Zánět středního ucha

Přidat zkušenost

Zánět středního ucha léčí ORL (ušní - nosní - krční) a patří mezi Onemocnění uší

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis zánětu středního ucha

Zánět středního ucha neboli otitida je jednou z nejčastějších dětských nemocí. Projevuje se bolestí ucha, teplotouhorečkou a obvykle vede k návštěvě pohotovosti (neboť propuká nejčastěji v noci a jeho průběh je velmi rychlý).

Pro pochopení vzniku zánětu středního ucha a důvodu, proč je jeho výskyt výrazně vyšší u dětí než u dospělých, je vhodné zhruba se seznámit se stavbou ucha.

Vnější ucho (boltec) pokračuje dovnitř „dírou“, která se nazývá vnější zvukovod. Vnější zvukovod vede až k bubínku - přepážce tvořené membránou. Za ním začíná další prostor – střední ucho - ve kterém nacházíme systém kůstek (1.kůstka – kovadlinka - naléhá na bubínek a na 2. kůstku – kladívko – kladívko naléhá na 3. kůstku – třmínek – a ta naléhá na počátek vnitřního ucha – oválné okénko). Oválné okénko (taktéž blanitá přepážka) odděluje střední ucho od ucha vnitřního – v něm dochází k registraci zvuků nervovými buňkami a převodu těchto vzruchů do mozku.

Z prostoru středního ucha (za bubínkem) vede také Eustachova trubice, což je trubice, která spojuje středoušní dutinu s nosohltanem (zadní prostor nosu, vzadu nahoře v krku). Funkce této trubice je velmi důležitá, neboť vyrovnává tlaky mezi dutinou středoušní a nosohltanem (zívání či Valsalvův manévr – usilovný pokus o výdech se zavřenými ústy a zacpaným nosem - při zalehlém uchu způsobí otevření právě Eustachovy trubice) a také odvádí případnou nežádoucí tekutinu ze středního ucha (neboť ke správnému převodu zvuku kůstkami od bubínku do vnitřního ucha je potřeba, aby kolem kůstek – tedy ve středním uchu – byl vzduch, nikoli tekutina).

Zánět středního ucha obvykle následuje infekci horních cest dýchacích (rýma..). Dochází totiž k rozšíření této infekce skrz Eustachovu trubici do středoušní dutiny.

U dětí je častější proto, že jejich trubice je kratší, s větším průsvitem a je méně sklopená směrem k nosohltanu – cesta pro infekci je ve směru do středouší jen mírně do kopce (cca 10°), kdežto u dospělých musí překonat výrazný sklon (i 45°).

Eustachova trubice také přispívá zánětu středního ucha tím, že je-li zúžena (např. vlivem zvětšené nosní mandle, která na ni naléhá), střední ucho není dostatečně ventilováno, vzniká v něm podtlak a dochází k hromadění tekutiny, ve které se lehce uchytí bakteriální infekce.

V zásadě rozlišujeme dle průběhu 2 druhy zánětu, a to akutní a chronický zánět.

Rizikové faktory zánětu středního ucha

Hlavním rizikovým faktorem (spíše příčinou) pro onemocnění zánětem středního ucha jsou infekce horních cest dýchacích – především při nedostatečném odvádění hlenu z nosu.

Velkým rizikem pro onemocnění otitidou je také dětský věk (zvýšené riziko plyne z anatomických odlišností Eustachovy trubice dospělého a dítěte – viz výše).

Dalším rizikem je stejně jako pro většinu chorob snížená obranyschopnost, dále alergie, poranění s výrony krve ve středouší, porušení bubínku, zvětšená nosní mandle…

Záněty středního ucha také častěji trápí pacienty s rozštěpovými vadami.

Pro tuto nemoc dále platí, že čím dříve se první zánět vyskytne, tím se bude pravděpodobně častěji vyskytovat u pacienta v budoucnu. Vznik onemocnění souvisí i s roční dobou – nahrává mu zimní počasí, velké změny teplot.. Riziko zvyšuje i pobyt dítěte v kolektivních zařízeních (školka..).

Prevence zánětu středního ucha

Pro prevenci onemocnění je vhodné co nejdelší kojení mateřským mlékem, otužování, v případě rýmy důkladné smrkání (u mladších dětí odsávání účinnou odsávačkou), vykapávání nosu, či aplikace nosního spreje, u jedinců se zvětšenou nosní mandlí,která způsobuje opakované záněty středního ucha, může lékař doporučit její vyjmutí.

Příznaky a projevy zánětu středního ucha

Akutní forma zánětu středního ucha


Akutní zánět středního ucha propuká obvykle v době onemocnění pacienta infekcí horních cest dýchacích (virového původu – rýma, chřipka..), nejčastěji v noci (poloha vleže napomáhá přesunu infekce Eustachovou trubicí do středního ucha).

Pro příznaky je typický rychlý a náhlý nástup (bolest ucha, výtok z ucha, horečka, zvracení, průjem..). Zánět bývá obvykle oboustranný, avšak stupeň zánětu se může v jednotlivých uších lišit (nezřídka se stává, že jednu noc navštíví pacient pohotovost s jedním uchem a další noc s druhým).

Pacienti popisují pocit zalehlého ucha, později pulsující bolest v uchu. Malé děti se projevují bolestným křikem a sahají si na ucho. Bolest roste.

Někdy dojde ke spontánnímu prasknutí bubínku ještě před návštěvou lékaře, jindy bubínek propíchne lékař. Perforací bubínku nastane takřka okamžitá úleva od bolesti.

Chronická forma zánětu středního ucha


Chronická forma se od akutní liší nepřítomností horeček a teplot, nebývá bolestivá..

Projevuje se pálením či svěděním v uchu, pacienti pociťují zalehlé ucho, praskání a tlak v uchu, šumění, zesílené vnímání vlastního hlasu..

Dětští pacienti s chronickou formou zánětu středního ucha bývají často chybně označované jako nepozorné, neposlušné.., což je však zapříčiněné jejich nedoslýchavostí, kterou chronický zánět způsobuje.

Může se vyskytovat různý druh sekretu.

Léčba zánětu středního ucha

Léčba nemoci je v první řadě zaměřena na zmírnění bolesti, odstranění zánětu a prevenci vzniku opakovaných zánětů.

Opakované záněty jsou v případě tohoto onemocnění velmi časté, neboť narušená sliznice středního ucha je náchylnější k dalšímu zánětu, který může mít ze stejného důvodu těžší průběh s více komplikacemi. V horších případech po sobě může neléčený či komplikovaný zánět zanechat trvalé poškození sluchu, které mívá u dětí za následek zhoršení celkového vývoje. Proto je nutné brát toto onemocnění vážně a dbát na jeho důkladné doléčení (častou chybou je nedobrání antibiotik, když vymizí příznaky zánětu, antibiotika je však nutné užívat ještě několik dní poté).

Proti bolesti se při zánětu středního ucha doporučují běžně užívané léky – s účinnou látkou Ibuprofen, Paracetamol.. (které se vyrábějí i ve formách vhodných pro děti – sirupy, čípky).

Zánět se odstraňuje propíchnutím bubínku (paracentéza). Tento zákrok je nepříjemný, nicméně dochází k okamžité úlevě od bolesti. Lékař odsaje vyteklý sekret, vypláchne ucho, a je-li hnisavý - bakteriální, předepíše antibiotika.

Dále je potřeba udržovat zvukovod čistý (několik dní jím může odtékat sekret, který je potřeba rozřeďovat a odplavovat) – doporučený postup je nakapat do ucha borovou vodu, po chvíli si podložit postižené ucho čistým kapesníkem a lehnout si na něj, aby voda i se sekretem vytekla. Pro úspěšnou léčbu je také nutné důsledné smrkání (nosní dutina by měla být neustále průchodná), vhodné je používání nosních kapek (snižují otok sliznice, tím pádem i sliznice Eustachovy trubice).

Jak si mohu pomoci sám

Při bolesti ucha může ke zmírnění zánětu pomoci přikládání studených obkladů za ucho, odtékání sekretu ze středouší Eustachovou trubicí vypomůžeme zvýšenou polohou hlavy při spaní.

Babský recept – vkládání stroužku česneku do ucha – není odborníky příliš doporučován (účinky česneku nejspíš neproniknou za bubínek, hrozí komplikace s vyndáváním stroužku, případné poleptání zvukovodu..).

Komplikace zánětu středního ucha

Hlavní komplikací zánětu středního ucha je přechod do chronického stadia – tomu lze nejlépe předejít důkladným doléčením zánětu (dobrání předepsaných antibiotik), častým smrkáním (vždy jen z jedné nosní dírky! jinak se zvyšuje pravděpodobnost přesunu rýmy do dutin..) a hygienou ucha.

Další nepříjemnou až nebezpečnou komplikací je rozšíření zánětu (nejčastěji do vzdušných sklípků výběžku kosti spánkové – tzv. mastoiditida), který může přejít až v zánět mozkových plen. Neboť v blízkosti středouší prochází lícní nerv, může dojít k jeho obrně (obyčejně dočasné). Někteří pacienti si ještě dlouho po vyléčení zánětu stěžují na zalehlé ucho (to je způsobeno tím, že sliznici může trvat i měsíce než se vrátí do původního stavu).

Článek

Diskuse

Další názvy: otitis media, akutní zánět středního ucha, chronický zánět středního ucha, zánět středouší, otitida

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem středního uc

Máte zkušenost s zánětem středního uc?

Sannynkaheh (11.08.21)

Zdravím dne 7.7.21 jsem byla na ušním tam mi napsal antibiotika s doplatkem 25,– hned na to za 14 dní jsem šla na ORL znova ale zase jinam tam jsem dostala antibiotika znova ale s doplatkem větším že to pojišťovna nehradí.
Potřebuji pomoct prášky na bolest ne zabírají, ani obklady . Už nevím co s tím za tyhle prázdniny jsem po 6 na ušním a nejsou mi schopný říct co s tím mám .????
Jsem prostě už bezmocná

Zánět středního ucha v dětství Helen@22 (12.04.18)

Já záněty trpěla v dětství, v podstatě každou chvíli. Každé plavání ve škole, každá rýma, nafoukaný vítr v uších = zánět. V patnácti letech pomalu záněty ustaly, ale po pěti letech se vše vrátilo. Bohužel v horší podobě. Bezbolestný chronický zánět s postupnou přechodnou ztrátou sluchu. Nyní po operaci cholesteatomu v pravém uchu. Opět přestávám slyšet. Děs.

Zánět středního ucha Gaabiina (13.07.17)

Zánět ucha, uplakané dítě, nevyspaní rodiče. To je nedávný obrázek naší rodiny. Ale teď už máme díky užívání Bactoralu pokoj. Nevěřila jsem tomu, ale smekám.

Zánět středního ucha dítěte Patrik.m (28.04.17)

Se zánětem ucha se trápil náš Filípek. A ne jednou. Manželka s ním chodila každou chvíli na ORL, pár nocí jsme se nevyspali a já si postěžoval v práci. Kolegyně, co má taky menší děti, nám poradila Bactoral. Po cestě domů jsem ho koupil. Od doby, co ho malý bere, je zánět pryč.

Jak na zánět středního ucha? TerinaKr (16.12.16)

Bactoral jsem také dávala naší malé na zánět ucha. Poradili mi ho v lékárně. Zánět byl po jeho užívání pryč.

Zánět ucha u dcery Kačamal (21.11.16)

Zánět ucha, návštěvy na ORL, antibiotika, píchání uší. To vše už jsme s naší dcerou prodělali.

Pak jsme na radu lékárnice vyzkoušeli jakýsi Bactoral a od té doby máme od všeho pokoj. Moc děkujeme!

Na bolest ucha jsem zvyklá MakyDrtikol (29.12.15)

Minulý rok v létě mě trošku pobolívalo ucho. Moc jsem to neřešila, na bolest ucha jsem zvyklá. Tak jsem si tam nakapala a v pohodě. Ale za dva dny mě ucho bolelo zase a dostala jsem teplotu. Tak jsem si do ucha znova nakapala a usla jsem. Když jsem se vzbudila, strašně mě bolelo ucho a babička mě vzala na pohotovost a doktorka řekla, že mám zánět středního ucha a předepsala mi Xorimax 250 mg (to jsou antibiotika) a bolest naštěstí přestala sama.

Bolestivý zánět středního ucha Dvvidekn (31.05.15)

V noci mě jen trochu bolelo ucho, ale už dva dny, šel jsem s tím k doktorovi. Ten mi strčil kukátko do ucha a dal mi kapky na rozpuštění mazu. Jak jsem vyšel z ordinace, už mi tekly slzy. Hrozná bolest, ale řekl:" Do zítra výdrž, to bude dobrý, nic tam nemáš!". Přijel jsem domů a brečel jsem mamce na koleni, že jedeme na pohotovost, nebo si ho píchnu sám. Taková bolest, nic horšího jsem nezažil! Další den mi hned ráno píchli bubínek. Úleva? Jen malá! Tepavou bolest vystřídala bolest normální, ale furt lepší než to předtím. Dalších 6 dní mi tekl z ucha žlutý výtok s krví. A pak měsíc hrozné praskání v uchu. Nic horšího jsem nezažil, a to že už sem z nemocí něco zažil.

Strach z bolesti Katary (04.05.15)

Doktorka mi řekla, že mám zánět středního ucha, a pokud mi ucho nepíchne, mohla bych mít velké problémy.

Je mi 16 a jsem neskutečně citlivá. :D Přesto jsem neváhala a okamžitě šla do toho. Nepříjemné to je, ale opravdu to trvá pár vteřinek. Kdybyste viděli, co vám z toho ucha vyjde, ulevilo by se vám nadvakrát. :)

Zánět středního ucha jjjmmm (27.12.14)

Přes 14 dní jsem měl rýmu, nemohl jsem se jí nijak zbavit. Asi po 10 dnech mi natekly uzliny, začalo mě bolet dost v krku. Myslel jsem si, že to vyléčím pastilkami, které mi dali v lékárně. Krk se zlepšoval, rýma ustupovala, ale jedno odpoledne mě začalo velmi silně píchat v levém uchu, bolest to byla opravdu velká. Nezbývalo nic jiného, než jet na pohotovost, kde mě doktorka prohlédla a dala mi kapky do uší+prášky na rýmu.

Ani jedno mi moc nepomáhalo, musel jsem se dopovat Ibalginem, abych v noci aspoň trochu spal. V uchu mi velmi často „praskalo a bublalo“, měl jsem napuchlé celé ucho i ušní okolí, večer mi dělalo problém kousat, jelikož mi trochu ochabovala levá čelist. Následující den jsem navštívil pohotovost znova (jinou), kde mi řekli, že se jedná o chronický zánět středního ucha a že je to na propíchnutí bubínku (opravdu velmi nepříjemná záležitost, ale uleví se) a dostal jsem antibiotika. Z ucha mi vytékal několik dní hnis a vodička. V současné době dobírám antibiotika.

Léčba

Nejprve kapkami do uší a prášky na rýmu - bez výsledku → antibiotika a sprej do nosu.

Zánět ucha a obava z vyšetření Bellie15 (27.07.13)

Začalo to tím, že jsem se ráno probudila s hroznou bolestí ucha a a ani jsem nemohla pořádně jíst, protože mě z ucha bolel i pant. Ucho mám zalehlé je to strašná bolest. Ztratila jsem chuť k jídlu. Ucho mě takhle bolí už 3 dny, požívám ušní kapky Otipax, ale mám pocit, že co do ucha nakapu, to zase vyteče ven. Ucho mám cel nateklé.

Píchání se ovšem hrozně bojím. Hlavně když tuším jaká velká bolest mě čeká. Vůbec nevím, co si mám počít, protože vím, že jsem srab a i kdybych chtěla tak nedostanu odvahu dojít si na píchání. Ale ucho mi včera prasklo samo, myslela jsem jsem, že je po všem, ale přes noc se to vrátilo a dnes ráno to je prostě fakt zlý. Už tu bolest asi nevydržím.

Co pomůže na otitidu 151kbar151 (28.05.12)

U mě se nejprve projevuje zalehlým uchem, které se při smrkání uvolňuje. Poté přijde bolest (u mě přišla okolo 6hod.) no a pak návštěva ORL. Já jsem prodělal tento zánět dvakrát a v pravém uchu mám sníženou slyšitelnost (sestřička mi po doléčení testovala sluch).

Léčba

Jak již bylo řečeno, nějlepší je zajít k lékaři/ce a nechat si ucho propíchnout.

Co mi pomohlo

Pokud cítíte zalehlost ucha/ší tak zkuste kapku peroxidu vodíku (3%) a nechat vyšumět. Poté do kapesníku nechat vytéct sekret. Uleví to ale nemoc může poté stejně nastoupit.

Co mi pomohlo na otitidu Ucho123 (18.05.12)

Píchalo mě v uchu. Skoro jsem nic neslyšel

Léčba

Studené za ucho, zvýšená poloha hlavy při spaní, na vatičku do ucha jsem používal teatree olejíček. Pomohlo to ale asi tak až za 4dny

Wobenzym s antibiotiky na zánět středouší valika80 (07.07.11)

Moje dcera trpěla záněty středního ucha velmi často již od malička. Antibiotika vůbec nezabírala. Kamarádka mi doporučila Wobenzym, který zvyšuje účinnost antibiotik, a musím říct, že antibiotika společně s Wobenzymem konečně zabrala.

Zánět středního ucha v dospělosti deserter (10.02.11)

Zánět středního ucha jsem míval často v dětství. Nyní ho mám více jak po dvaceti letech. Bubínek mi nepropichovali, ale dva dny jsem byl na tom vážně dost blbě. I říkal jsem si, že jsem si ho měl nechat píchnout. Ale medikamenty, které jsem dostal, začaly postupně zabírat. Dostal jsem kapky s antibiotiky do uší a pilulky na ředění hlenu, nosní kapky a kapky na kašel.

Protože to nebylo jen ucho, ale celková viróza organismu. A ještě jednu velice důležitou věc, neustále jsem ucho ledoval, poté bolest ustoupí a tlak v hlavě také. Velmi to pomůže, pokud si bubínek nenecháte propíchnout.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na zánět středního ucha

Diskuze o zánětu středního uch