DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Příznaky zánětu středního uch
Popis zánětu středního ucha
Zánět středního ucha neboli otitida je jednou z nejčastějších dětských nemocí. Projevuje se bolestí ucha, teplotou až horečkou a obvykle vede k návštěvě pohotovosti (neboť propuká nejčastěji v noci a jeho průběh je velmi rychlý).
Pro pochopení vzniku zánětu středního ucha a důvodu, proč je jeho výskyt výrazně vyšší u dětí než u dospělých, je vhodné zhruba se seznámit se stavbou ucha.
Vnější ucho (boltec) pokračuje dovnitř „dírou“, která se nazývá vnější zvukovod. Vnější zvukovod vede až k bubínku - přepážce tvořené membránou. Za ním začíná další prostor – střední ucho - ve kterém nacházíme systém kůstek (1.kůstka – kovadlinka - naléhá na bubínek a na 2. kůstku – kladívko – kladívko naléhá na 3. kůstku – třmínek – a ta naléhá na počátek vnitřního ucha – oválné okénko). Oválné okénko (taktéž blanitá přepážka) odděluje střední ucho od ucha vnitřního – v něm dochází k registraci zvuků nervovými buňkami a převodu těchto vzruchů do mozku.
Z prostoru středního ucha (za bubínkem) vede také Eustachova trubice, což je trubice, která spojuje středoušní dutinu s nosohltanem (zadní prostor nosu, vzadu nahoře v krku). Funkce této trubice je velmi důležitá, neboť vyrovnává tlaky mezi dutinou středoušní a nosohltanem (zívání či Valsalvův manévr – usilovný pokus o výdech se zavřenými ústy a zacpaným nosem - při zalehlém uchu způsobí otevření právě Eustachovy trubice) a také odvádí případnou nežádoucí tekutinu ze středního ucha (neboť ke správnému převodu zvuku kůstkami od bubínku do vnitřního ucha je potřeba, aby kolem kůstek – tedy ve středním uchu – byl vzduch, nikoli tekutina).
Zánět středního ucha obvykle následuje infekci horních cest dýchacích (rýma..). Dochází totiž k rozšíření této infekce skrz Eustachovu trubici do středoušní dutiny.
U dětí je častější proto, že jejich trubice je kratší, s větším průsvitem a je méně sklopená směrem k nosohltanu – cesta pro infekci je ve směru do středouší jen mírně do kopce (cca 10°), kdežto u dospělých musí překonat výrazný sklon (i 45°).
Eustachova trubice také přispívá zánětu středního ucha tím, že je-li zúžena (např. vlivem zvětšené nosní mandle, která na ni naléhá), střední ucho není dostatečně ventilováno, vzniká v něm podtlak a dochází k hromadění tekutiny, ve které se lehce uchytí bakteriální infekce.
V zásadě rozlišujeme dle průběhu 2 druhy zánětu, a to akutní a chronický zánět.
Rizikové faktory zánětu středního ucha
Hlavním rizikovým faktorem (spíše příčinou) pro onemocnění zánětem středního ucha jsou infekce horních cest dýchacích – především při nedostatečném odvádění hlenu z nosu.
Velkým rizikem pro onemocnění otitidou je také dětský věk (zvýšené riziko plyne z anatomických odlišností Eustachovy trubice dospělého a dítěte – viz výše).
Dalším rizikem je stejně jako pro většinu chorob snížená obranyschopnost, dále alergie, poranění s výrony krve ve středouší, porušení bubínku, zvětšená nosní mandle…
Záněty středního ucha také častěji trápí pacienty s rozštěpovými vadami.
Pro tuto nemoc dále platí, že čím dříve se první zánět vyskytne, tím se bude pravděpodobně častěji vyskytovat u pacienta v budoucnu. Vznik onemocnění souvisí i s roční dobou – nahrává mu zimní počasí, velké změny teplot.. Riziko zvyšuje i pobyt dítěte v kolektivních zařízeních (školka..).
Prevence zánětu středního ucha
Pro prevenci onemocnění je vhodné co nejdelší kojení mateřským mlékem, otužování, v případě rýmy důkladné smrkání (u mladších dětí odsávání účinnou odsávačkou), vykapávání nosu, či aplikace nosního spreje, u jedinců se zvětšenou nosní mandlí,která způsobuje opakované záněty středního ucha, může lékař doporučit její vyjmutí.
Příznaky a projevy zánětu středního ucha
Akutní forma zánětu středního ucha
Akutní zánět středního ucha propuká obvykle v době onemocnění pacienta
infekcí horních cest dýchacích (virového
původu – rýma, chřipka..), nejčastěji v noci
(poloha vleže napomáhá přesunu infekce Eustachovou trubicí do
středního ucha).
Pro příznaky je typický rychlý a náhlý nástup (bolest ucha, výtok z ucha, horečka, zvracení, průjem..). Zánět bývá obvykle oboustranný, avšak stupeň zánětu se může v jednotlivých uších lišit (nezřídka se stává, že jednu noc navštíví pacient pohotovost s jedním uchem a další noc s druhým).
Pacienti popisují pocit zalehlého ucha, později pulsující bolest v uchu. Malé děti se projevují bolestným křikem a sahají si na ucho. Bolest roste.
Někdy dojde ke spontánnímu prasknutí bubínku ještě před návštěvou lékaře, jindy bubínek propíchne lékař. Perforací bubínku nastane takřka okamžitá úleva od bolesti.
Chronická forma zánětu středního ucha
Chronická forma se od akutní liší nepřítomností horeček a
teplot, nebývá bolestivá..
Projevuje se pálením či svěděním v uchu, pacienti pociťují zalehlé ucho, praskání a tlak v uchu, šumění, zesílené vnímání vlastního hlasu..
Dětští pacienti s chronickou formou zánětu středního ucha bývají často chybně označované jako nepozorné, neposlušné.., což je však zapříčiněné jejich nedoslýchavostí, kterou chronický zánět způsobuje.
Může se vyskytovat různý druh sekretu.
Léčba zánětu středního ucha
Léčba nemoci je v první řadě zaměřena na zmírnění bolesti, odstranění zánětu a prevenci vzniku opakovaných zánětů.
Opakované záněty jsou v případě tohoto onemocnění velmi časté, neboť narušená sliznice středního ucha je náchylnější k dalšímu zánětu, který může mít ze stejného důvodu těžší průběh s více komplikacemi. V horších případech po sobě může neléčený či komplikovaný zánět zanechat trvalé poškození sluchu, které mívá u dětí za následek zhoršení celkového vývoje. Proto je nutné brát toto onemocnění vážně a dbát na jeho důkladné doléčení (častou chybou je nedobrání antibiotik, když vymizí příznaky zánětu, antibiotika je však nutné užívat ještě několik dní poté).
Proti bolesti se při zánětu středního ucha doporučují běžně užívané léky – s účinnou látkou Ibuprofen, Paracetamol.. (které se vyrábějí i ve formách vhodných pro děti – sirupy, čípky).
Zánět se odstraňuje propíchnutím bubínku (paracentéza). Tento zákrok je nepříjemný, nicméně dochází k okamžité úlevě od bolesti. Lékař odsaje vyteklý sekret, vypláchne ucho, a je-li hnisavý - bakteriální, předepíše antibiotika.
Dále je potřeba udržovat zvukovod čistý (několik dní jím může odtékat sekret, který je potřeba rozřeďovat a odplavovat) – doporučený postup je nakapat do ucha borovou vodu, po chvíli si podložit postižené ucho čistým kapesníkem a lehnout si na něj, aby voda i se sekretem vytekla. Pro úspěšnou léčbu je také nutné důsledné smrkání (nosní dutina by měla být neustále průchodná), vhodné je používání nosních kapek (snižují otok sliznice, tím pádem i sliznice Eustachovy trubice).
Jak si mohu pomoci sám
Při bolesti ucha může ke zmírnění zánětu pomoci přikládání studených obkladů za ucho, odtékání sekretu ze středouší Eustachovou trubicí vypomůžeme zvýšenou polohou hlavy při spaní.
Babský recept – vkládání stroužku česneku do ucha – není odborníky příliš doporučován (účinky česneku nejspíš neproniknou za bubínek, hrozí komplikace s vyndáváním stroužku, případné poleptání zvukovodu..).
Komplikace zánětu středního ucha
Hlavní komplikací zánětu středního ucha je přechod do chronického stadia – tomu lze nejlépe předejít důkladným doléčením zánětu (dobrání předepsaných antibiotik), častým smrkáním (vždy jen z jedné nosní dírky! jinak se zvyšuje pravděpodobnost přesunu rýmy do dutin..) a hygienou ucha.
Další nepříjemnou až nebezpečnou komplikací je rozšíření zánětu (nejčastěji do vzdušných sklípků výběžku kosti spánkové – tzv. mastoiditida), který může přejít až v zánět mozkových plen. Neboť v blízkosti středouší prochází lícní nerv, může dojít k jeho obrně (obyčejně dočasné). Někteří pacienti si ještě dlouho po vyléčení zánětu stěžují na zalehlé ucho (to je způsobeno tím, že sliznici může trvat i měsíce než se vrátí do původního stavu).
Článek
Diskuse
Další názvy: otitis media, akutní zánět středního ucha, chronický zánět středního ucha, zánět středouší, otitida
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.