Zánět vaječníků

Přidat zkušenost

Zánět vaječníků léčí Gynekologie a patří mezi Onemocnění ženského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Příznaky, Vyšetření, Léčba, Prevence, Pomoc, Komplikace

Popis zánětu vaječníků

Zánět vaječníků patří mezi infekční onemocnění, které postihují dělohu, vejcovody, vzácněji vaječníky a někdy i pánevní pobřišnici.

Zánět vaječníků je však jen lidovým označením, protože vaječníky jsou k zánětu celkem odolné, a tak vhodnějším označením je pánevní zánětlivá nemoc (PID).

Původcem zánětu jsou ve většině případů pohlavně přenosné bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae.

Příčina a rizikové faktory zánětu vaječníků

Určitě každý z nás někdy slyšel: „Neseď na zemi nebo ti nastydnou vaječníky!“. Chlad však jen pomůže bakteriím oslabený organismus napadnout. Nosit krátká trička a bundy v zimě nebo sedět na studené zemi ale opravdu není rozumné.

K nákaze mikroorganismy dochází nejčastěji při pohlavním styku. Mezi rizikové faktory proto patří vysoký počet sexuálních partnerů, pohlavní styk bez použití kondomu a i samotná pohlavní aktivita. Riziko nákazy zvyšuje již existující pohlavní choroba.

K přenosu bakterií však může dojít i při porodu, potratu, zavedení děložního tělíska nebo při poškození dělohy. Dále průniku bakterií pomáhají hormonální výkyvy a menstruace.

Příznaky a projevy zánětu vaječníků

Mezi nejčastější příznaky patří pobolívání nebo křečovité bolesti podbřišku a bolesti při pohlavním styku někdy spojené i s krvácením.

Dále se může objevovat nažloutlý či nazelenalý páchnoucí výtok a krvácivé špinění mimo pravidelný cyklus. Některé ženy mají silnější bolesti při menstruaci nebo ovulaci (což bývá asi 14. den po začátku krvácení).

Celkové příznaky se příliš často nevyskytují. Některé pacientky však trápí horečka, zimnice, malátnost, únava, nechutenství a nucení na močení.

Vyšetření zánětu vaječníků

Ženy, které mají podezření na pánevní zánětlivou nemoc nebo mají určité problémy, často doufají, že problém sám zmizí. On však nezmizí. Naopak je důležité rozpoznat nemoc včas a okamžitě zahájit léčbu. Z banálního onemocnění se později může vyskytnout závažný problém.

Lékař při vyšetření zjišťuje, zdali je děložní hrdlo na lehký dotyk bolestivé. Dále bývají zvětšené mízní uzliny a někdy i zvýšená teplota. Pro potvrzení své diagnózy podrobí vaši krev rozboru, kde se objevuje neobvykle rychlá sedimentace a vyšší počet bílých krvinek. Aby váš lékař zjistil původce zánětu, provede kultivaci a vyšetření odebraného vzorku z děložního krčku.

Někdy vám lékař může provést vyšetření análním otvorem, které bývá při pánevní zánětlivé nemoci obzvláště nepříjemné a bolestivé.

Dalším lékařským postupem může být obouruční vyšetření vaječníků, kdy se prst jedné ruky nachází v pochvě a druhá ruka zatím prohmátne podbřišek.

Ultrazvukem se dá zjistit nahromadění moku v děloze nebo hnisavý zánět vaječníků, což bývá komplikací PID.

Při závažnějších problémech se provádí laparoskopické vyšetření, kdy se pacientka uvede do celkové narkózy. Je jí proveden malý řez v pupeční jamce, kterým se vsune optický přístroj laparoskop. Ten je opatřen kamerkou a světlem pro přehledné prohlížení orgánů. Během laparoskopického zákroku lze odebrat vzorek pro histologický rozbor.

Největší výhodou laparoskopie je, že lze provádět chirurgické zákroky bez otevření břicha. Jizvička proto zůstává malá, pacientka je schopná brzy jít znovu do práce a doba hospitalizace v nemocnice je minimální.

Existuje několik druhů pánevní zánětlivé nemoci od nekomplikovaného zánětu až po septický šok.

Léčba zánětu vaječníků

Lékař vám většinou ihned po prodělání základních gynekologických vyšetření předepíše antibiotika, které zabírají na obě bakterie - Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae.

I když gynekologickým vyšetřením se spolehlivě pánevní zánětlivá nemoc odhalit nedá a mnoho případů má jinou příčinu, není chybou léčit PID antibiotiky ihned.

Neléčený nebo pozdě léčený zánět vaječníků může mít později vážné následky v podobě neplodnosti.

Při léčení antibiotiky je důležité dobrat celé předepsané platíčka, jinak hrozí riziko návratu nemoci a bakterie se mohou stát vůči antibiotikům odolnějším. V případě, že se PID vrátí a vy jste při minulém onemocnění antibiotika řádně nedobrala, nemusí být v tomto případě antibiotika okamžitě účinná. Léčby antibiotika však není vždy účinná a asi u 20% nemocných se PID vrátí.

Lékař vám jistě naordinuje klid na lůžku, přísun dostatku tekutin a poradí účinné léky proti bolesti.

Vhodná je současná léčba sexuálního partnera, aby nedocházelo k ping pong efektu a váš partner vám nemoc nevrátil.

Při těžších formách pánevní zánětlivé nemoci je nutná hospitalizace a antibiotika se podávají do žíly pomocí kapačky. Nejtěžší průběhy PID je v některých případech nezbytné operovat.

Prevence zánětu vaječníků

Mezi základní pravidla prevence zánětu vaječníků patří používání kondomu při pohlavním styku (především s náhodným nebo novým sexuálním partnerem). Nikdy nemějte styk s partnerem, který by mohl nebo má nějakou pohlavní chorobu. To, že sex s náhodným partnerem není zrovna zodpovědné, jste jistě už slyšela minimálně stokrát.

V případě, že máte podezření na zánět vaječníků, neváhejte, a běžte okamžitě k vašemu gynekologovi. Odkládání prohlídky váš problém nevyřeší a může přivodit vážné komplikace.

Jak si mohu pomoci sama

Dodržujte pokyny lékaře, antibiotika jsou opravdu důležité pro úspěšnou léčbu. Zachovejte klid na lůžku a dostatečně pijte.

Podobné příznaky jako zánět vaječníků může mít

endometrióza

Komplikace zánětu vaječníků

Při onemocnění pánevní zánětlivou nemocí hrozí celkem vysoké riziko neplodnosti. U prvního vyskytnutí PID je udáváno riziko 15%, u druhého PID 30% a po třetím prodělaném PID až 50%. Po prodělaném zánětu se mohou stát vejcovody pro vajíčko oplodněné spermií neprůchodné.

Pánevní zánětlivá nemoc také velmi zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství.

Dalšími komplikacemi bývají abscesy ve vaječnících, bolesti při pohlavním styku a bolesti břicha způsobené srůsty v malé pánvi.

Diskuse

Další názvy: pánevní zánětlivá nemoc, PID, zánět ovárií, ooforitida, adnexitida

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem vaječníků

Máte zkušenost s zánětem vaječníků?

Komplikace Lorinka46 (03.11.20)

Zdravím, přidám svou zkušenost. Začalo to příznaky, jako když máte zánět močových cest. Bolest v podbřišku a v noci neustálá lítačka na malou a bolest v kříži. Nahřívala jsem si bedra a spodek suchým teplem, pila urolog a čekala stav se mi zhoršil, tak jsem navštívila gynekologickou pohotovost, kde mi bylo sděleno, že mám zánět a dostala jsem antibiotika Furolin. Po nich se stav zlepšil cca po 10 dnech brání ATB se bolesti vrátily s větší silou nepomáhali prášky na bolesti, tak jsem navštívila svého gynekologa. Bolest byla divná při sednutí jsem měla pocit, že si sedám na vaječník. Sdělila jsem to lékaři při vyšetření zjistil cystu na vaječníku cca 8 cm napsal mi léky jiné ATB a poslal domů, že počkáme 2 dny zda se stav nezlepší. Nelepšil se a napsal mi hospitalizaci v nemocnici. Díky koronaviru mě nechtěli ani vzít přesto, že jsem měla doporučení. Upozornuji že návštěva předchozí pohotovosti žádnou cystu neprokázala. Chtěli mě poslat domů ale test z moči ukázal krev a nějaké další hodnoty. Bylo mi na omdlení a prosila jsem doktorku ať mě vezmou prokázala jsem negativní test na Covid. Chovaní se změnilo všech zaměstnanců, že jsem to měla říct hned že jsem byla testována. Nechali si mě tam. Asi za hodinu přišel jiný doktor, že to nic není a že mě pustí zítra domů. V noci mi bylo zle, ráno přišel jiný lékař udělal sono a sdělil že za hodinu jdu na sál, krvácení v moči a sono prokázalo krvácení do břicha. Odebrali mi cystu která hrozně rychle rostla vaječník mi nechali a krom hezkých dvou jizev jsem se uzdravila. Nenechte se odbít .Pokud nezabírají žádné léky, jděte ihned k doktorovi a choďte opakovaně pokud vás odbydou. Po operaci mě navštívil operatér a sdělil mi že jsem měla štěstí že tato cysta je krvácivá a že jsem krvácela do břicha. Opatrujte se a pokud po týdnu kdy vám je zle nezabírají léky ani urolog jděte k lékaři. U mě se to tvářilo na močový měchýř a byla to cysta.

Zánět vaječníků Anežka90 (12.06.17)

Ráda bych se podělila o svou zkušenost se zánětem vaječníku. Nemoc je velmi záludná. Žádné z uvedených příznaků jsem neměla. Občas jsem se cítila unavenější, ale myslela jsem si, že je to způsobeno přílišnou prací. V pondělí jsem začala mít křeče v břiše, v úterý jsem se nemohla ani rovně postavit, další den jsem si proto došla k závodní doktorce, která mě s „prdíky“ odeslala zpět do práce. Nedalo mi to, a tak jsem jela přes 150 km ke své obvodní doktorce, která mi odebrala krev, napsala na tři dny neschopenku a poslala s „prdíky“ na chirurgii. Pan doktor mne prohmatal a zjistil, že už nějakou dobu mi nepracují střeva. Tak si mám vzít projímadlo, nějaký ten čípek a bude to v pořádku. Pak jim přišly výsledky krve, kde zjistili hodnotu CRP (zánětlivé látky v těle) 250 (normálně má být cca 5). Ihned mě poslali do nemocnice, kde dva dny zkoumali, kde ten zánět v těle mám. Od zánět střev, přes zánět slinivky, ledviny atd. Po dvou dnech mě poslali na gynekologii, kde mně nalezli 9 cm veliký útvar na vaječníku. Zánět se mi rozšířil i na střeva a proto ty křeče a zácpa.

Léčba

Devět dní jsem ležela v nemocnici na kapačkách. Dostávala jsem 3 druhy antibiotik. Pak jsem byla několik týdnů doma, kdy sledovali, zda se zánět zmenšuje. Bohužel se zánět nezmenšuje, takže jdu na operaci. Lékaři nevědí příčinu nemoci, neví, zda mi budou dělat laparoskopii či mě budou řezat, neví, zda mi vaječník odeberou či ne. Je mi 26 let, děti nemám, takže bych byla velmi ráda, kdyby mi ho ponechali. Jen podotýkám, že na preventivní gynekologické prohlídky jsem chodila pravidelně.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.