Žloutenka

Přidat zkušenost

Žloutenku léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Covid, měli jste? 28.7.22 22:38  Borrealis 71
Horší průběh covidu, možné příčiny 1.8.22 12:20  misojogi 14
Jak nyní funguje izolace / karanténa kvůli Covidu? 19.7.22 21:42  lucad77 4
Zdravotní stav po covid očkování 22.7.22 15:23  Esmera02 33
Parosmie - zkreslené smysly po covidu 1.8.22 12:17  misojogi 53
Nadávají mi kvůli covidu a smějí se mi 2.8.22 18:12  Uslava 163

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Léčba, Jak si pomoci, Prevence, Komplikace

Popis žloutenky

Virová hepatitida je známá i pod názvem žloutenka, ale toto označení není zcela správné. Žloutenka, odborně ikterus, je výraz používaný pro žlutavě zbarvenou kůži, sliznice a oční skléry. Způsobuje ji vysoká koncentrace, látky zvané bilirubin, v krvi. Může se ovšem vyskytovat i u jiných onemocnění, jako jsou např.: neprůchodnost žlučových cest, rozpad krvinek, a jiná onemocnění jater.

Mluvíme-li o virové hepatitidě, pak jednoznačně jde o infekční zánět jater a příznak v podobě žloutenky jej nemusí vždy doprovázet. Při tomto onemocnění jsou játra napadena virem hepatitidy typu A, B, C, D, E nebo G.

Jednotlivé viry způsobují různě vážná onemocnění jater. Typy D, E, G, se ale v naší oblasti prakticky nevyskytují. Mohou se zde objevit jen velmi vzácně a to zvláště u člověka, který se jimi nakazil v cizině.

Ovšem typy A, B, a C jsou i v České republice poměrně časté a proto budeme, v tomto textu, pozornost věnovat převážně jim. Různé typy virů mají i odlišný způsob přenosu a průběh, proto zde budou popsány jednotlivě.

Žloutenka typu A

Virová hepatitida A je nejčastěji se objevující a nejméně závažný typ. Je to nakažlivé a velice nepříjemné onemocnění. Jestliže je někomu tato nemoc diagnostikována, je povinen se léčit na uzavřeném infekčním oddělení až do doby, než přestane být nakažlivý.

Tento typ hepatitidy se vyskytuje pouze v akutní fázi a nikdy nepřechází do chronicity (viz níže). Hepatitidě A se také někdy říká nemoc špinavých rukou, což je pojmenování do jisté míry výstižné. Přenáší se totiž tzv.: fekálně-orální cestou. Tento termín, by se skoro doslovně dal přeložit, jako „výkaly-ústa“. Zdrojem infekce je tedy často stolice nakaženého člověka a následně vše, co jí bylo kontaminováno.

Jakkoliv to zní odpudivě, v běžném životě je velice snadné se takovýmto způsobem nakazit. Častý je i přenos kontaminovanou vodou. Doba, která uplyne od nakažení do projevu prvních příznaků (inkubační doba) se pohybuje kolem třiceti dnů.

Žloutenka typu B

Tento typ se přenáší krví a tělními tekutinami od infikovaného člověka. K nákaze nejčastěji dochází při nechráněném pohlavním styku, nebo injekční aplikaci drog. Možný je i přenos z matky na plod.

Hepatitida B může přejít z akutního zánětu do chronického stadia, což se děje asi v 10%. Inkubační doba je zde asi devadesát dnů.

Žloutenka typu C

Hepatitida Typu C se přenáší hlavně krví, ale je možný i tělními tekutinami. Proto se jí mnohdy říká nemoc narkomanů nebo homosexuálů.

Do chronického stadia přechází velmi často a to asi v 70%. Inkubační doba se zde pohybuje kolem šedesáti dnů.

Je to závažné onemocnění, o kterém se sice mluví méně než o chorobě HIV, přesto by si ale i ono, zasloužilo podobnou pozornost.

Příznaky a projevy žloutenky

Typický průběh hepatitidy má v počáteční fázi onemocnění, všech tří, výše zmiňovaných typů, velice podobné příznaky.

Prvními projevy jsou nechutenství, bolest svalů a kloubů, únava, nevolnost, zažívací obtíže, tlak v pravém podžebří a slabost. Později se někdy přidá i zvýšená teplota a celkový obraz nemoci tak může vypadat jako chřipka, díky čemuž je hepatitida zpočátku někdy chybně diagnostikována.

Nemocný někdy mívá světlou (acholickou) stolici a naopak velmi tmavou moč. Při plně rozvinutém onemocnění, následuje ikterická fáze, kdy se k těmto příznakům přidává i žlutavé zbarvení kůže, sliznic a očního bělma (žloutenka neboli ikterus).

V některých případech, může být prvním příznakem choroby právě až ikterus. Další průběh nemoci je už ale u různých typů odlišný, proto je zde uveden zvlášť.

Virová hepatitida typu A: Tento typ po začáteční fázi a zaléčení odezní. Nakažený člověk přestává být infekční a již není nosičem viru. Někdy se ale i do roka poté, může občas vyskytovat únava, nechutenství i nevolnost.

Zvláštními druhy hepatitidy typu A jsou anikterická (bez projevení žloutenky) a tzv.: maligní forma. Maligní forma je velice vzácná a závažná, objevuje se asi v 0,1%. Má rychlý průběh, způsobuje selhání jater a často končí smrtí nemocného.

Virová hepatitida typu B a C: Po počáteční fázi se nemocný buď zcela uzdraví, nebo onemocnění přejde do chronické fáze a vir zůstává v těle nakaženého.

Chronická fáze se dále ještě dělí na dvě různé formy. Tou první je tzv.: chronická perzistující hepatitida. Je to lehčí forma, kdy pacient dlouhou dobu trpí příznaky, které byly popsány jako počáteční fáze. V játrech jsou dlouhodobě patrny známky zánětu. Tyto obtíže však do jednoho roku, bez následků, opět odezní a postižený člověk se plně uzdraví.

Druhou fází je chronická aktivní hepatitida, která je bohužel velmi závažná. Jaterní buňky odumírají, zanikají a jsou nahrazovány vazivovou tkání. V játrech stále přežívá virus hepatitidy B či C a pacient se stane jeho nosičem. K této fázi se mnohdy přidává i autoimunitní reakce, jejímž výsledkem je trvalé zhoršování choroby, které končí až jaterní cirhózou.

Rizikové faktory žloutenky

Vyšší riziko vzniku hepatitidy A hrozí v prostředí, kde je nízký hygienický standard. Častá je nákaza při cestě do zahraničí, zvláště v zemích jižní Afriky, Ameriky, Asie a východní Evropy.

Zvýšený výskyt je také v dětských kolektivech a u osob, které dostatečně nedodržují hygienické návyky.

V České republice je pravidelně zaznamenáván vysoký nárůst onemocnění v podzimním období.

Virová hepatitida typu B a C se objevuje nejvíce v kolektivech narkomanů a homosexuálů. Ohroženi jsou často i zdravotničtí pracovníci. Riziko nákazy může být i při tetování v salonech, kde se řádně nedodržují hygienické předpisy.

Za rizikové chování se považuje nechráněný sex, časté střídání sexuálních partnerů a aplikace drog jehlou, kterou před tím již někdo použil.

Léčba žloutenky

Lékař nejprve provede testy z krve a moče. Potvrdí-li se virová hepatitida typu A, je nemocný ihned přijat do nemocnice na infekční oddělení, kde jsou dodržována karanténní opatření, aby se předešlo dalšímu šíření nemoci.

Následná podpůrná léčba spočívá v dietní úpravě a klidovém režimu. Přísná jaterní dieta je charakterizována omezením tuků a naopak ve zvýšeném množství bílkovin a cukrů. Platí také přísný zákaz alkoholu.

Po odstranění viru z organismu a ustoupení obtíží je nemocný propuštěn domů, ale ještě půl roku poté dodržuje dietu a nevykonává namáhavé činnosti. Při terapii by se měla celkově posilovat obranyschopnost organismu.

Lidé, kteří byli v blízkém kontaktu s nakaženým, jsou pod zvýšeným zdravotním dozorem a jsou jim preventivně podávány protilátky.

Při virové hepatitidě B či C je léčba stejná, ale pacient není hospitalizován na infekčním oddělení.

Pokud ovšem typ B přejde do chronického stadia, je nutné podávat léky zvané interferony, které brání dalšímu množení viru v játrech.

Jestliže do chronického stadia přejde hepatitida typu C, volí se opět interferon nebo Lamivudin, který se kombinuje s lékem Ribavirin, jenž také brání množení viru. Bohužel interferon i ribavirin mají mnoho nežádoucívh účinků.

Odlišení akutního stadia od chronického se provádí pomocí bioptického vyšetření.

Jak si mohu pomoci sám

Při nákaze virem hepatitidy můžete, po konzultaci s lékařem, užívat doplňkové preparáty na obnovu a podporu funkce jater.

V průběhu jednoho roku od nakažení je nevhodná konzumace alkoholu. Odpusťte si proto raději i příležitostné, slavnostní přípitky. Absolutně nevhodné je užívání drog. Játra jsou totiž jakýmsi detoxikačním orgánem a jsou-li napadena virem hepatitidy, nejenže nemohou dostatečně odbourávat škodlivé látky, ale také jsou jimi velice zatěžovány. Průběh léčby se pak prodlužuje a dochází k většímu postižení jater.

V období nemoci a rekonvalescence se vyvarujte větší fyzické námaze.

Při tomto onemocnění se jako podpůrná léčba doporučuje pít odvar z byliny ostropestřec mariánský.

Prevence žloutenky

Nejlepší prevencí hepatitidy A i B je očkování. Očkovat lze samostatně proti typu B nebo A, ale lepší je vakcína chránící proti oběma typům zároveň. Vakcínu je nutno aplikovat ve třech dávkách. Po prvním podání se další aplikuje po měsíci poslední, třetí dávka následuje po půl roce. Očkování je vhodné zvláště u lidí, kteří cestují do zahraničí nebo pracují s biologickým materiálem. Bohužel, proti hepatitidě C není doposud známa žádná očkovací látka.

Další preventivní opatření proti nákaze virem hepatitidy A je dodržování hygienických návyků. Pečlivě si myjte ruce vždy po použití toalety, když přijdete z venku nebo před jídlem. V lékárně či drogerii je možné si koupit malou dezinfekci na kůži, kterou můžete mít vždy při sobě a je ihned připravena k použití. Potraviny jezte pouze dobře tepelně opracované. Nejste-li si jisti nezávadností dostupné vody, raději ji vždy převařte.

Chcete-li se vyhnout nákaze hepatitidou typu B a C, používejte při sexuálním styku vždy prezervativ, vyhněte se častému střídání partnerů a neužívejte injekčně aplikované drogy jehlou, kterou již před Vámi někdo použil. Samozřejmě, nejlepší je neužívat drogy vůbec. Jestliže si chcete nechat provést tetování nebo piercing, dobře si vyberte salon. K nákaze může dojít i infikovanou tetovací jehlou.

Mnoho lidí se obává nákazy, při krevní transfuzi nebo dialýze. Dříve, toto riziko hrozilo, ale dnes, díky pečlivé kontrole, je to v podstatě nemožné.

Očkováním proti žloutence

Jedete do zahraničí a nevíte, zda se naočkovat proti žloutence? Jaké jsou nejnovější poznatky o očkování proti žloutenkám? Zeptejte se lékařek v Poradně o očkování.

Komplikace nemoci žloutenky

V těžších případech nemoci dochází k přechodu do chronického stadia a následně pak i k cirhóze jater a jaternímu selhání.

chronických stádiích je zaznamenáno zvýšené riziko vzniku rakoviny jater.

Diskuse

Další názvy: hepatitida, virová hepatitida, hepatitida typu A, hepatitida typu B, hepatitida typu C, žloutenka typu A, žloutenka typu B, žloutenka typu C, hepatitis, zánět jater, virový zánět jater, virová hepatitis, nemoc špinavých rukou, infekční žloutenka

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s žloutenkou

Máte zkušenost s žloutenkou?

chronická žloutenka hana markova (25.01.15)

Mám ji už 10 let, jsem v invalidním důchodu, je mi 51. Je mi často zle, jsem hodně unavená, často mě bolí žaludek.

Léčba

Pravidelně odběry krve, užívání léků a hodně se šetřím, jsem abstinent.

Co mi pomohlo

Přesto se to nelepší, jsem zoufalá, ještě nechci umřít…

Moje únavy alice string (06.01.14)

únava, slabost, snížený výkon,bolesti kloubů únava, slabost, vyčerpání IQ tykve

Trpím virovým zánětem jater od svých 30 let. Nebyla jsem narkomanka a ani nymfomanka. Tímto onemocněním trpěly i děti. Uzdravily se. Jsem proto štastná. Za to mě se toto onemocnění drží zuby nehty. Nyní jsem v částečném invalidním duchodu. Jelikož mám 55 let a toto onemocnění mě provázelo celý život. Přesto mám zkoušky z angličtiny a úplné střední vzdělání. Dělám na 3.5 hodiny uklízečku. Něco dělat musím. Dříve jsem byla recepční. Měla jsem smůlu, žádné jiné zaměstnání nemám. Dokonce se mi stalo, že absolvování jednoho rekvalifikačního kurzu mi léky přestávaly účinkovat a jen tak tak jsem ho dodělala. Těžko se mi přesvědčuje lidi, že jsem unavená.

Co mi pomohlo

Hepsera, ne interferon, dieta a klidový režim.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o žloutence