Zánět průdušek

Přidat zkušenost

Zánět průdušek léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Onemocnění dolních cest dýchacích

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Covid, měli jste? 28.7.22 22:38  Borrealis 71
Horší průběh covidu, možné příčiny 1.8.22 12:20  misojogi 14
Jak nyní funguje izolace / karanténa kvůli Covidu? 19.7.22 21:42  lucad77 4
Zdravotní stav po covid očkování 22.7.22 15:23  Esmera02 33
Parosmie - zkreslené smysly po covidu 1.8.22 12:17  misojogi 53
Nadávají mi kvůli covidu a smějí se mi 2.8.22 18:12  Uslava 163

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Příznaky, Léčba, Prevence, Pomoc, Komplikace

Popis zánětu průdušek

Bronchitida je chronický nebo akutní zánět výstelky dýchacích cest v plicích. Každá z těchto dvou typů má zcela odlišné důvody, příčiny i léčbu.

Akutní bronchitida může být způsobena viry či bakteriemi a do deseti dnů běžně mizí.

Naopak chronická bronchitida probíhá dlouhodobě nebo se často vrací. Nejčastějším důvodem bývá kouření, prach a znečištěné ovzduší.

Bronchitida patří k nejčastějším onemocněním dýchací soustavy, chronickým typem bronchitidy trpí až každý pátý obyvatel České republiky.

Příčina a rizikové faktory zánětu průdušek

Akutní bronchitida bývá nejčastěji způsobena viry (např. adenoviry) nebo bakteriemi (např. streptokok).

Více ohroženými skupinami jsou starší lidé, děti a lidé trpící srdeční chorobou a astmatem.

Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest. Nejčastěji ji zaviní kouření cigaret. Podpořit její vznik může také prašné prostředí v práci nebo nezdravé ovzduší například ve velkoměstech.

Rizikovým faktorem pro toto onemocnění však není kouření dýmky.

Příznaky a projevy zánětu průdušek

Akutní bronchitidu poznáme podle dráždivého kašle a bolestí za hrudní kostí.

Většinou začíná jako běžné nachlazení nebo chřipka se škrábáním v krku. Posléze se přidá suchý kašel, který se v průběhu nemoci mění na vlhký. Pacient vykašlává žlutězeleně zbarvený chrchel.

Akutní bronchitida je často je doprovázena teplotou, únavou, celkovou slabostí a bolestí hlavy. Někdy se mohou dostavit dýchací obtíže.

Akutní bronchitida může v ojedinělých případech přejít i v chronickou bronchitidu.

Chronická bronchitida se projevuje trvalým kašlem s vykašláváním žlutého až zeleného hlenu alespoň tři měsíce v roce dva roky za sebou. Často bývá považována za běžný kuřácký kašel, ale může vést k vážným komplikacím jako je CHOPN = chronická obstrukční plicní nemoc.

CHOPN může vést k vážným potížím až k invaliditě. Přidává se zadýchávání, které později může přetrvávat i během klidu a nečinnosti.

Protože CHOPN průtok plícemi zhoršuje, dochází k selhávání pravé srdeční komory. Dalšími příznaky jsou otoky nohou, zvětšení jater a cyanóza (namodralá kůže a sliznice) způsobená snížením kyslíku v krvi. Dochází k viditelnému hubnutí a celkové zchátralosti těla.

Léčba zánětu průdušek

Akutní zánět průdušek se léčí klidem a odpočinkem v posteli. Lékař vám doporučí, abyste pili dostatečné množství tekutin a hlavně nekouřili!

Samozřejmě s vámi nejdříve probere váš zdravotní stav. Bude ho zajímat, jestli kouříte, jak dlouho kašlete a jestli něco vykašláváte. Dále, zda-li vás trápí bolesti hlavy a svalů, teplota a problémy s dýcháním. Určitě vás vyšetří fonendoskopem (lékařský nástroj k vyšetřování poslechem), aby zkontroloval vaše dýchání.

Bude vám také proveden rozbor hlenu, aby se zjistil viník nemoci - virus nebo bakterie. V případě, že nemoc není zaviněna bakteriemi, antibiotika se samozřejmě nepoužívají.

Teplota se léčí běžně dostupnými léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou nebo paracetamol.

V prvním stádiu suchého kašle budete používat antitusika, ve druhém stádiu na odkašlávání naopak budete používat expektorancia.
Nemoc běžně odezní do 10-11 dnů.

Pokud přijdete k lékaři s chronickým zánětem průdušek, bude ho také nejdříve zajímat vaše osobní anamnéza. Zeptá se vás na nemoci v rodině, užívání léků a kouření. Důležitým vodítkem pro správnou diagnózu bude doba vašeho chronického kašle a barva vašeho vykašlávaného hlenu. Dále je důležité říct, zda-li netrpíte dušností při námaze a otoky nohou.

Prvním vyšetřením bude poslech fonendoskopem. Pozorně poslechne vaše dýchání na zádech a hrudi.

Určitě budete posláni na rentgenový snímek vašich plic.

Dalším prováděním vyšetřením je spirometrie pro vyloučení CHOPN, což je test měřící různé parametry funkce vašich plic. Test probíhá tak, že si zacpete nos (aby neutíkal vzduch), dáte si do pusy náhubek spojený s trubičkou, která je připojena ke spirometru a vydechujete se a nadechujete podle pokynů zdravotní sestry. Spirometrii měří, jakou rychlostí proudí vzduch při výdechu a nádechu, zjišťuje také dechový objem vašich plic a další údaje. Spirometrie se poté provádí v pravidelných intervalech (např. každé 3 měsíce), tak aby lékař mohl spolehlivě zjistit, zda léčba zabírá či ne.

Samotná léčba je však složitá. Důležité je změnit nevhodné pracovní prostředí a zcela přestat kouřit! Nejspíše vám váš lékař doporučí vhodnou fyzickou aktivitu jako je svižná chůze, plavání, kolo nebo jogging.

Z léků se předepisují různé aerosoly, které pomáhají roztáhnout průdušky. Vhodné jsou inhalace dle doporučení vašeho lékaře.

Prevence zánětu průdušek

Proti akutnímu zánětu průdušek není obrany.
Riziko chronického zánětu průdušek však lze zmírnit tím, že nebudete kouřit.

Dědičné dispozice a znečištěné ovzduší, které ohrožuje nás všechny, ale neovlivníte.

Jak si mohu pomoci sám

Doporučuje se používat ionizátor a zvlhčovače v místnostech, v nichž nemocný pobývá.

Důležité je přijímat hodně tekutin v podobě bylinných čajů, polévek a obyčejné vody.

Vyhýbejte se co nejvíce hlenotvorným potravinám jako jsou mléčné výrobky, slazené ovoce, cukr a bílá mouka.

Příliš vhodné také nejsou plynotvorné potraviny jako zelí, fazole, květák a teplé pečivo.

Při bronchitidě mají nemocní často problémy s dýcháním, proto nejsou příliš vhodné potraviny, které musíte dlouho v ústech kousat.

Potravinové doplňky

Vitamín C - podporuje imunitu, doporučená denní dávka 3-10g denně v několika dávkách
Doporučuje se užívání společně s flavonoidy, což jsou přírodní protizánětlivé
antioxidanty.

Vitamín E - podporuje dýchání, hojení tkání a blokuje volné radikály, doporučená denní dávka je asi 400mg denně

Betakarotén - pomáhá regenerovat plicní tkáň, doporučená denní dávka asi 5mg denně

Z přírodních doplňků můžete zvolit

Česnek - má protizánětlivé účinky

Tymián - uvolňuje hleny

Kozinec, myrrha - jsou přírodní antibiotika

Zázvor - podporuje činnost plic

Oman pravý - pomáhá vykašlávat

Echinacea (třapatka) - bojuje s viry a bakteriemi, podporuje imunitu (200mg denně)

Ptačinec, jinan dvoulaločný a divizna - uvolňují plíce a průdušky, podporují jejich krevní oběh

Vironal - sirup z bylin působící proti virům a bakteriím, podporuje funkce plic

Droserin - krém z bylin k mazání hrudníku při infekcích, pomáhá odkašlávat

NAC (N-acetylcystein) - také pomáhá ředit hlen a omezovat počet průduškových zánětů

Čaj z mateřídoušky - pomáhá zřeďovat hlen (3 až 4 šálky denně)

Do teplé koupele nebo horké vody můžete přidat eukalyptový nebo cypřišový éterický olej. Lze ho také inhalovat anebo s ním masírovat hrudník.

Pokud už netrpíte akutními příznaky, můžete začít s lehkou zátěží v podobě cvičení. Pomůže vám to jak při regeneraci, tak proti zadýchávání. Také může pomoct jóga a nafukování balonu pro zlepšení dýchání.

Jestliže se u vás už několikrát opakoval zánět průdušek, vyhýbejte se zakouřeným místnostem a nepoužívejte aerosolové výrobky (spreje, deodoranty, laky…)

Během chřipkových epidemií omezte pobyt venku a na veřejných prostranstvích. Také vycházejte co nejméně při zhoršené kvalitě ovzduší.

Důležité je každou akutní respirační nemoc náležitě vyléčit.

Komplikace zánětu průdušek

Akutní bronchitida může přejít v chronickou formu.

Chronická bronchitida může způsobit poškození průdušek a plic, které v ojedinělých případech může způsobit srdeční selhání nebo dušnost.

Ojediněle dochází k zápalu plic.

Diskuse

Další názvy: bronchitida, bronchitis, chronický zánět průdušek, akutní zánět průdušek

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem průdušek

Máte zkušenost s zánětem průdušek?

Onemocnění průdušek Vladi 65 (20.02.20)

Začalo to nevinně, mírné pokašlávání, bez teplot, mírná celková únava, trochu bolest v zádech…další den bolesti hlavy, větší kašel, bolest na prsou, nesnesitelné kašlání hlavně v noci v leže, sucho v ústech, pocit žízně, chce to příval vzduchu… malátnost,ospalost… průdušky jsou zahleněné, musela jsem navštívit lékaře, dal mi léky na kašel ERDOMED 3× denně 1 tableta…po týdnu celkem úleva, ale chce to opravdu vyležet a odpočívat, být v teple, nedělat nic namáhavého

Bakteriální zánět průdušek helanon (20.12.17)

Začalo to jako chřipka, zimnice, vysoké horečky. Po dvou dnech se přidal kašel. Po pěti dnech stále horečky - návštěva lékaře. CRP 120, antibiotika na 7 dní, účinek pomalý. Ještě 4 dny vysoké horečky, pak pomalé zlepšování. Pak chemoterapeutika na 5 dní.

Léčba

V posteli, antibiotika a Erdomed. Vykašlávání.

Anonymos (21.05.17)

První dva dny bolest při polykání, dusivý kašel přes den i v noci, třetí den už kašel s hleny v krku, problémy při polykání, záchvaty kašle, rýma, bez teplot, bolest hlavy a svalů, únava, nechuť k jídlu, 5 den už vykašlávaní hlenu se zvracením.

Léčba

Hlavní je klid v posteli, teplo, čerstvý vzduch, spát s otevřeným oknem, velký příjem tekutin-polévky, čaje, nekouřit,něco na vykaslavani a kašel, rymu a vypoceni se, Nejlepe omezit mlecns vyrobky,cukry - hrozi vetsi zahleneni, inhalace,zábaly, vitamíny,ovoce, nejist maso, zeleninu syrovou ktera by mohla zpusobit zaduseni..

Co mi pomohlo

Rozhodně bych doporučila průduškový čaj s medem, zázvorový čaj s medem a čerstvým zázvorem, na vykaslavani a uvolnění hlenu- stoptussin, na rýmu - Stérimar, na krk- OlynHexo, mazání pod nos, na hruď, krk, za krk- ja pouzivam koňskou mast ovšem dobré je i sádlo , inhalace s olejickem, čerstvý vzduch, ovoce, polévku bych doporučila vývar, ovocné džusy, vitamín C- tabletky, rozpustny ve vode,

Zánět průdušek nebo srdce? alcago (16.09.16)

V roce 2002 jsem se přestěhovala z Jizerských hor na Karvinsko. Do té doby jsem nevěděla, co je nachlazení a teploty měla tak asi 3 dny ob 4 roky.

Najednou přišla rýma, které jsem se neuměla zbavit a popravdě řečeno, jsem tyto potíže podceňovala.
Pak přišla 2× za sebou mozková mrtvice, tři infarkty, pochopitelně několik operací srdce. Dala jsem vše za vinu moravskoslezkému prostředí a rozhodla jsem se vrátit zpět na Jizerky i za cenu opuštění docela hodného manžela.

Věřím, že se z problémů dostanu, třebaže po dvou několikadenních záchvatů kašle, které jsem měla v posledních dvou letech a lékaři potíže přikládali srdci. Minulý týden jsem zase musela volat „rychlou“. Nebyla jsem schopná jet autem.

Co mi pomohlo

V nemocnici mi řekli, že se jedná o zánět průdušek. Dostala jsem předpis na antibiotika a něco na vykašlávání. K tomu si vařím tymiánový čaj s citronem, stříkám kapky do nosu, polykám paralen, aby mne nebolela hlava a krk, na krk si dávám prieznitzovy obklady. Během tří dnů mne opouští horečka, příliš nekašlu, pokud sedím, Vrátila se mi chuť k jídlu, dnes jsem si dokonce sama uvařila kuřecí polévku. A zdá se, že mi polévka dodala trochu síly.

Zánět průdušek a zánět nosohltanu sickg (16.10.15)

Týden svědění, škrábání a pálení v krku. Po pár dnech nucení ke kašlání, slabost, další den rýma, bolet hlavy, teplota, chrchlání a vykašlávání hnisavých hlenů, dušení. Další týden střevní potíže, jazyk posetý afty až do krku, neskutečná bolest hlavy až k pláči, horečky, zvracení při kašli, nechuť k jídlu, nevolnost, bolest mandlí a ucha, zalehlé uši, bolest svalů.

Léčba

Na začátku domácí léčba Coldrexem, Septolete, česnekem, cibulí s medem, Panadolem, mazáním orlí mastí, kapáním do nosu - Sanorin, čaje s medem a citrónem. Po návštěvě doktorky předepsáno antibiotikum Amoksiklav, na vykašlávání Erdomed a do nosu Pamycon + probiotika. Hodně tekutin. Lehké zlepšení cca po 3-4 dnech.

Co mi pomohlo

Nejvíc asi Panadol ke všem těm lékům, bez něj by se to nedalo vydržet, jak bolest, tak horečky. Taky orlí mast - mazání pod nosem, na čele a na krku. Smrkání, inhalace eukalyptu v horké vodě, Sanorin, hodně spánku a jen ležet.

Zánět průdušek začal kašlem Tomhak (25.08.15)

Kašel u mne od počátku se žlutými hleny a bez rýmy. Dva dny horečky tak 38-39. Kašel už mám týden a stále hrozný žlutý chuchvalce, hlavně ráno. První 4 dny úplná vyčerpanost, dá se jen ležet v posteli - já ani nebyl schopný třeba něco číst nebo koukat na TV. Při kašli bolest v hrudníku.

Léčba

Doktor po poslechu předepsal antibiotika Augmentin a Mucosolvan.

Co mi pomohlo

Mucosolvan pomáhá s vykašláváním, Paralen na teplotu, antibiotika nejspíš také zabrala, po 48 hodinách horečky přestaly.
Piju čaje na průdušnice, hodně spím.

Nekončící kašel Wegoš (14.07.15)

Už skoro 14 dní kašel, hleny, silně ucpaný nos, diagnóza od lékařky bronchitida, beru ACC, ale vůbec nic nepomáhá, nelepší se to. Přestala jsem kouřit a ani nechodím už 10 dní do práce, kde se všude kouří. Snad to brzy přejde.

Mívám toto opakovaně už roky. Viním z toho samozřejmě kouření. Pracuji již léta v zakouřeném prostředí, kde není kam se schovat před tímto a sama kouřím (ne moc).

V době, kdy jsem byla na mateřské dovolené, jsem začala provozovat jogging. První dva km jsem málem vyplivala plíce, po pár měsících jsem již běhala 5 km a rok jsem nemarodila. Ovšem po návratu do práce se vše vrátilo do starých kolejí.

Co mi pomohlo

Zašla jsem do solné jeskyně a musím říct, že to bylo velmi příjemné, chce to ale prý aspoň 3× týdně, aby to mělo efekt. Rozhodně zopakuji.

Mé zkušenosti se zánětem průdušek Natálie89 (08.01.15)

Začne to mírným škrábáním v krku, následuje suchý kašel a nakonec kašel vlhký. Dýchání činí nemalé obtíže kvůli zahledění dýchacích cest. Kašel mě budí i v noci, proto se snažím spát v polosedu, nikoliv v leže. Tak aspoň kašlu méně. Každé ráno mám záchvat kašle, někdy i 2 hodiny.

Nemoc doprovází zimnice a bolesti hlavy a krku nebo hrudi. Při dýchání pusou trochu sípu. První příznaky jsem měla před 11 dny, dodnes ale nezmizely.

Léčba

Je důležité hydratovat tělo, ale se hlen zředil, zvlhčovat vzduch v pokoji (větrat) a pít čaje podporující vykašlávání. Dnes jsem byla u doktorky poprvé a dostala jsem prášky na vykašlávání na 5 dní - prý jsou silnější než sirupy.

Co mi pomohlo

Zatím mi nic úplně nepomohlo. Poslední 2 dny jsou příznaky slabší, nicméně stále ještě hodně kašlu a je to velmi nepříjemné.

  • Mucosolvan sirup
  • Erdomed tablety
  • čaje na kašel a průdušky + med
  • zázvor + med
  • obklady na krk

Weidinger (04.02.14)

Horečka, bolesti svalů a kloubů, rýma záchvaty kašle, bolest na prsou, dušnost, zelenožluté chuchvalce hlenů.

Léčba

2× denně Erdomed 300mg, Augmentin 1g 1tbl. po 12 hod., Ventolin podle potřeby

Co mi pomohlo

Echinaceové kapky, psí sádlo, vincentka, průdušková čajová směs, vitamíny, probiotika.

Stopkašel Tááňa (02.10.13)

Zánět průdušek.

Léčba

Stopkašel.

Co mi pomohlo

Mně hodně pomohl na odkašlávání sirup Stopkašel z lékárny, obsahuje hodně bylinek, tak má silný účinek. A mimojiné také Bosvelii, která působí i proti zánětu, tak se mi naštěstí nerozjela teplota. Pomohl i proti škrábání v krku, takže za sebe mohu jen doporučit.

Zánět průdušek a česnek s cibulí Doooorraa (20.06.13)

Mám oboustranný zánět průdušek. Kromě záchvatů suchého (postupně vlhkého kašle ) sem patří také bolest zad, hlavy a zvýšené až vysoké teploty. Měly by se omezit mléčné výrobky a cukry. Doporučuje se česnek a cibule. Odkašlávat začnete během 10-11 dní. Proti této nemoci že bohužel bránit nemůžeme.

Dusivý kašel při zánětu průdušek Jarka3 (31.08.12)

Neustálý dusivý kašel, studený pocit na plicích.

Co mi pomohlo

Dostala jsem nějaké inhalátory, erdomed na vykašlávání, ale pořád se kašel nechtěl ztratit. Pomohlo mi psí sádlo z lékárny z bylinek. Má pejska na obale, ale není ze psů. Mazala jsem si ho na hrudník a opravdu mi pomohlo, aby se hleny uvolnily.

Léčba při akutním zánětu průdušek Sklipkan (13.06.12)

Horečka nad 38, bolest na hrudi, suchý kašel, bolest kloubů, nadměrné pocení, celková silná únava

Léčba

Paralen na sražení teploty, Ambrobene proti kašli, vitamín C 1000mg každou hodinu, echinaceové kapky, cibule s cukrem - její šťávou slazení průduškového čaje, svařená majoránka s cibulí slazená medem, klid na lůžku, dostatek spánku a tekutin nejlépe juice

Co mi pomohlo

Obklad na průdušky na noc: silnou vrstvou namazat hrudník sádlem, popřípadě bylinnou mastí na to ručník, ovázat obinadlem. Zbavilo mě to tlaku na průduškách a začala jsem vykašlávat.

Mé zkušenosti s bronchitidou Jolaana (29.05.12)

Bolest na hrudi, teploty až horečky, nemožnost čehokoliv, absolutní vyčerpanost. Samozřejmě vše spojeno s kašlem a rýmou.

Léčba

Proti rýmě se mi osvědčila inhalace například mátových olejíčků. Důležitý je klid na lůžku, řádný přísun vitamínů a pokud jste kuřák, tak v žádném případě nekouřit. V takovýchto chvílích si imunitu posiluji wobenzymem,krom toho i rozmělňuje hleny. Teď jsem si ještě vzpomněla na jeden preparát, ten už je ovšem na předpis a jedná se o erdomed. Na vykašlávání je jednoznačně jednička.

Zánět průdušek několikrát do roka Michaela Vítová (02.04.12)

Mám akutní zánět průdušek tak 2× ročně. Bolest na hrudi, vykašlávání zeleného hlenu, rýma, horečka, bolest hlavy, svalů a celková vyčerpanost.

Léčba

Klid na lůžku, čaje na kašel a průdušky, na bolest v krku a pro odkašlávání Müllerovy pastilky s Islandským Lišejníkem a vitaminem C + nějaký paralen na horečku a bolest.

Co mi pomohlo

Vždy mi pomohl 1× Codein na noc, 2× denně ACC a antibiotikum Duomox 750mg po 8 hodinách a po 10-14 dnech nemoc odezní. V průběhu nemoci mám vždy rýmu, takže Nasic na rýmičku a Dubové kapky na dezinfekci nosní sliznice, nebo Bioparox. Na horečku a bolest hlavy paralen/ibalgin.

Léčba zánětu průdušek klidem v posteli KUFA (07.07.11)

Dobrý den,

mívám záněty průdušek hodně často - tak čtyřikrát ročně. Vzhledem k tomu, že pracuji v hornictví se tomu ani nedivím. Při nemoci mám velké bolesti na hrudníku, celková slabost, teploty 38 - 39°C a kašel. Nejhorší je to první čtyři dny.

Léčba

Nejlepší je pořád ležet v posteli a pít hodně tekutin. Bral jsem Paralen 500mg dvě tablety dvakrát denně, Zondak jednou denně a Amoksiklav po dvanácti hodinách.

Co mi pomohlo

Klid v posteli

Apo Curenzym karolka22 (20.06.10)

Dobrý den,

měla jsem zánět průdušek - bolesti na prsou, kašel, horečky.

Co mi pomohlo

Na zmírnění a léčbu zánětů mi pomohl Curenzym.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.