Vitiligo léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis vitiliga

Vitiligo je poměrně častá získaná depigmentace (ztráta pigmentu) kůže. V 30-40% má familiární (rodinný) výskyt. Vyskytuje se u 1-2% populace, u tmavých ras častěji. Postihuje obě pohlaví stejně často, obvykle se objevuje mezi 20. až 30. rokem věku. Název pochází z latiny ze slova vitium, což je vada a vitelis, znamenající bílou barvu.

Choroba vzniká následkem zániku kožních buněk (melanocytů), které produkují kožní pigment - melanin, jenž dává naší pleti určitý tón. V důsledku toho vznikají kdekoli na kůži těla ohraničená ložiska bílé barvy. Ta se mohou vyskytnou i ve kštici, přičemž vlasy z takového okrsku vyrůstající jsou obvykle také světlé až bílé.

V souvislosti s tímto onemocněním se vyskytuje celá řada autoimunitních chorob, což podporuje teorii, že se jedná také o autoimunitní onemocnění. Důležité je, že onemocnění není nakažlivé.

Přesná příčina vzniku onemocnění není známa. V souvislosti s tímto onemocnění se hovoří a diskutuje o třech teoriích vzniku choroby. Asi nejuznávanější teorií je autoimunitní zničení pigmentotvorných buněk (melanocytů), což znamená, že náš imunitní systém po určitém insultu rozpoznává melanocyty jako tělu cizí buňky a snaží se je zneškodnit.

Co je takovou vyvolávající příčinou není jasné, pravděpodobně emocionální stresové situace (nehody, úmrtí v rodině, těžké onemocnění) či infekce, nicméně jejich význam se obtížně ověřuje.

Další teorie se opírá o autodestrukci vlastními enzymy melanocytů při současné nedostatečné ochraně buněk.

Poslední teorií je neuromediátorová hypotéza, která tvrdí, že melanocyty jsou zničeny látkami (neuromediátory), které slouží pro přenos signálu mezi nervovými buňkami.

Pravděpodobně však při vzniku onemocnění spolupůsobí více činitelů a faktorů a žádná z teorií není zcela uspokojivá pro vysvětlení vzniku onemocnění.

Rizikové faktory vitiliga

Rizikovým faktorem číslo jedna je výskyt v rodině, nicméně ani zde nelze přesně určit, zda a s jakou pravděpodobností se onemocnění u potomků vyskytne či nikoli.

Onemocnění vzniká souhrou nám víceméně neznámých faktorů, mezi než pravděpodobně patří i genetické vlohy, prožívání stresových situací, reakce na infekce, stav vašeho imunitního systému a stav pokožky. Jakékoli poranění může spustit kaskádu dějů, které mohou vést k depigmentaci. Porucha pigmentace v místě poranění bývá popisována jako tzv. Koebnerův fenomén.

Nemalým rizikovým faktorem je i výskyt autoimunitních onemocnění, s kterými se vitiligo velmi často druží. Mezi takováto onemocnění patří poruchy štítné žlázy, u nichž je koincidence s vitiligem až 30% (zvýšená i snížená funkce štítné žlázy, např. Graves-Basedowova choroba, Hashimotova thyreoiditis), cukrovka (diabetes mellitus), perniciózní anémie (chudokrevnost), revmatoidní artritida, Crohnova choroba (nespecifický střevní zánět), Addisonova choroba, systémový lupus erythematodes, myasthenia gravis a další.

Prevence vitiliga

Vhodnou prevencí onemocnění je udržovat dobrý stav vašeho imunitního systému a správná péče o pokožku.

Pečujte proto o svou životosprávu, pravidelně sportujte, stravujte se přiměřeně a vhodně (pestrou a vyváženou stravou). Noste pohodlné, nedráždivé, nejlépe bavlněné oblečení.

Na slunci pobývejte rozumně a pokud již nějaké problémy s pokožkou máte, snažte se omezit působení ultrafialového záření na vaši kůži. Při práci používejte ochranné pomůcky, jakékoli zranění může být vyvolávajícím faktorem pro vznik vitiliga.

Příznaky a projevy vitiliga

Vitiligo se objevuje v kterémkoli věku zpravidla však mezi 10. - 30. rokem. U 50% nemocných se depigmentace objeví kolem 20. roku. Začíná jako bílé okrouhlé ložisko, které se může zvětšovat a nabývat různých tvarů, přičemž jeho okraje jsou často zvýšeně pigmentované (hyperpigmentované). Ložisek postupně přibývá a mohou splývat až postihnou celé tělo.

Predilekčními oblastmi výskytu ložisek jsou zvýšeně pigmentované části těla – hlava, šíje, podpaží, bradavky, hřbety rukou, břicho a oblast genitálu. Vitiligo se může vyskytovat i ve kštici, kde obvykle vlasy z něj vyrůstající jsou taktéž bílé.

Podle vzhledu a množství depigmentovaných ložisek (postrádajících pigment) rozlišujeme vitiligo lokalizované, generalizované, univerzální a smíšený typ.

Lokalizované vitiligo se vyskytuje samostatně či vícečetně, nicméně postihuje relativně malý okrsek kůže, který je nervově zásobován z určité části míchy (z jednoho dermatomu).

Generalizované vitiligo postihuje velkou část těla, zejména tváře a končetiny.

Univerzální typ postihuje kůži celého těla, může být přítomno několik málo ložisek zvýšené pigmentace.

Od albinismu se liší nepřítomností postižení očí (zde pigment tedy je přítomen a nemocný má normální barvu duhovek). Smíšený typ je určitou variantou předchozích.

Průběh je u každého jedince jiný, horší se předpokládá u atopiků (nemocných s atopickým ekzémem, alergiemi). Možná je i regrese, tj. ústup onemocnění, zejména pak v letních měsících, nicméně bez léčby se nejedná o časté případy.

Léčba vitiliga

Ani v současné době nelze onemocnění uspokojivě léčit. K dispozici je jednak léčba podpůrná - podávání antioxidantů, které tlumí poškození buněk vznikajícími působky v melanocytech a podávání betakarotenů, které stimulují pigmentaci.

Jako nejúčinnější je považována léčba pomocí mastí s obsahem kortikoidů (léky tlumící imunitní děje, tedy i depigmentaci v kůži), dále pak tzv. fototerapie – léčba pomocí ultrafialového světla, kdy pacient dochází na pracoviště, kde je ozařován UV lampou.
Modifikací fototerapie je metoda PUVA, kdy jsou na kůži před ozařováním aplikovány psoraleny, látky zesilující účinky UV záření či balneoterapie, kdy je léčba UV světlem podpořena léčivými koupelemi. Obvykle pacient na fototerapii dochází po dobu minimálně 3 až 12 měsíců. Pokud je tato léčba bez výsledku, nemá smysl v ní pokračovat.

Velmi málo používanou metodou je autotransplantace - přenesení vlastních pigmentových buněk (melanocytů) ze zdravých částí kůže do postižených oblastí.

V případě rozsáhlého postižení se v některých státech provádí ireverzibilní (nevratná) depigmentace zbylých normálně pigmentovaných částí těla pomocí chemických látek (hydrochinonmonobenzyletherem). Ireverzibilní depigmentace je trvalé zbavení kůže pigmentu pomocí krému s účinnou látkou, která zničí melanocyty. vybělení trvá 8-12 měsíců. Je důležité si uvědomit, že tento krok je nevratný a že nemocný musí být velmi účinně chráněn před slunečním zářením pomocí oděvu a krémů s vysokým ochranným faktorem.

Veškerá léčba vitiliga je časově velmi náročná a je dlouhodobá.

Jak si mohu pomoci sám

Vitiligo nepatří mezi onemocnění, na které by se primárně umíralo. Nicméně může být velmi nepříjemné, nejen z estetického důvodu.

V lékárně je možné zakoupit speciálních krémů a gelů, které působí jako ochrana pokožky a jsou přímo určeny k tomuto účelu. Přípravky obsahují látky tlumící depigmentaci (ztrátu pigmentu).

Užívání vitamínů (hlavně A, C, E – tzv. antioxidantů), minerálů a stopových prvků (doporučovány jsou selen a zinek) je víceméně jen podpůrné.

Bílá ložiska se dají zamaskovat pomocí vhodně zvoleného makeupu či samoopalovacími krémy. Možná je i tetováž vitiliga (tj. vpravení pigmentů pomocí tetovací jehly), obvykle však není doporučována pro potenciální aktivaci onemocnění.

Komplikace vitiliga

Komplikacemi je nejen výskyt dalších autoimunitních chorob, ale také psychické potíže nemocného. Každý jedinec trpící touto chorobu by se neměl bát navštívit psychologa či psychiatra, který je specializován na obor dermatologie (kožní lékařství), jenž mu může pomoci onemocnění zvládnout.

Další komplikace pak vycházejí ze samotné léčby, především léčby kortikoidy. Kortikoidy jsou léky, které jsou velmi účinné a jsou schopny navodit ústup onemocnění. Nicméně mají i své nežádoucí účinky. Přestože jsou aplikovány na kůži, tak se mohou v určitém množství vstřebávat do krve (zejména jsou-li ošetřované plochy rozsáhlé) a působit celkově na organismus.
Mezi účinky patří zejména útlum imunitního systému, výskyt infekcí (např. plísně-mykózy), mají vliv na metabolismus tuků, cukrů, mohou způsobit rozvoj cukrovky, přibírání na váze, žaludeční a dvanácterníkové vředy, osteoporózu či šedý zákal (kataraktu) a další.

Diskuse

Další názvy: nemoc bílých skvrn, skvrnitá depigmantace

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s vitiligem

Máte zkušenost s vitiligem?

Vitiligo mě neomezuje rainia (01.06.16)

Tuto „nemoc“ mám už od hodně raného věku. Začala malou skvrnkou nad levou klíční kostí. Dnes je o mnoho větší, asi 15×30 a každý rok se o trochu rozšíří. Ale já mám svou skvrnu ráda. Jsem hodně světlý typ člověka. Moje nohy se opalují tak, že se na bílém podkladu rozsype tisíce malých světlých pih. :) Tak se barvím nazrzavo a podle své skvrny jednou najdu poklad.

Dlouholeté zkušenosti Karel Kalina (26.06.14)

Vitiligo mám sedmi let, kdy se mi rychle rozšířilo po těle, konce končetin, rozkrok, penis a šourek. Objevovaly se drobné skvrny i jinde. Ze začátku jsem skoro vůbec nemohl na sluníčko, jako reakce se objevilo zrudnutí, puchýře, praskání kůže až do krve. Musel jsem používat léky a prostředky na popáleniny. Po regeneraci kůže jsem kůži vystavil opět slunci a opět řádně ošetřil. Tímto otužováním kůže jsem přestal mít nepřiměřenou reakci. Takže od 30 let se nemusím omezova,t pouze jsem strakatý. Teď je mi 61 let.

Annie666 (09.06.14)

Vitiligo se mi projevilo v 9 letech. Měla sem skvrny plošně na obou kolenech, plus celá oblast očí a symetricky malé skvrnky v podpaží, na bocích a na nohou.

Co mi pomohlo

Na skrvrny na kolenech mi krásně pomohl právě Vitix, na ostatních částech jsem ale léčbu vynechala. Momentálně v 18 letech se mi po dlouhé době objevily nové skvrny na obličeji. Ale po cca 2 měsících užívání se zdá, že na ně Vitix asi už nefunguje.

Vyléčil jsem si vitiligo Josefek (27.09.13)

Velmi rád se podělím o moji zkušenost s vitiligem.

Asi v roce 1984 jsem odešel ze služebních důvodů (vědecká práce) na tehdejší Vysokou školu dopravní v Žilině - Vojenská fakulta. Naše fakulta bohužel přímo sousedila s žilinskou chemičkou u nádraží ČD. Asi po dvou letech jsem zjistil, že na mně exhaláty z této chemičky negativně působí (pálení tváře a očí, svrbění na nekrytých částech těla, bolesti průdušek atd.), přesto jsem v zájmu vědecké aspiranury toto vše nějak překonával. Po odchodu z fakulta do místa bydliště mi tyto příznaky do hodiny přešly (mimo dosah chemičky). Bohužel se mně časem na tváři a krku začaly objevovat bílé ohraničené skvrny, které se postupně zvětšovaly a propojovaly a problémy s alergií (kterou jsem výše již popsal) se dále zhoršovaly.

Proto jsem se rozhodl podstoupit vyšetření na alergie na kožním oddělení nemocnice v Ružomberoku. Výsledkem testů (rozbor kožního štěbu z paže levé ruky) bylo diagnostikováno vitiligo. Nepomohlo ani pokusné léčení tehdy zkoušenou mastí (myslím si, že se jmenovala Colastoderm - nevím to ale přesně).

Protože nic nepomáhalo, rozhodl jsem se odejít z fakulty (ukončit aspiranturu) a odešel jsem pracovat do Olomouce. Zde mně problémy s alergií vcelku přešly (i když jsem stále alergický na prach, různé chemikálie atd.). Ale důležité je, že mně asi po půl roce pobytu v Olomouci zmizely projevy vitiliga. V současné době nemám žádné viditelné projevy (když se velmi opálím na tváři, tak mám pouze u levé části brady mírně světlejší flek o velikosti dvoukoruny, ale při normálním opálení to je neznatelné).

Léčba

Nepodařilo se vitiligo léčit ani specialistům kožního oddělení v Ružomberoku.

Co mi pomohlo

Odešel z prostředí, kde byly chemické látky způsobující moji alergii a snažím se vyhýbat agresivním látkám, které mně tuto alergii působí (čpavek, SAVO, laky na nehty, organická lepidla atd.). Možné je také to, že jsem odchodem z fakulty neměl takový psychický stres (i když jsem přišel do nového zaměstnání - voják z povolání - kde občas také psychický stres byl).

Takže doporučuji lidem mající podobné problémy (zejména viditelné vitiligo) maximálně se vyvarovat styku s agresivními látkami (jak jsem již psal - látky obsahující čpavek, chlór atd. - to znamená čistící prostředky typu SAVO a jiné prostředky chemického původu), na a možné se nestresovat a být v psychické pohodě.

Pigmentace po čtyřkombinaci Anna K. (07.10.12)

Dcera 12 let - bílé skvrny na kolenech, nose, víčkách.

Léčba

Krémy, masti (kožní lékař), Vitix, pakmínové kapky a krém - bez účinku.

Co mi pomohlo

Od března 2012 dcera užívá 4 kombinaci - vitamín C, betakaroten, kyselina listová a hlavně CORDYCEPS - housenice čínská. Jsou to pastilky, které posilují imunitu a poradila mi je masérka, u které jsem byla se zády. Nebyly úplně levné (3 měsíční balení cca 1000,– Kč), ale já do dcery už nalila tolik peněz, že jsem to prostě musela zkusit. Navíc jsme byli v létě u moře (mazala se 30 faktorem). Teď v září na kontrole se kožní nestačila divit - tvoří se nové hnědé skvrnky a slévají se do větších! Začíná to na místech, kde se vitiligo objevilo jako první a pomalu (po tečkách) hnědnou i „mladší“ místa. Nejsem žádný dealer, jsem normální matka, která je šťastná za dceru. Zkuste a dejte vědět. Přeji trpělivost a úspěchy !

Vitiligo a krém s ochranným faktorem kacminka (13.09.11)

Ahoj,

je mi 21 a mám vitiligo odmala a už po celém těle téměř, nikdy jsem se s tím neléčila a myslím, že když je po ruce krém s UV 50, tak není nikdy problém ani u moře. Jak tady radí slečna, ať si to necháte spálit, tak je to asi nejlepší cesta k rakovině kůže, takže moc nedoporučuji. Nedělejte si s tím hlavu, je nás jen asi 1 procento populace.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o vitiligu