Zánět nervu

Přidat zkušenost

Zánět nervu léčí Neurologie a patří mezi Onemocnění nervového systému

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Covid, měli jste? 28.7.22 22:38  Borrealis 71
Horší průběh covidu, možné příčiny 1.8.22 12:20  misojogi 14
Jak nyní funguje izolace / karanténa kvůli Covidu? 19.7.22 21:42  lucad77 4
Zdravotní stav po covid očkování 22.7.22 15:23  Esmera02 33
Parosmie - zkreslené smysly po covidu 1.8.22 12:17  misojogi 53
Nadávají mi kvůli covidu a smějí se mi 2.8.22 18:12  Uslava 163

DISKUSE, Popis, Prevence, Léčba

Popis zánětu nervu

Neuritida je běžnou nervovou poruchou, která vzniká drážděním nervu.

Pokud se neuritis přenese na více nervů, říká se tomuto nemocnění polyneuritis. Tento patologický nález ruší normální působení na tkáň, kterou postižený nerv inervuje. Tato nemoc postihuje periferní nervy.

Přítomnost neuritidy může být způsobena mnoha faktory. Nejčastěji je to přítomnost toxických látek, což může být důsledkem různých nesprávných dietních opatření, podvýživou, špatnými životními návyky, přepracováním, či metabolickou poruchou. Chronická acidóza (překyselení, nízké pH) krve a jiných tělních tekutin, vzniklá působením toxinů a působí nepříznivě na strukturu nervové tkáně.

Příčinou však může být i zranění nebo dlouhodobý útlak nervového kmene.

Zánět nervu se také často vyskytuje jako doprovodné onemocnění tuberkulózy, difterie, tetanu, lepry či cukrovky (diabetes mellitus).

Způsobit ho mohou i různé otravy insekticidy, rtutí, olovem, arzenem i alkoholem.

Známé jsou také autoimunitní choroby, které napadají vlastní periferní systém, jako systémový lupus erythematosus nebo idiopatická periferní neuropatie. Nejčastěji bývají zánětem postiženy tyto nervy: trojklanný (trigeminus) zrakový (optický), vestibulární a sedací (ischiadicus).

Zánět trojklaného nervu


Toto onemocnění má alternativní název tic douloreux a je příčinou úporných bolestí v obličejové části.

Nervus trigeminus senzitivně inervuje obličej, ústa, nos i zuby a přenáší vjemy jako teplo, chlad, dotyk a bolest. Jeho motorickou funkcí jsou žvýkací pohyby čelistí.

Příčinou onemocnění může být delší vystavení větru a chladu nebo tlak žil při vstupu trojklaného nervu do mozku.

Může mít také souvislost např. s migrénami nebo poúrazovými stavy obličeje a hlavy.

Bolesti se zhoršují při ochlazení a po fyzické zátěži, či stresu. Lidé se zánětem trigeminu jsou podráždění, mají často žízeň, napětí v břiše a úporné bolesti obličeje.

Zánět může postihnout jednu, dvě nebo všechny tři větve trigeminu a podle toho se bolest lokalizuje do různých částí obličeje. Většinou je bolest pulzující, krátkodobá, intenzivní a opakující se.

Prevence zánětu trojklaného nervu


Jako prevence vzniku zánětu trigeminu slouží vyvarování se vystavení průvanu a dlouhému pobytu v chladu.

Zánět zrakového nervu


Optická neuritis, často nazývaná jako retrobulbární neuritida, postihuje optický nerv, což je svazek vláken uložený v oku, který přenáší zrakové vjemy do zrakového centra, které je uloženo v mozkové kůře.

Mezi symptomy zánětu zrakového nervu patří bolest při pohybu okem a přítomná může být i dočasná ztráta vidění, a to buď absolutní, nebo částečná. Občas se objevuje také zamlžené vidění nebo ztráta barevného vidění.

Optická neuritida bývá nejčastěji způsobena vniknutím virové infekce nebo se mnohdy vyskytuje jako jedna z komplikací roztroušené sklerózy (až u 50%).

Výjimečně se objevuje po otřesu mozku nebo po úrazech v oblasti míchy.

Zánik zrakových funkcí je většinou způsoben otokem nebo poškozením myelinové pochvy na povrchu zrakového nervu. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje ve věku kolem 30 let a daleko více bývají postiženy ženy.

Komplikace zánětu zrakového nervu


Nejzávažnější komplikací zánětu zrakového nervu je absolutní ztráta zraku. Většinou se však vyskytují různé stupně zrakové nedostatečnosti.

Léčba zánětu zrakového nervu


Ve většině případů se vizuální funkce obnoví do deseti týdnů. Součástí léčby je nitrožilní podávání kortikosteroidů, které urychlí léčbu. V případě, že je zánět zrakového nervu komplikací roztroušené sklerózy, doporučuje se léčba imunosupresivy.

Vestibulární neuritida


Zánět vestibulárního nervu je většinou příčinou infekčního nebo cévního onemocnění.

Způsobit ho mohou i určitá farmaka nebo intoxikace cizorodými látkami.

Původci jsou herpetické viry, adenoviry, viry chřipky A, B, vir spálniček nebo příušnic a další.

Tato porucha se většinou objevuje u starších lidí, kteří mají větší sklony ke kardiovaskulárním nemocněním. Charakteristickými symptomy jsou náhlá závrať a zvracení, které se zhoršují při pohybu těla i hlavy.

Většinou příznaky odezní během několika dní, ale mohou přetrvávat různé iluze pohybu, např. pocit naklonění zorného pole, padání těla vzhledem k základní poloze a jiné. Tyto příznaky většinou mizí během 2- 3. týdnů, kdy dojde k vestibulární kompenzaci.

Léčba vestibulární neuritidy


Vhodné jsou přípravky, které zlepšují vestibulární funkci. Proto by se neměla požívat žádná sedativa ani uklidňující léky, ty totiž zpomalují vestibulární kompenzaci.

Zánět sedacího nervu


Tomuto onemocnění se lidově říká ischias.

Příčinou vzniku může být například prudké otočení, výhřez meziobratlové ploténky, degenerativní změna páteřních struktur, fyzické přetěžování svalů, či napětí svalstva v důsledku vnitřního napětí.

Odpovědí na podráždění sedacího nervu jsou prudké bolesti, které mohou vystřelovat ze zad po vnější straně stehna a nohy až do chodidla. Zhoršení bývá při předklonu, kašli či kýchnutí.

Léčba zánětu sedacího nervu


Doporučuje se klid na lůžku, nejlépe s tvrdou matrací a užívání léků.

Kromě toho Vám lékař může předepsat trakce bederní páteře, zábaly (studená na výrazné bolesti, teplé na dlouhodobé mírnější bolesti), vířivou vanu nebo střiky.

Regeneraci nervu urychlí také pulsní magnetoterapie. V případě, že žádná z těchto terapií nezabere, je nutno přistoupit k operaci.

Alkoholová neuritida


Toto onemocnění se objevuje nejčastěji u lidí, kteří pijí nadměrné množství piva.

Prvními z příznaků jsou snížená citlivost a křeče na nohou a později i na rukou.

Časté jsou pocity brnění, ztuhnutí či pálení.

Dalšími symptomy jsou svalová slabost a brzká únava, projevující se kohoutí chůzí a nekoordinovanými pohyby.

Kůže se stává suchou a hladkou, nehty lámavé a vlasy tenké a řídké. Svaly v okolí kyčelního a kolenního kloubu se zkracují, takže kost stehenní a bérec jsou v pokrčení a noha v kotníku přepadává dopředu, což působí již zmíněné potíže s chůzí.

Postup nemoci může dokonce postiženého upoutat na lůžko a způsobit degenerativní mentální změny, ztrátu paměti a zvýšené emoce.

Léčba alkoholové neuritidy


Nemocný je uložen na lůžko a podává se mu podkožně lék strychnin. Nutné je polohování pacienta tak, aby nedošlo ke vzniku kontraktur. Léčebný efekt může mít i jemná masáž.

Prevence neuritidy (obecně)

Všechny vitamíny skupiny B jsou prospěšné jako prevence i léčba zánětu nervu. Především vitamíny B1, B2, B6, B12 a kyselina pantotenová mohou zmírnit bolest a slabost, a to už za 1 hodinu od jejich podání.

Výjimečné preventivní účinky byly objeveny u sojového mléka, ječmene, mrkve a špenátu.

Léčba neuritidy (obecně)

Nejlepší léčbou je zajištění optimální stravy, doplněné o vitamíny. Důraz by měl být kladen především na celozrnné výrobky, hnědou rýži, ořechy, mléko, domácí sýr. Samozřejmostí by měl být dostatek ovoce a zeleniny (slunečnicová semínka, dýně).

Diskuse

Další názvy: neuritida, neuritis, polyneuritida, polyneuritis, zánět trojklaného nervu, zánět zrakového nervu, zánět sedacího nervu, vestibulární neuritida, alkoholová neuritida

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem nervu

Máte zkušenost s zánětem nervu?

Trojklanny nerv prosím o pomoc v lecbe 1974Ali (17.02.22)

Dobrý den po operaci zubu vrtání tahání došli nejspíš k poranění nebo zanetu trojklanneho nervu.
Mám bolesti dásní skubave bolest pod okem spanku ucha a bolest vydtrluje až do krku…
Bolesti šílené (((
Prosí můžete mi poradit jak léčit dát mi na paní kontakt která léčil manžela bylinami ??
Velice Vám dekuji

Výhřez disku L5,S1 a zánět sedacího nervu ajka100 (08.11.14)

Je to víc než rok, kdy po půlroční bolesti bederní páteře a brnění nohou jsem zkolabovala, plotny vyhozené, půlka zadku jak v ohni,prsty pravé nohy ztuhlé, bolestivé, noha pálila od stehna přes lýtko do prstů. Kdo nepoznal, neuvěří. Nešlo nic, ani ležet, ani chodit, sezení ani 5 minut u oběda. Kapačky, veškeré léky, tramaly jsem odmítla a ze špitálu utekla.

20 dní jsem prochodila, spíš protahala nohu v noci po bytě, při šíleném pálení sprchovala ledovou vodou, protože byl červenec, tak přes den taky z hadice. Belhala jsem se, napadala na nohu, jakýkoli nerovný povrch hrůza. Na špičku jsem se nepostavila, stabilita žádná, noha slabá. Jediné, čím jsem si vyplňovala čas, bylo v kleče na všech čtyřech pomalé pletí záhonků. Mám silnou zahradní podložku, tak jsem přes bolest aspoň něco dělala. Jinak jsem nemohla nic. Noci jsem prochodila a až 20. dne jsem se 3 hodiny vyspala.

Léčba

Mám vynikajícího fyzioterapeuta, který mě moc pomohl - masáže, akupresuru, baňky a hlavně cvičení. Znám víc než 50 cviků na bederku, koupila jsem si pružná lana dle dr. Smíška, tzv. SM systém, a začala cvičit denodenně ddvoufázově - ráno a hodinu, večer hodinu. Nejhorší bolesti přešly do 2 měsíců, ale noha stále slabá, kulahala jsem. Celou dobu jsem neseděla, krom auta, kdy mě vezl syn na masáže. Jídlo ve stoje. Po půl roce cvičení a rehabek výrazné zlepšení - stabilita nohy lepší, stoupla jsem na špičku. Počátkem ledna jsem vylezla na rozhlednu u Jeseníku, převýšení 400m na 3,5 km. Frajerství. Cesta dolů peklo. Ale nevzdala jsem to a cvičila dál. Na jaře už první vycházky do okolí, do lesa, později na hory, hřebenovky přes Jeseníky,v létě Krkonoše od východu na západ za 3 dny, horskou koloběžku, přemostění na laně přes údolí 220 metrů. Stoj o rukou, hvězdu. Svůj cíl a zárověň sen se mi splnil. Po roce jsem teprve nastoupila do práce, cvičím dodnes, přidala jsem jógu, tibeťany. Dva prsty mi zůstaly ještě ztuhlé - myslím, že to ještě dám, ale zádové svalstvo, stehna, lýtka, paže, břicho a hrudník jsem posílila. Nohu nemám vyhublou, ale stejnou jak před nemocí. Doktoři mluví o malém zázraku, ale já vím své. Poslouchejte své tělo, nic neuspěchejte, cvičte speciální cviky, nelitujte se a zatněte zuby. Hlavně se necpěte práškama. Držím vám všem palce. Je mi 57 let a dala jsem to, tak to dáte taky.

Co mi pomohlo

cvičení - SM systém, rehabilitace
nevzdávat to

Bylinky na trojklanný nerv Greneia (08.06.12)

Dobrý den, budu mluvit o manželovi, který měl přesně tento problém a měl s ním problém několik let. Původně se živil jako řidič, současně byl zdravotníkem a záněty trojklanného nervu se mu objevovaly častěji a častěji. Stěžoval si na bolest tváře, vystřelování bolesti do ucha a měl viditelně nateklou tvář. Bolestivý zánět se mu objevoval velmi často - v jednom měsíci měl po sečtení klid jen snad 14 dní. Zbylé dny doslova protrpěl.

Léčba

Když byl doma, bral si petku s teplou vodou - říkal, že na to pomáhá suché teplo a aby neměl bolesti, bral Ibubrofen, dnes je to Ibalgin, ale co jsem po ty léta viděla, že by se to lepšilo, to ne.Bylo to stejné, léky jen problém utišily. Byl i u lékaře, několikrát a pak to vzdal, protože řekl, že je to ztráta času, pravdou je, že mu také nepomohl, zkoušel brát od něj různé léky, mezi nimi i antiepileptika a já nevím co ještě a oba jsme naznali, že to opravdu k ničemu nevede.

Co mi pomohlo

V té době jsem začala spolupráci s českými bylinnými produkty a ani já sama nevěděla, že by mohly pomoci, ale když jsme tak jeli v autě a stěžoval si opět na bolest, tak jsem ho přesvědčila, aby si doma zkusil namazat tvář gelem, protože vnitřně nechtěl nic užívat. Jako zdravotník měl důvěru jen v léky (paradoxně, i když mu nepomáhaly). Nicméně doma si tvář bylinným gelem namazal, namazal si i vnitřek dutiny ústní, kde ho to bolelo, čili dáseň a bolestivou stranu. Chvíli se nic nedělo, ale asi za půl hodiny mi říká, že to asi polevuje, to mě nakoplo, abych ho přesvědčila, aby si vzal na lžíci, která je rovněž stejného složení, ale na vnitřní užívání a podle zkušeností vím, že pomáhá na vnitřní záněty. Pomohlo, takhle to užíval tři dny a měl po problému!

Přestal užívat a po týdnu se zánět vrátil. Možná si teď říkáte, že to bylo k ničemu, nebylo, zánět nebyl tak bolestivý, ale nemocný člověk ví, co mu pomohlo běhěm chvíle. Sáhl mi opět na tyto dva produkty a druhý den měl po problému. Pak měsíc nic, žádná bolest, pak opět zopakování a do druhého dne po bolesti. No a dnes je to přes pět let, od té doby tento problém neměl a pomáhám takhle dalším lidem, aby se konečně tohoto problému také zbavili.

zánět sedacího nervu ko.mik (13.01.10)

Před rokem jsem prodělala zánět sedacího nervu.

Začalo to bolestí v zádech (klasická lumbalgie), avšak po týdnu mě neudržela noha, kroutilo se chodidlo, bolesti propagovaly od beder až do chodidla. V lýtku jsem měla pocit „ohňostroje“. Strašná bolest. Bolest i „nefunkčnost“ nervu mne upoutaly na lůžko. Nerv byl utlačován, ještě se rozpoutal jeho zánět - bolest k nevydržení.

Nejprve jsem byla denně vozena na infúzen do nemocnice (10 dávek), pak jsem měla tbl. Aescin (na splasknutí opuchlého nervu - výborné), opiáty na utišení bolesti - stejně to bolelo. Mohla jsem jen ležet, s nohou nahoře. Psychicky vyčerpaná. Na CT se prokázal výrůstek na páteři a současně též výhřez meziobratlové ploténky (L5 S1).

Byl mi proveden hloubkový obstřik (přímo do mozkomíšního kanálu). Po 6 týdnech jsem dokázala začít chodit, ale jen s holemi - nerv nepracoval jak by měl, bez holí jsem šla k zemi. Bolest sice přetrvávala, ale byla „snesitelná“. Měla jsem ztuhlý též křížovokyčelní kloub. To způsobovalo bolesti v kyčli.

Vyzkoušela jsem i akupunkturu - 10 sezení. Nakonec jsem to přestála bez operace, které jsem byla již opravdu velmi blízko. Dlouho (určitě půl roku) jsem napadala na nohu, která byla postižena zánětem sedacího nervu. Dodnes přetrvávají potíže - křeče do nohy, nikoli ale svalové, ale asi jakési nervové - nevím co to přesně je. Ale vedu normální život a cvičím atd. Všem, kdo mají obdobné potíže vzkazuji: vydržte, ono opravdu za cca 6 týdnů se to často konzervativní léčbou upraví, ač se tomu zpočátku nechce věřit.

Nicméně hodně jsem se ukáznila - shodila celou pětinu své původní hmotnosti (tj. na normální váhu), cvičím - posiluji břišní svaly, předměty zvedám opatrně - se staženými svaly břišními i hýžďovými. To ukáznění ale vůbec nebylo těžké. Hrozba, že by se mi někdy mohla vrátit ta příšerná bolest, je dostačující. Tak tolik má zkušenost. Držím palce podobně postiženým.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.