou jsem tenkrát měla 3 měsíce.

Jak jsem sám vyléčil tenisový loket Kodl123 (18.09.16)

S jednou rukou už jsem byl na operaci. Docela to pomohlo, ale už v ruce nemám takovou „jistotu“. Zkoušel jsem rázovou vlnu, laser, rehabilitace, včelí žihadla, kortikoidy, až jsem tedy nakonec skončil na operaci.

Na druhé ruce mi začaly ty samé příznaky hned další rok (asi jak jsem jí používal víc po té operaci). Pomohlo mi trocha studia a selský rozum. Každý večer jsem si před spaním udělal nápoj: hrnek mléka (3,5%), špalíček zázvoru, lžička kurkumy, čtvrt lžička pepře 4 barev, med květový. Hrnek mléka povaříte v rendlíku a přidáte nasekaný zázvor, kurkumu a pepř. Celé to povaříte 5 minut. Pak necháte chvilku zchladnout a přidáte vrchovatou lžičku medu. To před spaním vypijete.

Pak jsem si namazal loket Francovkou a obvázal na noc látkovou plenou. A tohle jsem dělal každý den. Tak za měsíc bolest úplně zmizela! A mám od té doby klid.

A moje vysvětlení? Kurkuma a med mají protizánětlivé účinky. Kurkuma „pustí“ potřebné látky v horkém tuku = plnotučném mléce. Pepř a zázvor tělo zahřejí a rozproudí krev = zánět z lokte se začne „vyplavovat“. Francovka zajistí, že se zahřeje a prokrví ten loket, když spíte. Tělo se uzdravuje samo. Chce to kvalitní ingredience a trpělivost. Koření kupuju u Antonína a med přímo od včelaře z Plzně.

Na tenisový loket mi zatím nic nepomohlo sara1981otra (16.10.15)

Dobrý den, s tenisovým loktem bojuji už od loňského prosince. Nejdříve jsem absolvovala tři injekce, poté deset ultrazvuků a nepomohlo vůbec nic. Nakonec mě čeká operace. Ruku natáhnu a skrčím pouze s obtížemi a hroznými bolestmi.

Skoro vyléčeno mkopp (16.02.15)

Objevil se u mne tenisový loket chronického typu.

Léčba

Nejdříve jsem mazal vším možným. Poté, co jsem masti vysadil, výsledek stejný. Je fuk, zda se něčím zázračným maže nebo ne, je to stejné i bez toho. Dočetl jsem se zde o Hilterapii. Mám naplánované 4× terapie. Před třemi dny jsem absolvoval první z nic a výsledek je opravdu lepší. Ruka už tolik nebolí. Takže doporučuji to všem.

Co mi pomohlo

Hilterapie.

Trápí mě tenisový loket Volf (12.01.15)

Bojuji s tenisovým loktem již přes tři čtvrtě roku, byl jsem asi na dvou obstřicích, zkoušel rehabilitaci a poté jsem zkusil pětkrát rázovou vlnu, což mi na chvilku pomohlo, nicméně mě loket začal bolet do měsíce opět. Momentálně jsem byl dvakrát na hilterapii a zatím s minimálním efektem. Mám ještě do konce týdne absolvovat dvě tato sezení, tak doufám, že to pomůže.

Alternativní léčba Becar (08.06.14)

Tenisový loket - samoléčba.

Léčba

Samoléčení. Nejdříve si zkuste vyléčit zánět kurkumou­. Třikrát denně plná kávová lžička kurkumy se rozpustí ve sklenici vody a vypije. Užívá se do odeznění zánětu. Kurkuma má protizánětlivé účinky – záněty kloubů zvláště velkých. Jako podpůrná léčba jsou výborné cibulové zábaly lokte a chladivé obklady.

Většinou jde o přetížení lokte a pak je vhodné ubrat jednostrannou zátěž a dodat živiny. Výborná je sirná patlanina (dodá ceněné Omega 3 kyseliny), jed­noznačně kolagen, MSM, kyselina hyaluronová, vitamín C, hořčík a některá béčka, hlavně vitamín B3.

Hilterapie při tenisovém loktu Jindra 200 (15.08.12)

Asi půlroční bolesti lokte, supňující se při námaze.

Léčba

Fyzikální léčba. Absolvování jednoho sezení Hilterapie.

Co mi pomohlo

Hilterapie. Ihned po prvním ošetření (15 minut) loket přestal bolet a nebolí do teď. Kdo má podobný problém, tak doporučuji. Lepší než chodit měsíce na rehabuku nebo do sebe rvát prášky proti bolesti.

Obstřiky na tenosivý loket Jiřinka-inka (12.06.12)

Dobrý den,

na tenisový loket mi pomohly 2 korikoidoé obstřiky.

Jiřina

Pomohl jsem si sám s tenisovým loktem patross (07.05.12)

Potíže s tenisovým loktem jsem začal pociťovat v noci, když jsem nechal loket prochladnout. Při malém zatížení jsem nemohl bolestí vydržet. Nevěděl jsem, jak si pomoci, přeci jenom pár let už mám (61).

Léčba

Někde jsem asi před čtyřmi roky slyšel o úžasné účinnosti včelího bodnutí na léčbu tenisového lokte. Metoda spočívá v tom,že si na loketní jamce nahmatáte a třeba fixem označíte loketní nerv (je v jamce na lokti, lehce ho najdete).Potom stačí chytit, třeba na okně, včelu za křidýlka, žihadlo přiložit na označený bod a nechat včelu žihadlo použít. Žihadlo jsem nechal působit asi deset minut než jsem ho vytáhl. Loket mi poměrně značně otekl, ale výsledek byl úžasný. Loket mě přestal bolet téměř ze dne na den a tři roky jsem o něm nevěděl. Letos v zimě se zase ozval a to jsem už použil stejnou metodu znova, hned jak začaly včely létat. O bolesti v lokti už zase nevím. Vřele každému doporučuji. Je to zadarmo, aplikovat si můžete žihadlo každý sám a kdyby jste se náhodou nestrefili do loketního nervu, můžete to zkusit znovu.

Co mi pomohlo

žihadlo včely medonosné do nervu loketního kloubu

Možnosti léčby r.kuku (19.02.10)

Jsem po dvou operacích tenisového lokte a opět jej mám zpět. A nejen tenisový loket. Přidal se i oštěpařský. Změnila jsem zaměstnání, ale ani to mi nepomohlo. Nefungovaly u mě ani magnety, obstřiky dokonce ani rázové vlny. Uz nevím, co dál.

Co mi pomohlo

n

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na tenisový loket

Diskuze o tenisovém loktu