Zánět šlach

Přidat zkušenost

Zánět šlach léčí Ortopedie a patří mezi Onemocnění pohybového aparátu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Hnisavý zánět šlach, Revmatický zánět šlach, Tenisový loket, Lupavý prst, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě

Popis zánětu šlach  

Lidské tělo je tvořeno asi 600 příčně pruhovanými svaly. Sval je obvykle tvořen začátkem a hlavou, což je méně pohyblivá část svalu. Prostřední část svalu označujeme jako bříško a je tvořeno svalovými snopci, které se do sebe při svalovém stahu zasouvají a tím způsobují jeho smrštění. Posledním úsekem svalu je jeho úpon, který nazýváme jako šlacha (tendo). Šlacha stejně jako začátek svalu má za úkol fixovat sval – nejčastěji ke kosti. Tím, že je sval pevně uchycen na dvou místech, dojde při jeho stahu k ohybu tohoto místa. Jako příklad můžeme použít hluboký sval pažní (m. brachialis). Jeho začátek se nachází asi v polovině pažní kosti, šlacha končí na loketní kosti. Pokud se tento sval stáhne, dojde k ohnutí ruky v loketním kloubu. Na stejném principu pak funguje většina svalů pohybového aparátu.

Síla svalového stahu je dána počtem svalových vláken, které sval tvoří. Pokud je sval více namáhán, je i větší počet svalových vláken, které je možné pozorovat u trénovaných jedinců (sportovci, manuálně pracující apod.). Naopak při nižším zatížení svalu klesá počet svalových vláken a sval je ochablý. Složení šlachy je ale stále stejné, protože v sobě žádná svalová vlákna nemá. Ta se do ní pouze upínají. Šlacha tedy nemá kontraktilní schopnost. Je tvořena svazky kolagenu, která se sdružují v nejprve v tenká primární, později v tlustší sekundární vlákna. Na povrchu je pokryta vazivem. Při zánětu šlachy je postiženo hlavně toto vazivo, které obaluje její vlákna. Ta jsou pak postižena pouze výjimečně a pokud ano, tak minimálně.

Zánět je obecně odpovědí organismu na poruchu rovnováhy. V případě tenditidy je porušena rovnováha nadměrným zatěžováním určitého svalu nebo svalové skupiny. Je to důležitá reakce, neboť během něho dochází k opravě poškozených tkání, které vznikly jako důsledek různých příčin. Poškození je organismem nejprve lokalizováno a je potlačována případná infekce. Ve chvíli, kdy je infekce překonána dochází teprve k případným opravám.

Rozlišujeme několik typů zánětu šlach – hnisavý, revmatický, tuberkulózní, tendovaginitis crepitans a tendovaginitis stenosans.

Hnisavý zánět šlach  

Hnisavý zánět je způsoben pyrogenními bakteriemi, které působí jinde v těle trauma a na šlachu přešly z okolí. Tento zánět se může rozšířit na další místa a může způsobit až odumření postižené šlachy.

Revmatický zánět šlach  

Revmatický zánět se podobá revmatické artritidě, což je onemocnění postihující hlavně větší klouby. Vzniká jako následek nákaz, které jsou způsobeny bakteriemi označovanými jako streptokoky. Tyto klouby jsou pak bolestivé, omezeně pohyblivé a zduřelé.

Tenisový loket  

Tendovaginitis crepitans, který je častěji označován jako tenisový loket, je zánět nacházející se obvykle na přední straně předloktí. Je způsoben nadměrným zatížením těchto svalů nejen po sportu, ale může se vyskytovat i u manuálně pracujících lidí, kteří vykonávají neustále jeden pohyb bez možnosti odpočinku těchto svalů. Nemusí se ale jednat pouze o těžce pracující. Často je zánět šlach nalezen u lidí, kteří pracují na počítači s rukama stále v jedné poloze nebo u studentů, kteří si takto namohli svaly jedné ruky dlouhým a častým psaním.

Lupavý prst  

Tendovaginitis stenosans má zlidovělý název “lupavý prst”, protože postihuje nejvíce prsty na rukou, nejčastěji pak šlachy palců. Když se pak v těchto šlachách vytvoří zánět, není pohyb palcem plynulý, ale trhavý až skákavý.

Rizikové faktory zánětu šlach  

Hlavním rizikem je nadměrné zatěžování svalů - nejčastěji rukou bez adekvátního odpočinku. Příkladem mohou být některé sporty (tenis, ping – pong) nebo i běžné činnosti jako je třeba práce na počítači. U sportů při kterých jsou naopak více zatěžovány nohy, je nebezpečné začít sportovat bez zahřátí a protažení namáhaných svalových skupin. Rizikové je i náhlé zvýšení svalové činnosti, které jsme se v předchozí době nevěnovali. Častou příčinou je dále vykonávání opakovaného jednostranného pohybu u některých zaměstnání.

Prevence zánětu šlach  

Zánětu šlach je možné se vyhnout při zachování preventivních opatření mezi které patří hlavně odpočinek během fyzické činnosti, kterou delší dobu provozujeme. Tím se sníží riziko, že se svaly zatíží víc než je nutné. Při sportu je naopak důležité před joho vykonáváním správně provedené zahřátí na které navazuje protažení všech svalových skupin se zvláštním zaměřením na ty, které budou více namáhány. Zároveň je také důležité – zejména pokud jsme se žádnému sportu nevěnovali – začínat postupně. Je naprosto nevhodné začínat během prvních hodin těžkým cvičením, na které nejsme zvyklí, protože tím dojde s větší pravděpodobností k uškození než k vylepšení fyzické kondice.

U lidí, kteří manuálně pracují a zvláště u těch, kteří zatěžují pouze některé svaly, se doporučuje dělat si přestávky, při kterých si namáhané svaly protáhnou. To ale platí obecně i pro všechny, kteří při práci sedí. Je vhodné se po nějaké době zvednout, trochu se projít (třeba i po kanceláři), rozhýbat ztuhlé svalstvo, protáhnout si záda a vydýchat se.

Účinnou prevencí proti zánětu šlach je proto častý a přiměřený pohyb, do kterého jsou ve vyvážené míře zapojeny všechny svaly našeho těla.

Příznaky zánětu šlach  

Zánět šlach nepatří mezi onemocnění, které by na nás z ničeho nic udeřilo, a obvykle se příznaky začínají projevovat postupně. Místo, kde se zánět nachází, je ze začátku onemocnění citlivější a svědí. Postupně začíná být zarudlé až nateklé a teplé. Postižení místo je bolestivé. Bolest se projevuje zejména při pohybu, při které je zanícená šlacha využívána, a může se v dalších fázích onemocnění promítat i do blízkého kloubu.

Léčba zánětu šlach  

Při zánětu šlach je jednou z nejzásadnějších částí léčby omezení pohybu postižené šlachy. Ta může být fixovaná například obvazem, ortézou nebo I sádrou. Po snížení pohybu se zánětlivá reakce postupně ustaluje, poškozená tkáň se díky speciálním mechanismům opravuje.

Léčba může být podpořena i fototerapií, kdy se postižené místo osvětluje světlem určité vlnové délky světelného spektra. Díky tomu se zlepší cirkulace krve, která částečně napomáhá obnově buněk postižené tkáně.

Je také možné aplikovat chladivé gely nebo pomocné masti, kterých na trhu poměrně velké množství. Pokud ale nedojde k omezení pohybu, není možné zánět šlachy vyléčit.

Invazivní metodou je pak chirurgické odstranění postižené části šlachy.

Po vymizení zánětu by měla následovat rehabilitace postižené končetiny.

Jak napomoci léčbě zánětu šlach  

Nejdůležitější pomocí při léčbě je důsledné omezení pohybu postižené šlachy. Protože je při léčbě zánětu opravována postižená tkáň, je také vhodné konzumovat více bílkovin, které jsou třeba v mase, a také doplnit stravu o hořčík, draslík a vápník. Bohatým zdrojem hořčíku je zelenina. Draslík pak můžeme doplňovat z masa, banánů, brambor a vápník se nachází hlavně v mléčných výrobcích. Je také přínosné zamyslet se, jaký pohyb budeme po léčbě vykonávat, co bude vhodné omezit, který sport třeba naopak připojit do denního režimu a podobně.

Komplikace zánětu šlach  

Komplikací tenditidy může být rozšíření zánětu na další šlachy. Pokud nedojde k omezení pohybu a další léčbě, může se v některých případech zánět rozšířit i do kolagenních vláken uvnitř šlachy. V nejhorším případě je možné až k jejímu odumření.

Diskuse o zánětu šlach  

Další názvy: Tenisový loket, Tenditida, lupavý prst, hnisavý zánět šlach, revmatický zánět šlach, tendovaginitis crepitans a tendovaginitis stenosans

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Zánětem šlach

Máte zkušenost s Zánětem šlach?

Na karpální tunel pomůže cvičení Maveric32 (15.01.20)

Trvalé nebo občasné brnění celé ruky jako od „přeležení“ v noci. V principu tlačí z nějakých důvodů „zbytnělá“ šlacha na nerv v úzkém místě zápěstí. Východiskem je její změna profilu (zúžení) protažením pomocí nenáročných cvičení rukou. Celá řada cviků je dostupná vizuálně na www.youtube.com zadat heslo ve vyhledávači: karpální tunel cviky
Potíže se ztratí do tří dnů ale cvičit je nutno trvale, např. chodit do práce s holemi tzv. „nordic walking“ a při odrážení vytáčet zápěstí vně…dále je zapotřebí tak po měsíc dva brát silné dávky komplexních vitamínu skupiny B, všechny např. v přípravku Geriavit Pharmaton. Samozřejmě požádat svého obvodního lékaře o doporučení k vyšetření u specialisty neurologa

Tenisový loket pavelstepan (07.09.15)

Bolest v lokti.

Co mi pomohlo

Změna stravy - jíst více zásaditých potravin (začal jsem jíst hodně zeleniny, hodně jsem omezil cukry a tuky), více tekutin (hlavně čistá voda), posílení funkce vnitřních orgánů - aby se zranění lépe hojila, vyčištění (detoxikace) organismu.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o Zánětu šlach