Pohlavní choroby
Pohlavní choroby
Pohlavní choroby jsou infekční onemocnění sexuálně přenosná, která se vyskytují nejčastěji u osob v produktivním věku. Pohlavní choroby se takto nazývají proto, že k jejich přenosu dochází nejčastěji při pohlavním styku.
Patří sem mnohá bakteriální, některá virová, mykotická a parazitární onemocnění, která mají svá specifika.
Příznaky těchto chorob nemusí být patrné hned od začátku nákazy a některá onemocnění se projevují ve svých počátcích spíše jako chřipkovité onemocnění, což může zastírat základní chorobu. Dalším problémem je to, že vzhledem k anatomii ženských pohlavních orgánů mohou tyto nemoci zůstat dlouho skryty a projevují se až v pozdějších fázích svými komplikacemi. Mohou potom končit v horších případech neplodností.
Často dochází k souběžnému onemocnění několika různými infekcemi najednou, což jednak vede k horšímu průběhu, především ale dochází k zastírání jedné choroby druhou a při vyléčení jedné nadále problémy přetrvávají. V takových případech je nutno na tento velice častý jev myslet a pátrat po dalších původcích.
Bakterie, viry nebo paraziti?
Z bakteriálních onemocnění je to nejčastěji kapavka, chlamydiová onemocnění a syfilis.
Mezi virové infekce patří onemocnění HIV/AIDS, některé herpetické infekce a infekce HPV virem, které může v případě některých druhů způsobit vznik rakoviny děložního čípku (v dnešní době existuje očkování proti nejčastějším druhům způsobujícím tuto malignitu).
K parazitárním onemocněním patří trichomonádové infekce, a onemocnění způsobené vší muňkou (Phtirus pubis).
Příznaky a následky
Bohužel, některá z těchto onemocnění jsou neléčitelná (HIV/AIDS) a některá, pokud se včas nezačnou léčit, mohou končit neplodností (chlamydie, kapavka), případně fatálně (syfilis).
Bakteriální a trichomonádová onemocnění se nejčastěji projevují pálením nebo řezáním při močení, výtokem z močové trubice a u žen z pochvy. Další příznaky bývají specifické pro jednotlivé onemocnění.
Výskyt těchto chorob je vázán na sexuální chování jedince, promiskuitnější jedinci jsou ve větším riziku. Rizikovou skupinou jsou též narkomani a prostitutky.
Většina pohlavně přenosných chorob podléhá hlášení, tedy lékař při jejich zjištění u pacienta musí ze zákona informovat hygienickou stanici, která pak vyhledává sexuální kontakty pacienta s cílem je vyšetřit a zabránit tak dalšímu šíření nemoci.
© 2022 Vitalion.cz, Napište nám | Podmínky užití | Poučení OOU | Reklama | Cookies (seznam) | Mapa webu
Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.