DISKUSE, Popis, Žlučové kameny, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Popis žlučníku
Žlučové kameny, jak už název napovídá, se vyskytují hlavně ve žlučníku (i když mohou doputovat i na mnohá jiná místa, viz dále), proto o něm několik slov na úvod.
Žlučník (vesica fellea) je umístěn na spodní straně jater (hepar) v malé prohlubni. Je to menší váček velikosti citrónu o objemu zhruba 40-70 cm3. Jeho hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči, takže by se dalo říct, že je to vakovitá nádržka na žluč. Žluč je produkována v játrech. „Jaterní žluč“ je ale mnohem méně koncentrovaná. Žlučník odčerpá z „jaterní žluči“ vodu a zbylou koncentrovanou šťávu skladuje.
Ze žlučníku vychází jeho vývod (ductus cysticus), který se po zhruba třech centimetrech spojuje s vývodem jater (ductus hepaticus communis) a dále pokračují jako žlučovod (ductus choledochus). V konečném úseku se pak žlučovod spojuje s vývodem slinivky břišní a ústí do prvního oddílu tenkého střeva – dvanáctníku (duodena).
Žluč je produkována v množství cca 0,7 – 1,2 litru/den. Její základní složky jsou žlučové kyseliny, cholesterol a bilirubin ( žlučivý pigment-barvivo). Žluč je vylučována po jídle na nervový popud. Podílí se hlavně na trávení a vstřebávání tuků, ale také spolu se šťávou slinivky břišní (pankreatická šťáva) neutralizuje žaludeční trávicí šťávy, a tím chrání střevo před poškozením-samonatrávením.
Popis žlučových kamenů
Cholelithiasa – kaménky ve žlučníku, patří k nejčastějším onemocněním vyššího věku, v našem regionu se najde u 40ti % žen nad 40 let věku a 16ti % mužů. Z těchto procent se ale jen zlomek projevuje příznaky navenek, zbytek kaménků zůstává pacienty nepovšimnut a přijde se na jejich existenci až během pitvy.
Bolestivě se projevují hlavně ty kaménky, které se ze žlučníku pohybují vývody. V takových případech má nemocný záchvaty žlučové koliky (prudká bolest v podjaterní krajině).
Žlučníkové kameny mohou být různého původu a složení a způsobují 90 % akutních zánětů žlučníku. Jde o cholesterolové kameny (žluté barvy, velký jako třešeň), pigmentové kaménky (černé nebo hnědé barvy) a smíšené kameny. Obecně vznikají díky zvýšené koncentraci látky, ze které jsou vytvořeny nebo snížením její rozpustnosti.
Hlavní riziko je při pohybu kaménku, pokud se zaklesne v některém zúžení nebo pokud poškodí stěnu žlučníku nebo vývodu. Žlučové kamínky mohou také úplně ucpat žlučové cesty, čímž zabrání odtoku žluči a někdy i šťávy slinivky břišní. Hromadění těchto šťáv může způsobit další poškození (poškození jater vedou ke žloutence, poškození slinivky k jejímu zánětu - pankreatitis).
Rizikové faktory žlučových kamenů
Rizikové faktory jsou mnohé. Patří mezi ně hlavně špatné stravovací návyky, obezita, nesprávný pitný režim, velký obsah tuků v potravě a všudypřítomný stres.
Vyšší výskyt žlučových kamenů je také zaznamenán u žen během těhotenství (gravidity) a v přechodu (klimakteriu).
Prevence žlučových kamenů
Hlavní prevence je směřována ke kvalitní, vyvážené a pravidelné
stravě.
Riziko se také snižuje při hlídání příjmu
cholesterolu v potravě.
Pokud ovšem již pociťujete bolesti v krajině pravého žeberního oblouku, je dobré neprodleně vyhledat lékaře, neboť kamenů menších velikostí se můžete relativně snadno zbavit.
Příznaky a projevy žlučových kamenů
Je třeba odlišit stav, kdy kámen pouze „sedí“ ve žlučníku a nijak se nepohybuje od stavu, kdy už ze žlučníku vycestoval a postupuje vývody k tenkému střevu. Prvotní informace vám může podat váš lékař nebo lékařská online poradna.
„Sedící“ kámen nemusí působit žádné obtíže a tak se na jeho přítomnost mnohokrát přijde až u patologa, ke kterému se pacient dostal ze zcela jiného důvodu. Ale jsou stavy kdy i „sedící“ kámen komplikuje život svému majiteli. Pak pozorujeme krátkodobé příznaky: nevolnost, nadýmání, zvracení po dietní chybě (příliš tučná strava).
Jiná situace nastává, když se kámen pohybuje vývody. Vývody jsou trubičky určitého průměru, ten je kamenem roztahován, sliznice vývodu je poškozována a reaguje reflexivním stažením (spazmem) a pacient pociťuje záchvatovitou bolest pod pravým žeberním obloukem, která vystřeluje až pod pravou lopatku – žlučníkovou koliku. Bolest je provázena zvracením, celkovou schváceností, zrychleným tepem (tachykardie), zrychleným dechem (tachypnoe) a poklesem krevního tlaku (hypotenze).
Léčba žlučových kamenů
Je rozdělena podle stavu pacienta a také například na velikosti kaménku, na konzervativní a chirurgickou.
Konzervativní - neinvazivní léčba zahrnuje zákaz příjmu potravy ústy (perorální příjem), podávání spazmolytik (léky tlumící stahy žlučníku, např. atropin) a vitamínů.
Chirurgická léčba má několik možností – druhů operací a výkonů podle vážnosti aktuálního stavu. Patří sem neinvazivní drcení kaménků ultrazvukem –
Litotrypse. Laparoskopická cholecystektomie (LSCHCE) - malými otvory přes stěnu břišní se lékař dostane ke kaménku a žlučníku, po zákroku nejsou patrné velké jizvy a poslední endoskopická retrográdní cholecystopankreatografie (ERCP).
Chirurgická léčba následuje po jasném určení diagnózy, zvážení celkového stavu pacienta nebo při významném zhoršení jeho stavu.
Jak si mohu pomoci sám
Pohodlně se položíme, tak aby se nám dobře dýchalo a naše břicho bylo uvolněné. Dodržujeme pitný režim, vyvarujeme se stresu a konzumaci příliš mastného jídla nebo jídla v příliš velkém množství. Sami si pak můžeme opatřit vitamíny, které pomáhají hojivým procesům, a tělo je při jakémkoliv onemocnění více potřebuje.
Komplikace žlučových kamenů
Hlavní komplikace je, že putující kamínek se může zaseknout v některém zúžení.
Může se zaseknout v krčku žlučníku, čímž zamezuje odtoku žluči ze žlučníku a zároveň nedovoluje „ jaterní“ žluči natéct do žlučníku, kde dochází k její koncentraci. Žluč z jater potom přímo teče do tenkého střeva.
Kamének se dále může zaseknout za spojením vývodu žlučníku a vývodu jater, teda na počátku žlučovodu. Žluč pak nemá jak odtékat a hromadí se ve žlučníku a játrech, čímž se oba tyto orgány poškozují. U jater toto hromadění (městnání) může vyvolat žloutenku, u žlučníku jeho zánět a protržení jeho stěny.
Třetím místem vhodným pro zaseknutí kamínku je vyústění žlučovodu a vývodu slinivky (pokud je společné) do tenkého střeva. V takovém případě se hromadí žluč i trávící šťáva slinivky. V trávící šťávě jsou látky používané v tenkém střevě k trávení a rozkládání živin (viz. pankreatitis), pokud se tyto látky hromadí ve vývodech, mohou poškodit vývody, žlučník, játra i samotnou slinivku a vyvolat tak jejich zánět.
Diskuse
Další názvy: žlučové kameny, cholelitiáza, cholelitiasa, cholelithiasis
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.