Žlučnikové kameny

Přidat zkušenost

Žlučnikové kameny léčí Interna - Gastroenterologie a hepatologie a patří mezi Onemocnění žlučníku a žlučových cest

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Žlučové kameny, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis žlučníku

Žlučové kameny, jak už název napovídá, se vyskytují hlavně ve žlučníku (i když mohou doputovat i na mnohá jiná místa, viz dále), proto o něm několik slov na úvod.

Žlučník (vesica fellea) je umístěn na spodní straně jater (hepar) v malé prohlubni. Je to menší váček velikosti citrónu o objemu zhruba 40-70 cm3. Jeho hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči, takže by se dalo říct, že je to vakovitá nádržka na žluč. Žluč je produkována v játrech. „Jaterní žluč“ je ale mnohem méně koncentrovaná. Žlučník odčerpá z „jaterní žluči“ vodu a zbylou koncentrovanou šťávu skladuje.

Ze žlučníku vychází jeho vývod (ductus cysticus), který se po zhruba třech centimetrech spojuje s vývodem jater (ductus hepaticus communis) a dále pokračují jako žlučovod (ductus choledochus). V konečném úseku se pak žlučovod spojuje s vývodem slinivky břišní a ústí do prvního oddílu tenkého střeva – dvanáctníku (duodena).

Žluč je produkována v množství cca 0,7 – 1,2 litru/den. Její základní složky jsou žlučové kyseliny, cholesterol a bilirubin ( žlučivý pigment-barvivo). Žluč je vylučována po jídle na nervový popud. Podílí se hlavně na trávení a vstřebávání tuků, ale také spolu se šťávou slinivky břišní (pankreatická šťáva) neutralizuje žaludeční trávicí šťávy, a tím chrání střevo před poškozením-samonatrávením.

Popis žlučových kamenů

Cholelithiasa  – kaménky ve žlučníku, patří k nejčastějším onemocněním vyššího věku, v našem regionu se najde u 40ti % žen nad 40 let věku a 16ti % mužů. Z těchto procent se ale jen zlomek projevuje příznaky navenek, zbytek kaménků zůstává pacienty nepovšimnut a přijde se na jejich existenci až během pitvy.

Bolestivě se projevují hlavně ty kaménky, které se ze žlučníku pohybují vývody. V takových případech má nemocný záchvaty žlučové koliky (prudká bolest v podjaterní krajině).

Žlučníkové kameny mohou být různého původu a složení a způsobují 90 % akutních zánětů žlučníku. Jde o cholesterolové kameny (žluté barvy, velký jako třešeň), pigmentové kaménky (černé nebo hnědé barvy) a smíšené kameny. Obecně vznikají díky zvýšené koncentraci látky, ze které jsou vytvořeny nebo snížením její rozpustnosti.

Hlavní riziko je při pohybu kaménku, pokud se zaklesne v některém zúžení nebo pokud poškodí stěnu žlučníku nebo vývodu. Žlučové kamínky mohou také úplně ucpat žlučové cesty, čímž zabrání odtoku žluči a někdy i šťávy slinivky břišní. Hromadění těchto šťáv může způsobit další poškození (poškození jater vedou ke žloutence, poškození slinivky k jejímu zánětu - pankreatitis).

Rizikové faktory žlučových kamenů

Rizikové faktory jsou mnohé. Patří mezi ně hlavně špatné stravovací návyky, obezita, nesprávný pitný režim, velký obsah tuků v potravě a všudypřítomný stres.

Vyšší výskyt žlučových kamenů je také zaznamenán u žen během těhotenství (gravidity) a v přechodu (klimakteriu).

Prevence žlučových kamenů

Hlavní prevence je směřována ke kvalitní, vyvážené a pravidelné stravě.
Riziko se také snižuje při hlídání příjmu cholesterolu v potravě.

Pokud ovšem již pociťujete bolesti v krajině pravého žeberního oblouku, je dobré neprodleně vyhledat lékaře, neboť kamenů menších velikostí se můžete relativně snadno zbavit.

Příznaky a projevy žlučových kamenů

Je třeba odlišit stav, kdy kámen pouze „sedí“ ve žlučníku a nijak se nepohybuje od stavu, kdy už ze žlučníku vycestoval a postupuje vývody k tenkému střevu. Prvotní informace vám může podat váš lékař nebo lékařská online poradna.

„Sedící“ kámen nemusí působit žádné obtíže a tak se na jeho přítomnost mnohokrát přijde až u patologa, ke kterému se pacient dostal ze zcela jiného důvodu. Ale jsou stavy kdy i „sedící“ kámen komplikuje život svému majiteli. Pak pozorujeme krátkodobé příznaky: nevolnost, nadýmání, zvracení po dietní chybě (příliš tučná strava).

Jiná situace nastává, když se kámen pohybuje vývody. Vývody jsou trubičky určitého průměru, ten je kamenem roztahován, sliznice vývodu je poškozována a reaguje reflexivním stažením (spazmem) a pacient pociťuje záchvatovitou bolest pod pravým žeberním obloukem, která vystřeluje až pod pravou lopatku – žlučníkovou koliku. Bolest je provázena zvracením, celkovou schváceností, zrychleným tepem (tachykardie), zrychleným dechem (tachypnoe) a poklesem krevního tlaku (hypotenze).

Léčba žlučových kamenů

Je rozdělena podle stavu pacienta a také například na velikosti kaménku, na konzervativní a chirurgickou.

Konzervativní - neinvazivní léčba zahrnuje zákaz příjmu potravy ústy (perorální příjem), podávání spazmolytik (léky tlumící stahy žlučníku, např. atropin) a vitamínů.

Chirurgická léčba má několik možností – druhů operací a výkonů podle vážnosti aktuálního stavu. Patří sem neinvazivní drcení kaménků ultrazvukem –

Litotrypse. Laparoskopická cholecystektomie (LSCHCE) - malými otvory přes stěnu břišní se lékař dostane ke kaménku a žlučníku, po zákroku nejsou patrné velké jizvy a poslední endoskopická retrográdní cholecystopankreatografie (ERCP).

Chirurgická léčba následuje po jasném určení diagnózy, zvážení celkového stavu pacienta nebo při významném zhoršení jeho stavu.

Jak si mohu pomoci sám

Pohodlně se položíme, tak aby se nám dobře dýchalo a naše břicho bylo uvolněné. Dodržujeme pitný režim, vyvarujeme se stresu a konzumaci příliš mastného jídla nebo jídla v příliš velkém množství. Sami si pak můžeme opatřit vitamíny, které pomáhají hojivým procesům, a tělo je při jakémkoliv onemocnění více potřebuje.

Komplikace žlučových kamenů

Hlavní komplikace je, že putující kamínek se může zaseknout v některém zúžení.

Může se zaseknout v krčku žlučníku, čímž zamezuje odtoku žluči ze žlučníku a zároveň nedovoluje „ jaterní“ žluči natéct do žlučníku, kde dochází k její koncentraci. Žluč z jater potom přímo teče do tenkého střeva.

Kamének se dále může zaseknout za spojením vývodu žlučníku a vývodu jater, teda na počátku žlučovodu. Žluč pak nemá jak odtékat a hromadí se ve žlučníku a játrech, čímž se oba tyto orgány poškozují. U jater toto hromadění (městnání) může vyvolat žloutenku, u žlučníku jeho zánět a protržení jeho stěny.

Třetím místem vhodným pro zaseknutí kamínku je vyústění žlučovodu a vývodu slinivky (pokud je společné) do tenkého střeva. V takovém případě se hromadí žluč i trávící šťáva slinivky. V trávící šťávě jsou látky používané v tenkém střevě k trávení a rozkládání živin (viz. pankreatitis), pokud se tyto látky hromadí ve vývodech, mohou poškodit vývody, žlučník, játra i samotnou slinivku a vyvolat tak jejich zánět.

Diskuse

Další názvy: žlučové kameny, cholelitiáza, cholelitiasa, cholelithiasis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s žlučnikovými kameny

Máte zkušenost s žlučnikovými kameny?

Episkopi (30.03.22)

Lékař mi diagnostikoval zlucnikovy kamen velikosti 2,5 cm. Doporučil dietu. Kamen jsem si vyléčila sama podle Marie Treben za 3/4 roku, kdy jsem poctivě pila čaj z puskvorce. Puskvorec kamen postupně rozpouštět, až odstranil úplně. Podrobný popis najdete v brožuře Marie Treben Zdraví z bozi lékárny. Puskvorec kořen léčí i dnů, slinivku, střeva - divertikulosu zažívání. Jen je potřeba vytrvat.

Mladá a taky bolavá Martinkna23 (03.02.21)

Někdy jsem měla stavy, kdy mě prohnalo kde co, ale bylo to jako běžná střevní chřipka. Nedávno mi ale kvůli zhoršené situaci s covidem a školou a nemocným člověkem v rodině začalo být psychicky dost bídně, pak jeden den, kdy mi nic nebylo jsem si na chuť dala jeden dunut a chytly mě šílené bolesti, záda jak kdyby mi je někdo rozříznul na půl a břicho jedna velká křeč.

Léčba

Přítel mě zavezl za pohotovost a tam výsledky vyšly v poho… dostala jsem kapačku a diagnózu mate zachvat a kamínek ve žlučníku. Zachvat pominul, ale trochu jsem to stále cítila. Šla jsem raději do jiné nemocnice znovu na testy a tam se zděsili, hned hospitalizace a operace laparoskopicky. Po operaci jsem měla jít za 2-3 dny domů, ale zánět chytl i játra. Po 6 dnech v nemocnici mě tedy pustili. Teď se dolečuji atb., Které konečně zabírají a držím přísnou dietu.

Od 13 let nemám žlučník Hedvika69568 (29.03.16)

Ano, já ho nemám od 13 let. Měla jsem kameny a jsem ráda, že je venku, od té doby již nemám problémy. Honem ho jděte vytáhnout, ať máte pokoj, Zvládla jsem to ve 13, zvládnete to i v 50. :)

Žlučové kameny babuska65 (08.11.14)

Před týdnem jsem dostala takový žlučníkový záchvat, že sem myslela, že tohle nemůžu přežít. Kruté bolesti, zvracení a pak už nebylo co a jen jsem se dávila. Odvezla mě záchranná služba a následovala hospitalizace. Záchvat neodezníval ani po Dolsinu a kapačkách, stále mě to nutilo na zvracení. Záchvat trval skoro devatenáct hodin. Až když mě píchli druhý Dolsin v šest večer, tak jsem záhadně usnula i při té bolesti. Když jsem se ráno probudila bylo po bolesti.

Při ultrazvuku mě našli žlučník plný kamenů od malých až po 11 mm, a tak mě čeká operace, neboť mě bylo doporučeno, že žlučník musí celý ven. Záchvat jsem dostala po celkem obyčejné banální večeři - krajíček tmavého chleba namazaný slabě máslem a lučinou. Nyní jdu na operaci až 14.1.2015. Byla jsem po zklidnění propuštěna domů a radou a návodem přísné diety, ale bojím se sníst cokoliv. :-( Dala jsem si za celý den jen jednu suchou housku a večer řidkou krupicovou kaši bez všech přísad, přesto se necítím dobře a hlavně mě vadí delší pohyb. No snad to zvládnu a vydržím do operace. Nevím, čím si zlepšit situaci, abych neměla strach sníst i dietní jídlo.

Žlučníkové kameny evuskaya (31.07.14)

Měla jsem časté nadýmání a celkové zdravotní problémy už od malička. Nikdy však se žlučníkem. Před rokem jsem začala jíst zdravěji a nyní jsem dělala očistu pomocí jablečného džusu a octa. Nejprve ze mě vyšly malé kmínky. Pak úplně obří až 5 cm. Bylo jich fakt hodně, takže nechápu, jak se to v těle kde schovalo. I žlučník je menší, než bylo to množství bylo. Od kamarádky vím, že i lidí, co nemají žlučník, jsou na tom vlastně hůř, protože kameny se nemají kam ukládat. Bez žlučníku tak zůstávají v játrech!

Žlučníkové kameny hanah123 (07.07.14)

Stále jsem měla bolesti na pravé straně, byla jsem na ultrazvuku a dávali mi kapačku. Na ultrazvuku zjistili, že mám 3 kameny o velikosti 15 mm velké. Nyní z ničeho nic sním vše, na co mám chuť, a nic mě nebolí. Prostě mě to úplně přestalo bolet, ale k doktorovi jsem zatím nešla. Uvidím, co se bude dít dál, ale strach mám.

Potíže se žlučníkovými kameny kokos chudý (29.01.14)

Reaguji tady na někoho kdo nechtěl strašit s tím že měl žlučníkové kameny v 21 letech

Já nebudu také strašit ale já je mám od 18 ale problémy jsem přešel až do 20let, kdy jsem bohužel při jednom zvracení, což byl jeden z projevů tady krásných kamínků, zvracel trochu krve.

Až tehdy tedy po více jak dvou letech jsem se rozhodl, že zjistím diagnózu, do dubna na operaci z jistých důvodů nemohu, ale pak půjdu takže se podělím o zkušenosti.

Co mi pomohlo

Jedinou léčbou u mne je lepší a dietnější strava, žádný alkohol, a při bolestech kapky algifen neo

Jedině při silných bolestech nemocnice a injekce proti bolesti ale to snad díky kapkám nebude nutné

Hrozna bolest Radotinskej (16.01.14)

Ve ct v 02h v noci hrozna bolest v podžebři chodil jsem po pokoji kroutil se vzal 40 kapek algifenu v 05h zalehnul kroutil se bolesti v posteli pak usnul ct pres den tlak pod hrudnikem vecer zalehl do postele v pa v 01hod opet silena bolest vzal jsem si opet algifen bolest trochu zmizela ale do rana uz jsem nespal bolest a tlak pod zebrama rano v 7 sel k doktorce ktera prohmatala bricho a poslala do motola na vysetreni tam sono rtg a vysetreni stim ze se jedna o zanet zlucniku dali mi antb.algifen a na ambulanci kapacku s algifenem a poslali domu patek vecer doma ulehl a svete div se spal jsem klidne do rana v sob rano opet do motola jen na kontrolu krve opet me poslali domu v nedeli v 03h zbuzen obrovskou bolesti vzal ksem si algifen 50 kap bolest trochu prestala ale uz jsem neusnul pote se bolest v 11 h dopol v nedeli opet zhorsila opet algifen 30 kap a to uz jsem si zabalil a jel taxikem do motola kde me vzali krev kapacka algifenu sono bricha a rtg a hospitalizace v pond rano gastroskopie kde mi zjistili i zanet zaludku bakterii pyroli davali kapacky alg helicid hospitalizovan do stredy v poledne propustili ted je ct vecer obcas cejtim tlak dali mi algifen antibiotika a helicid

Co mi pomohlo

Nejíst (max. rohlík) a pít jen čaj. Užívám algifen antibiotika a helicid.

Zánět žlučníku Pajarezac. (21.09.12)

Nerada bych někoho strašila, ale já měla první záchvat žlučníku ve 21 letech. Jakmile jsem snědla něco smaženého, objevila se bolest, která nechtěla přestat, zvracení, zimnice. Doktoři zjistili žlučníkové kameny a nechápali, kde se vzaly, když jsme v rodině žlučník neměli a navíc jsem na to prý byla příliš mladá. Objednali mě na operaci, ale ta měla přijít až za dva měsíce.

Mezitím jsem byla několikrát na pohotovosti se záchvatem, který ale odezněl dřív, než jsem tam dojela. Tak mi řekli, že s tím nic neudělají, dali algifen a že musím počkat na termín operace. Na sál jsem se dostala ve velice špatném stavu. Lékaři nechápali, proč jsem nepřišla dřív. Když jsem jim řekla stanovisko lékařů z pohotovosti, zhrozili se. Říkali, že mě operovali už po dvanácté, žlučník celý zhnisaný a museli mi odebrat nejen kameny ale i ten žlučník. Bohužel mám žlučníkové záchvaty dál.

Nejsem schopná sníst bez problémů smažené jídlo, nadýmavé, tučná masa. Je to stejné jako bych žlučník měla. Takže můj život je o tom, že když si něco takového dám, musím si vzít Isochol, aby záchvat nepřišel, nicméně často přijde i po jídle, které normálně můžu. Jídelníček se mi rok od roku sužuje. Na ultrazvuku mi nedávno řekli, že žlučovody jsou normálně průchodné a nechápou jak je možné, že mám stále záchvaty, jen že s největší pravděpodobností mi jimi občas projde jakési blátíčko. Moc tomu nevěřím, že by se tam objevovalo tak často.

Léčba

Pomáhá vzít si před jídlem Isochol a pokud už něco „špatného sníte“ je nerychlejší pomoc sklenice piva Plzeň 12. To zabere snad nejspolehlivěji. Nepít tvrdý alkohol a víno jen jako třik. Nejíst nadýmavá, těžká, tučná a smažená jídla, čerstvou zeleninu (paprika, okurka) Ale v podstatě si to musí každý vyzkoušet. některým žlučníkářům třeba zelenina nevadí.

Co mi pomohlo

Pouze operace a pouze na 50%

Rabanon na žlučníkové kameny sawa (18.07.11)

Velké křeče v pravém podžebří, křeče se střídají s bolestmi v oblasti zad, zrychlený tep, občasná zimnice nebo horkost, průjem, zvracení. Ta bolest se opravdu nedá vydržet. Někdy po několi minutách vše zmizí tak jak se to objevilo,jindy to trvá i několik hodin.

Léčba

Léčba v podstatě žádná, jen mi byla lékaři doporučena žlučníková dieta a klid na lůžku. Ale po pročtení pár článků na internetu jsem zkusila šťávu z černé ředkve, RABANON Bio. Jsou to ampulky ne příliš dobré chuti, užívají se dvě ampulky ráno nalačno.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.