Vysoký cholesterol

Přidat zkušenost

Vysoký cholesterol léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Metabolická onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Příznaky vysokého cholesterol

Popis vysokého cholesterolu

Každému je jasné, že pojem zvýšený či vysoký cholesterol znamená, že by toho cholesterolu správně mělo být méně. Většina také ví, že onen cholesterol se vyskytuje a měří v krvi. Co to ale cholesterol je, jakou má funkci, a hraje-li jednoznačně špatnou roli v našem těle.. zde už možná leckdo tápe. Není se co divit. V reklamách je cholesterol představován pouze jako zlo, které se musí snižovat, ne-li jako jed, kterým je naše tělo otravováno.

Pravda je ale jiná. Bez cholesterolu bychom si nepostavili jedinou buňku v těle, nevytvořili vitamin D, žlučové kyseliny, nevyprodukovali steroidní hormony (testosteron, estrogen..)..

Na druhou stranu, cholesterol se ukládá do stěny cév, stěna tím přestává být pružná, dojde k zúžení vnitřního průměru (zde se může snadněji zachytit tromb = krevní sraženina), nastává riziko, že orgán zásobený krví přitékající z této „ucpané“ cévy, nebude dostatečně prokrvený, a nedostatek kyslíku způsobí jeho odumření (princip infarktu myokardu – část srdce, která je špatně zásobená krví, nemá dostatek kyslíku, odumírá, srdce špatně pracuje).

Z toho tedy vyplývá, že v těle je potřeba nějaké určité množství cholesterolu. Za toto ideální množství se počítá hodnota celkového cholesterolu nižší než 5,2 mmol/l. Nad 6,2 mmol/l hovoříme již o vysokém cholesterolu znamenající výrazné riziko pro vznik ischemické choroby srdeční (ischémický = nedostatečně prokrvený, tedy stav, kdy cévy nepřivádějí srdci takové množství okysličené krve, jaké pro svoji správnou činnost vyžaduje).

Hodnota celkového cholesterolu však není jediná ani ta nejpodstatnější.
Mnohem více o stavu pacienta vypovídá hodnota vzniklá poměrem HDL a celkového cholesterolu – HDL / celkový = více než 20% ideálně.

HDL je látka tradičně označovaná jako „hodný“ cholesterol (oproti LDL = „zlý“ cholesterol). Toto označení je však poněkud zavádějící, neboť mnozí se pak domnívají, že z některé potravy lze přijímat ten hodný a z jiné zlý. Cholesterol jako takový je pouze jeden. Do těla se jednak dostává potravou, jednak ho tělo samo vyrábí (hlavně v játrech). Cholesterol zlý a dobrý se však neodlišuje místem vzniku, nýbrž přenašečem, jež se ho ujme. V těle nám totiž cholesterol koluje na různých nosičích (lipoproteinech). Jedny nosiče jsou převážně tukové – LDL (low density lipoprotein) – ty s navázaným cholesterolem putují do okrajových tkání, kde může cholesterol negativně působit na cévní stěnu. Naproti tomu nosič HDL (high density lipoprotein) má velký podíl proteinů a odnáší přebytečný cholesterol z cév do jater.

Ideální hodnoty cholesterolu z vyšetření krve by tedy měly být:

celkový: pod 5,2 (nad 6,2 vysoké riziko);u dětí: pod 4,4 (nad 5,5 vysoké riziko)

HDL chol :nad 1,4 (pod 0,9 vysoké riziko);u dětí: nad 1 (pod 0,9 vysoké riziko)

LDL chol :pod 3,4 (nad 4,1 vysoké riziko);u dětí: pod 2,6 (nad 3,1 vysoké riziko)

Rizikové faktory vysokeého choesterolu

Rizikovými faktory pro vysoký cholesterol je v různém poměru dědičnost a vnější faktory.

Je prokázaná i familiární hypercholesterolémie, což je autozomálně dominantně přenášené onemocnění (dostane-li dítě od jednoho rodiče nemocnou sadu genů, onemocní). O zbylých onemocněních vysokým cholesterolem lze polemizovat, do jaké míry bylo dědičné a do jaké ovlivněno životním stylem (který mnohdy bývá také tzv. sociálně dědičný.. - tradice).

Dosud byla řeč o tzv. primárním vysokém cholesterolu. Vysoký cholesterol je však někdy naměřen jako důsledek nějakého jiného primárního onemocnění (nejčastěji onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy..)

Prevence vysokého cholesterou

Ze dvou hlavních rizikových faktorů – dědičnost a životospráva – můžeme (prozatím) upravit pouze jeden. Tedy prevencí je dodržování zásad zdravého životního stylu. „Bohužel“ vysoký cholesterol nebolí, a tak mnoho pacientů bere doporučení zkvalitnění životosprávy jen jako takové dobré rady od lékaře do života. (Jako když sousedka poradí vitamin C při chřipce.. ), což se jim často vymstí.

Dobré rady pro prevenci vysokého cholesterolu, tedy vzniku aterosklerózy, tedy vysokého rizika ischemické choroby srdeční, tedy..

 • hlídat si váhu, nechat si navrhnout vhodnou dietu v případě obezity
 • hlídat si příjem tuků (měly by představovat maximálně 30% celkové energie)
  • z přijímaných tuků dávat větší prostor rostlinným a rybím
 • nepřekračovat příjem cholesterolu 200 mg/den
 • přijímat vyšší množství vlákniny (30 g/den)
 • více konzumovat ovoce a zeleninu (vláknina, antioxidanty)
 • snížit příjem alkoholu či ho zcela vyloučit
 • častěji zařazovat ryby a nízkotučné mléčné výrobky
 • omezit příjem soli na 6 g/den

Příznaky a projevy vysokého cholesterolu

Velký problém vysokého cholesterolu je ten, že se neprojevuje. Vysoký cholesterol je spíš hodnota než nemoc. Toto číslo nás však může informovat o zvýšeném riziku vzniku ICHS (ischemické choroby srdeční – Angina pectoris, srdeční infarkt – nejčastější příčina úmrtí u nás). Proto by objevení zvýšené hodnoty mělo posloužit nikoli k vyděšení pacienta, nýbrž jako užitečná informace o riziku, na které tak lze reagovat a snažit se ho snižovat.

Nemoc vysoký cholesterol se tedy projevuje zvýšenou hodnotou cholesterolu v krvi. Nejnebezpečnější následek vyššího množství cholesterolu je jeho ukládání do cév - ateroskleróza.

Jedna z forem vysokého cholesterolu je zcela dědičná. Potomci, kteří dostanou špatnou výbavu, která vede k jistému onemocnění vysokým cholesterolem, ji mohou dostat buď od jednoho rodiče nebo od obou. V obou případech onemocní (neboť se jedná o chorobu dominantní). Nicméně potomci, kteří dostali obě výbavy špatné jsou těžce postiženi již od dětství. Ischemická choroba srdeční se u nich projevuje v útlém dětství a většina z nich umírá do 20 let (na infarkt). Vnějším znakem takto postižených je tvorba kožních a šlachových xantomů (boule např. na kloubech ruky).

Oproti tomu pacienti s postiženou alelou (špatnou výbavou) pouze od jednoho z rodičů, nemusejí mít žádné viditelné příznaky po dlouhá léta.

Léčba vysokého cholesterolu

Léčba nemoci se vzhledem k tomu, že jejím hlavním rizikem je vznik kardiovaskulárního onemocnění (onemocnění srdce a cév), zaměřuje na všechny rizikové faktory pro toho onemocnění. Tedy nemedikamentózní léčba spočívá ve změně životního stylu (viz prevence nemoci):

 • kouření snižuje množství „hodného“ HDL - cholesterolu, proto je doporučováno kouření zanechat
 • obezita taktéž zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob
 • zdravá výživa zaměřená na snížený příjem cholesterolu
 • pohybová aktivita – (ideální je aktivita, kdy se tepová frekvence pohybuje v rozmezí 60 – 75% maximální tepové frekvence – ta se vypočítá jako 220 - věk)
 • úprava krevního tlaku – vysoký tlak nahrává onemocněním srdce a cév

Z farmakoterapie se na snižování cholesterolu užívají statiny (lovastatin, pravastatin, simvastatin, fluvastatin, atorvastain), pryskyřice (cholestyramin, colestipol).

Jak si mohu pomoci sám

.. nejlépe dodržováním doporučeních týkajících se životosprávy. Vhodné je přemýšlet o zdravé stravě i při volení způsobu přípravy potravy - omezovat smažení a pečení, dát přednost vaření, vaření v páře, dušení. Dále existují seznamy látek a potraviny s prokázaným účinkem na snížení hladiny cholesterolu v krvi:

 • stanoly a steroly
 • vláknina
 • nenasycené mastné kyseliny
 • lecitin
 • artyčok, cibule, citrusy, česnek, fazole, houby, jablka, len (lněný chléb), mandle, oves, ryby (losos, tuňák, sardinky, sleď), rýže, červené víno, vlašské ořechy

Komplikace vysokeého cholesterolu


Komplikací vysokého cholesterolu je ateroskleróza, jejíž riziko zvyšuje.

Diskuse

Další názvy: hypercholesterolémie, zvýšený cholesterol, familiární hypercholesterolémie

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s vysokým cholesterole

Máte zkušenost s vysokým cholesterole?

Vysoký cholesterol ve 26 letech JmenujiSePetra (16.04.18)

Vysoký cholesterol mi zjistili náhodou na preventivní prohlídce v zaměstnání, bylo mi 26 let.

Léčba

Pomohla mi jenom úprava stravy a pohyb, léky mi, při relativně nízkém věku, doktorka nechtěla dát, za což jí děkuji.

Začala jsem mírně cvičit, každý den ráno zhruba 20-30 minut domácí svižnější posilování s vlastním tělem. Hlavně jsem však začala držet bez cukernou dietu. Celkem drastickou „keto“ dietu, ale jenom omezením cukrů a sacharidů, žádné koktejly. Naopak jsem jedla hodně tuků, živočišné i rostlinné, mírně bílkovin, zelenou zeleninu a opravdu žádné sacharidy (jsou i v zelenině, člověk si to musí opravdu hlídat). Po dvou měsících se mi cholesterol naprosto srovnal, klesl mi i vysoký tlak.

Co mi pomohlo

Tvrdá dieta bez sacharidů, paradoxně vysoko tučná.

Jíme proto, abychom žili aldebaranaraja (02.06.17)

Jsem žena 46 let, mám dědičně vysoký cholesterol, jsem také celiačka, a i přes jídelníček, který dodržuji a jím střídmě, mám cholesterol vysoký. Pouze v období kdy jsem jedla pouze raw stravu mě cholesterol z 9 klesl na 4,2. Vzhledem k celkové únavě bolesti kostí, břicha a celého těla uvažuji znovu o přechodu na tuto stravu, tenkrát jsem to vydržela zhruba rok a pak jsem se vrátila znovu k vařené stravě. Prášky na cholesterol se živit nechci prý mají
zase jiné neblahé účinky v organismu.

Co mi pomohlo

Mě pomáhá jen a pouze výrazná změna jídelníčku.. přechod na raw stravu, cítím se pak skvěle, ale vydržte to :)

Vysoký cholesterol při onemocnění štítné žlázy Kochova K. (07.03.12)

Dobrý den,

jsem žena, 50let a od 48 let jsem si nechala pravidelně měřit cholesterol. Vždy byl zvýšený. Oba. To mě nějak ještě nevyděsilo a po pravdě nezaskočilo. Můj otec měl velice vysoký, nízký tlak a byl léčen roky a stejně zemřel v 54letech na ulici na infarkt. Nyní - cca 1,5 roku zpět mám hodnoty stále různé, ale v posledních měsících jen vyšší a vyšší (oba) i přes užívání léků. Mám strach. Před 1,5 rokem jsem měla nějakou infekci. Poté mi bylo stále ne dobře. Byla léčená antibiotiky. Když jsem si stále poté stěžovala na únavu, pobolívání v krku, opět jsem šla na krev. A překvapení bylo tu. Měla jsem zánět štítné žlázy. Tehdy mi lékař řekl, že to s cholesterolem a prodělanou infekcí nemá nic společného. Tak byla léčená. Hodnoty se zlepšily. Ale cholesterol ne.

Poté se zánět vyléčil. Žláza fungovala. Cholesterol rostl. Ale po dalším odběru jsem opět měla hodnoty žlázy jiné, nízkou funkci. Tak to bylo několik měsíců. Stále jiné hodnoty a cholesterol také, ale ne lepší. Tak mám dnes nějaké léky na žlázu a zvýšenou dávku léků na cholesterol s tím, že to mám dědičné, a tak se s tím nedá nic moc dělat. Tedy přežívám ve strachu, že se blíží můj konec. Při sebemenší námaze se potím, v noci také a krevní tlak mám (jak můj otec) velice nízký, občas zase vysoký.

Jím střídmě, přesto přibývám v posledních měsících na váze, dieta mi prý je na nic, jsem hrozně unavená a mám nepopsatelný strach. Hledala jsem pomoc na netu, všude možné, ale nic. Chtěla jsem místo chemie, homeopatii, ale zatím jsem nic nenašla. Navíc lékař mi s úsměvem říká, že to jsou vyhozené peníze. Prostě nemohu nic dělat.

Léčba

Fluvastatin-Actavis

Co mi pomohlo

Dosud jsem žádné zlepšení neměla.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.